середа, 31 липня 2024 р.

Анонс заходу

Друзі, у нас готується (уявіть собі!) вже 16-та краєзнавча лекція з циклу «Солом’янка. Історія твого району»!!! Наш провідний краєзнавець, києвознавець, письменник Олександр Михайлик вже готує для вас розповідь. А її буде присвячено місцевості Монтажник. Що? Ви не чули про таку? 
Тоді приходьте 7 серпня і про все дізнаєтеся!

Адже це дуже цікава місцина, що простягається вздовж вулиці з такою ж назвою. Монтажник є доволі молодою місциною - вона виникла та була забудована протягом 1949-1957 років за проєктом архітектора Сергія Андрієвського на схилах Байкової гори. Місцина доти ніколи не мала забудови. Там утворилося робітниче селище для робітників-монтажників (от ви і знаєте, чому така назва!), забудоване незвичайними будинками котеджного типу - як на 1, так і на 2 поверхи. Автором проєкту більшості з них був архітектор Григорій Копоровський...
І це ще не всі цікавинки, які чекають на вас на нашій лекції!
Зацікавилися? Чекаємо на вас!

Вхід вільний
Укриття є

Читай в Центральна бібліотека Солом'янки імені Григорія Сковороди

Літературно-музична зустріч «Стежками музики й любові»

28 липня у Центральній бібліотеці Солом'янки відбулася літературно-музична зустріч «Стежками музики й любові»
Цього разу ми зустрічали творчий дует Таї Загоруйко та Дарини Охай, які вже встигли підкорити наші серця щирою любов’ю до музики й сучасних українських пісень, прагненням самовдосконалення та юним запалом.

З часу їхнього попереднього виступу в нашій бібліотеці багато чого змінилося, війна внесла свої жорсткі корективи у життя подруг та їхніх однолітків. Відтоді вони дуже подорослішали, і набули зовсім різного досвіду (Тая навчається в європейському університеті, Дарина – студентка одного з найкращих ВНЗ України). Та попри все дівчата вірно тримаються разом, підтримуючи одне одного, як і належить справжнім друзям. А ще – ревно опановують гітару та вокал і мають спільного вчителя. І просто чудово, що Дарина погодилася підтримати Таю цього разу!
Ніжне й чисте виконання сучасних українських пісень «Журавлі» («The HardKiss»), «Небо» («Один в каное»), «Любий друг» (Христина Соловій), «Обійми» («Океан Ельзи»), «Вітрила» («Mellovin») та перевірені хіти Володимира Івасюка «Пісня буде поміж нас» та «Червона рута» заворожило присутніх та розкрило їхні душі назустріч. Тая співала, Дарина вправно акомпанувала, і зовсім не було помітно, що востаннє дівчата співали разом наживо напередодні повномасштабного вторгнення.



У другій половині свого виступу Тая так щиро й щемко читала вірші про кохання, що вони глибоко резонували в кожному серці. А ви пам’ятаєте своє перше кохання?
Наприкінці зустрічі ми проговорювали досвід навчання та підтримки українців в одній з країн Європейського Союзу, де нині здобуває освіту Тая: як це, коли в житті зненацька змінюється докорінно все; коли вдома залишається все рідне і зрозуміле – родина, друзі, дім, школа, мова, традиції, звички; і як українці закордоном пізнають до подиву інакший світоустрій, вивчають чужі мови, закони й звичаї країн, підтримка яких насправді неоціненна. Тож на запит глядачів Тая ділилася враженнями про те, який процес навчання в ЄС, як війна "допомогла" їй опанувати п’яту мову й почати вивчати шосту (чотири перших вона опанувала в Україні), чого бракує і що допомагає втриматися на плаву. Гості слухали допитливо й уважно, із розумінням, що нині кожен українець на своєму місці виконує власну важливу функцію. І що в часи, коли хитаються основи світу, взаємна підтримка украй важлива!

А наша колега, поетеса Тетяна Яровицина – віршами і прозою створювала атмосферу довіри, аби висловити все, що на душі, й гідно представити наших юних гостей, яких щиро любить бібліотечно-читацька спільнота.

"Electionville" (Місто виборів). Гра четверта

По завершення недільної літературно-музичної зустрічі відбулася 4-та гра "Місто Виборів / Electionville"!

Це була наймасовіша, найемоційніша і найцікавіша гра, яка об’єднала учасників різного віку, різного досвіду та різного погляду - зсередини країни та ззовні. Але, серед 12 "депутатів місцевої ради" і двох "спостерігачів від громадськості", швидко утворювалися союзи однодумців, і гра рухалася динамічно! Емоції на фото розкажуть більше.
Радіємо, що прихильників гри більшає - приходять все нові й нові учасники, а старі повертаються!
Наступну гру плануємо у неділю 11 серня о 14:00. Чекаємо на вас за адресою: вул. Освіти, 14а!


*****
Для довідки.

"Місто Виборів" - це інтерактивна настільна гра в демократію та місцеве самоврядування, створена на основі шведської гри "Electionville".
Згідно з правилами гри, вигадане містечко є майданчиком для практикування демократичної участі в режимі реального часу. Під час ігрового процесу гравці вчаться бачити, що стоїть за прийняттям локальних рішень, а також обмірковувати базові потреби місцевих громад. Гра не має вікового цензу, і підійде гравцям будь-якого віку.
Місто Виборів - гра, дуже актуальна для сьогодення, адже вчить учасників громадянської відповідальності, системного аналітичного мислення, розуміння потреб суспільства, ефективної взаємодії задля добробуту громади, вміння аргументувати й доносити свою думку та налагоджувати співпрацю у форматі Win-Win. Тож і не дивно, що кількість її прихильників неспинно зростає.
Нагадаємо, гру розроблено контент-бюро "Fabel AB" для Шведської асоціації місцевих органів влади та регіонів, зокрема, з метою використання у шведських школах - для зміцнення знань про процеси демократії та місцевого самоврядування.
Упровадження гри та її адаптація в нашій країні стали можливими завдяки Українській Бібліотечній Асоціації. Після проходження тренінгів, співорганізованих Асоціацією, понад 30 бібліотекарів України стали Майстрами гри, отримали ігрові комплекти та успішно запроваджують її у своїх бібліотеках. Ми - у себе!

вівторок, 30 липня 2024 р.

"Цифровий світ та художня література". Віртуальна книжкова виставка

Інтернет та соціальні мережі стали невід'ємною частиною життя наших сучасних підлітків та юнацтва. Вони допомагають відкривати нові можливості, а також формують особистість, навички спілкування та критичне мислення.

Діджитал проникає в усі сфери нашого життя. Тому бібліотека підготувала добірку підліткових книг, що досліджують різні аспекти онлайн-світу в контексті художньої літератури. Ці книги обов'язково зацікавлять вас та допоможуть краще зрозуміти цифровий світ, у якому існує сучасна молодь і не тільки.

«Чат для дівчат»

Це збірка з дванадцяти оповідань, створених талановитими українськими письменницями. Кожна історія досліджує різноманітні аспекти підліткового життя. Ця збірка допоможе краще зрозуміти себе та світ навколо.
У кожному з оповідань читач знайде живі, насичені емоціями історії, які торкаються важливих тем. Мрії та страхи, любов і зрада, дружба і втрати – усе це переплітається у долях героїв, роблячи їхні переживання близькими та зрозумілими.
Сюжети оповідань охоплюють широкий спектр тем, включаючи шкільні справи та стосунки з батьками, розваги та хобі. Письменниці майстерно описують ситуації, в яких підлітки стикаються з викликами дорослішання, навчаються робити вибір, приймати відповідальність та цінувати дружбу.
Книга також торкається теми важливості самовираження та особистісного розвитку. Героїні знаходять підтримку в спілкуванні з друзями, відкривають у собі нові таланти та розуміють, як важливо залишатися собою, навіть тоді, коли світ здається ворожим і непередбачуваним

«Антивірус» Олександр Есаулов

Це захоплива пригодницька історія, яка телепортує читача у фантастичний світ комп’ютерної гри, в якій головному герою Сергійкові доведеться пройти через низку пригод та випробувань.
Сергійко - звичайний підліток. Він захоплений грою «Побудуй Глюкландію». Одного разу він зазнає невдачі у грі, але неочікувано отримує запрошення від блазня Великого Процесора на ім’я Дроник відвідати таємниче Заекрання. Заекрання – це дивовижний віртуальний світ, де оживають найсміливіші фантазії та технології.
Прибувши туди, Сергійко дізнається, що Великий Процесор обрав його новим королем Глюкландії, чарівної країни, яка потребує сильного лідера. Проте радість від нової ролі швидко змінюється тривогою, адже на Глюкландію нападають степняки – грізні та підступні вороги.
А щоб дізнатись, як Сергійку вдалось пережити ці неймовірні пригоди та чим же закінчилась ця непересічна історія шукайте книгу «Антивірус» на поличках нашої бібліотеки.

«Дівчина онлайн» Зої Заґґ

Книга розказує нам історію про шістнадцятирічну дівчину на ім'я Пенні, яка живе звичайним підлітковим життям з усіма його труднощами та викликами. Дівчинка захоплюється мистецтвом фотографії, має найкращого друга Елліота, але водночас стикається з проблемами у спілкуванні з однолітками, що ускладнює її життя.
Щоб впоратися з емоціями та поділитися своїми переживаннями, Пенні створює анонімний блог під ніком "Дівчина Онлайн", де відверто розповідає про свої розчарування, кумедні пригоди, стосунки з хлопцями та боротьбу з панічними атаками. Її блог стає місцем, де вона може бути собою і ділитися своїми справжніми почуттями з читачами.
Однак життя Пенні раптово ускладнюється, коли, здавалося б, весь світ змовляється проти неї. Прагнучи втекти від повсякденних проблем, вона разом із родиною та вірним другом Елліотом вирушає на Різдво до Нью-Йорка. Там на неї чекає незабутня пригода – раптове і палке кохання, яке робить це Різдво найромантичнішим у її житті.
Але казка не триває довго, адже Пенні несподівано стає центром мережевого скандалу, який загрожує зруйнувати її анонімність та особисте життя. Чи зможе вона подолати труднощі, зберегти свою таємницю та знайти справжнє щастя?

«Книжка заборон і таємниць»

Це захоплива антологія сучасної підліткової літератури, яка занурює читачів у світ підліткових переживань і пошуків себе. У цій збірці зібрані твори різних жанрів та тем, що розкривають важливі аспекти підліткового життя, такі як дружба, зрада, кохання, смерть, ідентичність і навіть війна, яка точиться поряд.
Кожне з оповідань відображає унікальні виклики та дилеми, з якими стикаються сучасні підлітки, у тому числі в контексті онлайн-простору та соціальних мереж. «Книжка заборон і таємниць» пропонує читачам захопливу подорож у світ молодіжних мрій, страхів, внутрішніх конфліктів та моральних виборів, які формують їхні особистості.
Ця книга стане доповненням до нашої підбірки про інтернет та онлайн-простір, адже вона спонукає замислитися над тим, як сучасні технології та цифровий світ впливають на наше життя та рішення.

«Книга Великий вибух, або К. проти К.»
Ґжеґож Касдепке, Барбара Космовська

Це історія про віртуальну ідентичність та ризики, пов’язані з створенням ідеального образу в онлайн-просторі.
Автори майстерно досліджують теми самовизначення та того, як легко можна загубити себе в цьому віртуальному світі. Сюжет книги вражає своєю реалістичністю він зосереджений на правдивих образах і непередбачуваних сюжетних поворотах, що відображають атмосферу інтернет-спілкування і його вплив на молоде покоління.
«Великий вибух, або К. проти К» - це не лише захоплива, але й актуальна книга, яка спонукає задуматися про те, якою може бути ціна нашої віртуальної ідентичності. Завдяки складним персонажам та динамічному сюжету, вона стане цікавою та корисною для читачів будь-якого віку, особливо для підлітків, які активно користуються соціальними мережами.

понеділок, 29 липня 2024 р.

Краєзнавча робота в нашому районі набирає обертів!

Краєзнавча робота в нашому районі набирає обертів. Тематичні лекції, екскурсії, виставки експонатів, які проводить провідний краєзнавець Центральної районної бібліотеки імені Григорія Сковороди письменник-краєзнавець Олександр Михайлик отримують позитивний відгук у різних аудиторіях та мають змістовне продовження, - днями до бібліотеки завітала очільниця видавництва "Кий" Зінаїда Стась.
Пані Зінаїда подарувала чудові видання - книги видатного києвознавця Дмитра Малакова "Прибуткові будинки Києва", "Про киян відомих і призабутих", "Архітектор Осьмак", "Архітектор Безсмертний", "Архітектор Городецький", "Архітектор Григор'єв", а також книги "Київський тролейбус" і "Іван Кавалерідзе. життя і творчість". Книги збагатять фонди бібліотеки і стануть у нагоді усіх, хто цікавиться історією Києва. Щиро дякуємо Зінаїді Стась за цей подарунок!

"Солом'янка. Історія твого району". Батиєва гора

27 липня у Центральній бібліотеці Солом'янки імені Григорія Сковороди відбулася чергова лекція циклу "Солом'янка. Історія твого району" від краєзнавця Олександра Михайлика. Лекцію було присвячено місцевості Батиєва гора. Традиційно демонструвалися фрагменти карт, рідкісні історичні фото. А також сучасні авторські фото місцевостей. І вже традиційно працівники бібліотеки підготували книжкову виставку - книги з фондів бібліотеки, де містяться відомості про Батиєву гору.

Довідка
👉 До кінця 19 століття гора не мала забудови, на ній здавна існував курганний могильник. Вперше на карті 1861 року зустрічається назва "Батиєві могили". Походження назви достеменно невідоме. Ймовірно, воно похідне від давнього імені Бат. 1862 року кургани розкопував зберігач кабінету древностей Університету Св. Володимира Яків Волошинський.
👉 Територія гори аж до 1917 року належала церкві, а саме Києво-Софійському митрополичому будинку. 1898 року на ній виникло поселення робітників-залізничників. 1910 року воно увійшло до меж міста.
👉 У 1911-1913 роках для потреб паровозного депо на горі звели два залізобетонні резервуари. Через особливості тодішнього водопостачання Києва воду привозили аж із Десни. Діяли резервуари до 1960-х. З 2003 у одному з них діє церква Ікони Божої Матері "Одигітрія". Це єдиний подібний приклад в Україні, коли храм діє в такій унікальній водопровідній споруді.
👉 1936 року на Батиєвій горі звели залізничну школу за проєктом видатного архітектора Олекси Повстенка. Він наприкінці Другої світової війни емігрував до США, працював архітектором Капітолію у місті Вашингтон, столиці США.
👉 На Батиєвій горі знімали окремі епізоди фільму "За двома зайцями". Прикметно, що через рельєф забудова залишилася переважно первісна. А деякі вулиці майже не змінилися із 1960-х років. І саме на Батиєвій горі є найкоротша вулиця Києва - провулок Мар'яна Гаденка, протяжністю лише 46 метрів.

Згадки про Батиєву гору містяться у ряді художніх творів - їй присвятили поетичні рядки Максим Рильський, Любомир Дмитерко, Платон Воронько та інші поети. Батиєва гора є основним місцем дії оповідання Івана Сенченка "На Батиєвій горі".

"Солом'янка. Історія твого району". Новокараваєві дачі і Пост-Волинський

24 липня відбулася краєзнавча лекція циклу "Солом'янка. Історія твого району" від провідного бібліотекаря з краєзнавчої роботи Центральної бібліотеки Солом'янки імені Григорія Сковороди, краєзнавця Олександра Михайлика. Лекцію було присвячено двом сусіднім місцевостям - Новокараваєві дачі і Пост-Волинський.

Гості лекції дізналися, чому місцина між Відрадним проспектом, старими Караваєвими дачами і Постом-Волинським називається Новокараваєві дачі, і як виник Пост-Волинський при відкритті залізниці Київ-Ковель у 1902 році. А також про трагедію, що сталася 26 липня 1917 року - тоді російські війська обстріляли ешелон українських військових. У пам'ять про це 2015 року на станційній будівлі встановлено меморіальну дошку.
1938 року прокладено Відрадний проспект, а наприкінці 1930-х виникає робітниче селище при станції Пост-Волинський. Тоді ж починає формуватися забудова Новокараваєвих дач. Окремі приватні будинки, споруджені до 1941 року, збереглися й донині. Але основна забудова була здійснена вже після Другої світової війни. Нині Новокараваєві дачі - це 25 вулиць та бл. 700 приватних будинків, забудова майже не зазнала змін.
На межі 1940-х-1950-х як на Новокараваєвих дачах (вздовж Відрадного проспекту), так і у місцевості Пост-Волинський споруджено 2-поверхові житлові будинки. Деякі з них можна зустріти лише тут і більше ніде в Києві.
У 1990 році на Відрадному проспекті споруджено 16-поверхівку за авторським проєктом архітекторів Кололя, Овчарука, Данилюка та інженера Микитюка під керівництвом архітектора Георгадзе (проєкт 1988 року). Він став першим будинком цього проєкту в Києві.

Традиційно демонструвалися фрагменти карт, рідкісні історичні фото. А також сучасні авторські фото місцевостей.
Працівники бібліотеки підготували книжкову виставку - книги з фондів бібліотеки, де містяться відомості про Новокараваєві дачі і Пост-Волинський. Виставка викликала значний інтерес.
 

неділя, 28 липня 2024 р.

Оленівка. 29.07.2022

Сьогодні ми згадуємо трагічну дату — другу річницю терористичного акту в Оленівці. У ніч на 29 липня 2022 року російські окупаційні війська здійснили жахливий злочин проти українських військовополонених, захисників "Азовсталі". Внаслідок вибухів на території колишньої Волноваської виправної колонії № 120 загинуло щонайменше 53 полонених, понад 130 було поранено. Цей акт жорстокості та нелюдяності вразив кожного з нас.

Ми пам'ятаємо всіх, хто віддав своє життя за нашу країну. Ми шануємо їхню мужність та жертовність. Вони були справжніми героями, які боролися до останнього, захищаючи наші землі та свободу. Немає слів, щоб передати біль та скорботу, яку ми відчуваємо, згадуючи цю трагедію.
Важливо, щоб ми пам'ятали про ці події та робили все можливе, щоб такі жахіття більше ніколи не повторилися. Наш обов'язок — продовжувати боротьбу за справедливість, надавати підтримку родинам загиблих та не забувати про їхній подвиг.

Слава Героям України! Пам'ятаємо, шануємо, боремося далі.

середа, 24 липня 2024 р.

Творчі читання: "Звірські вірші" Івана Андрусяка

На Творчих читаннях 23 липня ми переконалися, що Звірські вірші Івана Андрусяка - не такі вже й звірські!
Свіжі експерименти, цікава гра слів, вірші-скоромовки обов'язково будуть до снаги дошколярикам років 4-6. Єдина умова - той, хто їм читатиме, має ловити 100% кайф від процесу!
Як видно з фото, Звірські вірші спонукають створювати чудові речі! Тішимося їхньому натхненню!

Наступні Творчі читання плануємо на 13 серпня, адже відпочинку потребують усі - і дітки, і дорослі!
 

Курси української мови в бібліотеці

Наші безоплатні курси української мови продовжують свою роботу, даруючи учасникам можливість поглибити свої знання рідної мови!
Цього тижня початківці активно опановували основи українського правопису, занурюючись у правила та особливості написання, читали й переказували тексти. Тим часом учасники, які вивчають мову на поглибленому рівні, брали участь у написанні різноманітних диктантів, багато спілкувалися між собою та читали й обговорювали безсмертну "Енеїду" Івана Котляревського.
Кожне заняття стає не лише освітньою подією, але й надихає на нові відкриття та пізнання.

Приєднуйтесь до наших курсів та відчуйте радість вивчення української мови разом з нами!

Патріотичні читання «Золото й синь прапорів»

21 липня у Центральній бібліотеці Солом'янки відбулися патріотичні читання «Золото й синь прапорів».
Наш спеціальний гість, декламатор поезії Володимир Бабич, одразу захопив увагу глядачів проникливим прочитанням уривків з поем Лесі Українки "Роберт Брюс. Король Шотландський" та "Давня казка", які висвітлюють тривалу боротьбу шотландського народу за власну незалежність. Тягар поневолення, недалекоглядні компроміси, визвольний дух, тисячі жертв, які приносив шотландський народ в ім'я свободи, полонили думки молодої Лесі Українки аж так, що вона написала свої геніальні поеми. Але певно що, такий потужний емоційний заряд творів спричинено думками про Україну, її минувщину й майбуття.
Пан Володимир відчув це по-своєму глибоко та з цілковитою самовіддачею передав присутнім, які зібралися на читання. Також звучали потужні твори Володимира Івановича, Людмили Легостаєвої, Олени О’Лір, Мальви Кржанівської та інших поетів. Вивчені напам'ять, вони брали за серце кожного присутнього.

Значну частину заходу було присвячено процесу проговорення, осмислення й спільного переосмислення родинних історій, пов'язаних з боротьбою за свободу за різних історичних обставин. Попри вектор руху історії, як і за нинішньої російсько-української війни, так і за ІІ Світової, у кожній родині - свої болючі життєві сюжети, часом - антагоністичні поміж собою. Попри політичні обставини, живі люди сприймають цей світ, борються і приймають виклики в міру свого розуміння, для чого це потрібно. Усвідомлення та спільне бачення важливе.

Ще однією несподіванкою для глядачів стала візуалізація плодів волонтерської ініціативи "Прапори. Герої українці". Пан Володимир разом зі своєю колегою, пані Ларисою Болтневою, продемонстрували прапори, на яких закарбовано імена та обличчя українських героїв, що віддали свої життя за свободу і незалежність України.

вівторок, 23 липня 2024 р.

Творчий дует Тетяни Яровициної й Таї Загоруйко запрошує пройтися "Стежками музики й любові"

Насправді, настрій у багатьох з нас такий собі, і часом просто неможливо знайти життєдайні фото, які б йому відповідали. Та якщо вже говорити про любов - то лише з гарячими очима!
Тож найближчої неділі, 28 липня о 12:00 щиро запрошуємо до Центральної бібліотеки Солом'янки, аби неквапливо пройтися чуттєвими стежками музики й любові разом із творчим тандемом Тетяни Яровициної й Таї Загоруйко.

Наші гості належать до різних поколінь, кожна з них має власний унікальний досвід. Проте обидві вони над усе цінують людську справжність, безумовну любов і щиру довіру, які часом треба добре попошукати серед огрому інших почуттів. Обидві вони пишуть вірші, а Тая ще й співає різними мовами світу.
Тим, хто знайомий із цим тандемом, не треба пояснювати, що в ньому спільного. А хто ще не знайомий, має рідкісну нагоду познайомитися із його творчими плодами!

Це буде лірична зустріч, на якій можна буде зняти напругу, активувати внутрішні ресурси й зачерпнути життєдайного світла.
Наші гості воліють, аби наше спілкування на рівні душ стало колом підтримки одне одному і принесло добрі спільні плоди: опісля зустрічі всі охочі зможуть долучитися до благодійного збору на аптечки першої допомоги для порятунку життів українських військових.

Місце: вул. Освіти, 14 а
Дата: 28 липня, 12:00
Вхід вільний

Краєзнавча лекція циклу "Солом'янка. Історія твого району": "Пронівщина"

20 липня відбулася краєзнавча лекція циклу "Солом'янка. Історія твого району" від провідного бібліотекаря з краєзнавчої роботи Центральної бібліотеки Солом'янки імені Григорія Сковороди, краєзнавця Олександра Михайлика. Лекцію було присвячено історичній місцевості Пронівщина.

Гості лекції дізналися про межі та історію Пронівщини, а також перші назви місцини - Володимирова груша, Кухмістрівщина, Троянівщина, згадки про них у документах 16-18 століть, а також походження цих назв.
Чільне місце було присвячено стародавнім курганам, які у 1913 та 1915 розкопував Олександр Ертель, а також питанню їх локалізації. А також історії володіння Пронівщиною Києво-Софійським митрополичим будинком у 1848-1917 роках. Гості заходу також почули фрагмент рідкісної книги Миколи Шарлеманя, присвячені природничим екскурсіям околицями Києва і виданої ще 1916 року. Репринтне відтворення цього видання є у фонді бібліотеки.
Гості лекції дізналися, як вже у 1940-х-1950-х місцевість було забудовано як житловими, приватними та 2-3-поверховими будинками, а вже у 1980-х-1990-х-14-16-поверхівками, а також почули серії та прізвища архітекторів.

Традиційно лекція супроводжувалася фрагментами історичних карт, рідкісних історичних, а також сучасних авторських фото.
До лекції працівники бібліотеки підготували вже традиційну книжкову виставку, на якій гості лекції могли ознайомитися із книгами з фондів бібліотеки, де йдеться про місцевість Пронівщина. 

"Ніколи не падай духом". До 125-річчя від дня народження Ернеста Гемінгвея

22 липня ми відзначаємо день народження одного з найвидатніших письменників ХХ століття – Ернеста Гемінґвея. Його твори, зокрема "Старий і море", "Прощавай, зброє" та "Свято, яке завжди з тобою", стали класикою світової літератури. Гемінґвей умів зображати життя в усіх його проявах, і його книги залишають незабутній слід у серці кожного читача.
«Всі хороші книги подібні в одному: коли ви дочитаєте до кінця, вам здається, що все це сталося з вами, і так воно назавжди при вас залишиться», – писав Гемінґвей, і його слова якнайкраще описують силу літератури.
Давайте вшанувати пам'ять великого автора, перечитавши його безсмертні твори (які ви можете взяти на прочитання у нашій бібліотеці) або ж відкривши для себе нові сторінки з його багатої спадщини.

Казка про Білочку та Зайчика

понеділок, 22 липня 2024 р.

«Солом’янка. Історія твого району»: Батиєва гора


27 липня о 15:00 у Центральній бібліотеці Солом’янки імені Григорія Сковороди відбудеться краєзнавча лекція з циклу «Солом’янка. Історія твого району» від від провідного бібліотекаря з краєзнавчої роботи, києвознавця Олександра Михайлика. Лекцію буде присвячено місцевості Батиєва гора.

Батиєва гора є однією з найвищих точок міста. На ній в давнину існував великий курганний могильник, який був відомий як Батиєві могили. З'ясуємо різні версії походження назви. Сама ж гора аж до 1917 року належала церкві.
Наприкінці 19 століття на горі виникає робітниче поселення залізничників. Серед історичної забудови збереглися два унікальні залізобетонні резервуари для води. Дізнаємося їх історію, особливості функціонування. У одному із них діє унікальна церква.
На горі є школа, споруджена за проектом архітектора Олекси Повстенка. Після еміграції до США він був головним архітектором Капітолію у столиці США.
Батиєва гора зберегла первісне планування і частину історичної забудови. Деякі місця не змінилися щонайменше з середини 20 століття. У цьому допоможуть порівняння старих та сучасних фото.
Батиєва гора потрапила на сторінки численних художніх творів ряду письменників-Максима Рильського, Любомира Дмитерка, Івана Сенченка та інших. На лекції звучатимуть уривки з цих творів.

Місце: вул. Освіти, 14а.
Дата: 27 липня, 15:00
Вхід вільний. Укриття є

«Солом’янка. Історія твого району»: Новокараваєві дачі і Пост-Волинський


24 липня у Центральній бібліотеці Солом’янки імені Григорія Сковороди відбудеться 15-та краєзнавча лекція з циклу «Солом’янка. Історія твого району» від провідного бібліотекаря з краєзнавчої роботи, києвознавця Олександра Михайлика. Лекцію буде присвячено місцевостям Новокараваєві дачі і Пост-Волинський.

Роз'їзд Пост-Волинський і невелике пристанційне селище біля нього виникли 1902 року при відкритті залізниці Київ-Ковель. 26 липня 1917 року на залізничній станції Пост-Волинський сталася трагедія - російські війська з кулеметів розстріляли ешелон 1-го Українського полку ім. Богдана Хмельницького, який їхав на фронт. У пам'ять про це вже в наш час встановлено меморіальну дошку. У 1930-х роках біля станції виникло невелике робітниче селище, але забудова не збереглася.
Наприкінці 1930-х років розпочато забудови доти вільного простору між старими Караваєвими дачами та Постом-Волинський. Тож ця місцевість пізніше і отримала назву Новокараваєві дачі - як своєрідне продовження Караваєвих дач. У 1940-х роках сформовано регулярну сітку вулиць та приватну забудову.

На межі 1940-х-1950-х завдяки забудові 2-3-поверховими житловими будинками для робітників, Новокараваєві дачі та Пост-Волинський фізично злилися забудовою. Частково 2-поверхова забудова виникла і у західній частині Новокараваєвих дач - вздовж Відрадного проспекту. У 1950-х роках та спорудили кінотеатр та школу.
Новокараваєві дачі — рідкісний випадок, коли селище повністю зберегло початкову систему вулиць, збереглася майже вся забудова 1940–1950-х, включно з деякими будинками, спорудженими до 1941 року. Лише у двох кварталах біля Відрадного проспекту є будинки на 5-16 поверхів.

Місце: вул. Освіти, 14а.
Дата: 24 липня, 17:30
Вхід вільний. Укриття є

Безоплатні курси української мови продовжують свою роботу

Попри спеку, наші безоплатні курси української мови продовжують свою роботу!
Цього тижня початківці ознайомлювалися з українським правописом, а ті, хто вивчає мову на поглибленому рівні, писали різноманітні диктанти, багато спілкувалися та читали твори польських поетів у перекладі Дмитра Павличка. Учасники були в захваті від чудового перекладу та ділилися своїми враженнями.

Приєднуйтеся до нас, щоб покращити свої знання та насолодитися спілкуванням у теплій компанії!

пʼятниця, 19 липня 2024 р.

Звикаємо до нових назв: провулок Оксани Вороніної

Сьогодні хочемо нагадати, що в січні 2024 року один з провулків місцевості Караваєві дачі перейменовано на честь Оксани Вороніної, української акторки театру та кіно, актриси Національного академічного драматичного театру імені Лесі Українки.