вівторок, 31 жовтня 2023 р.

"Музичні слово-співи" в Центральній бібліотеці Солом'янки

У Центральній бібліотеці Солом’янки 29-го жовтня відбулася чергова літературно-музична зустріч «Музичні слово-співи», тематичне спілкування до Дня української мови та писемності.
Спеціальними гостями зустрічі були Надія Грачова – продюсерка, членкиня Украі‌нської кіноакадемії, керівниця кроссекторальних проєктів у сфері креативних індустрій, очільниця національної Премії Global Teacher Prize Ukraine 2023, керівниця проєкту «Українська література в коміксах» та Ольга Ходацька – педагогиня, філологиня, учитель української мови та літератури спеціалізованої гімназії-інтернату №13, поетка, докторка філософії, громадська діячка, заступниця голови Київської «Просвіти» ім. Тараса Шевченка, авторка та співзасновниця проєкту «Українська література в коміксах».
Мисткині презентували свій творчий проєкт «Українська література в коміксах».
Надія, як керівниця проєкту, ознайомила усіх із ним, про те, як створювався проєкт і яка мета його. Розказала, що комікси містять базову інформацію («паспорт твору»), допомагають розібратися з історичним контекстом, персонажами та ідейною складовою. За QR-кодами читачі можуть перейти до текстів самих творів. Освітній проєкт «Українська література в коміксах» реалізовано за підтримки Українського культурного фонду.
А Ольга Ходацька присвятила розповідь обрании для коміксів творам. Серед них: «Катерина» Тараса Шевченка, «Слово про Ігорів похід», «Кайдашева сім’я» Іван Нечуй-Левицький, «Захар Беркут» Іван Франко, драма-феєрія «Лісова пісня» Лесі Українки, та інші.
Між презентацією проєкту коміксів учасники зустрічі виконували разом із ведучим-координатором Ігорем Якубовським на вірші Ольги Ходацької: «Тарасова дума», «Зорі кохання», «Дві долі», «Повернення додому».



Гелловін в бібліотеці!

Гелловін – це одночасно найстрашніше і найвеселіше свято в році. У цей день бібліотека перетворюється на лабіринт таємниць, де сторінки книг стають чарівними доріжками у світи фантазій і вигадок.
Працівники та читачі бібліотеки перевдягаються в містичних персонажів, щоб разом відчути дух пригод і магії, що розгортається між полицями з книжками.
У день ілюзій та фантазій, коли кожен може стати ким завгодно, люди відволікаються, принаймні на деякий час, від реалій війни. Це свято дарує можливість уникнути стресу та напруги, яка є неодмінним супутником будь-якого конфлікту.







Творчі читання в Центральній бібліотеці Солом'янки

Для всіх юних любителів книг та мистецтва – запрошуємо на наші "Творчі читання" до Центральної бібліотеки Солом'янки щовівторка о 15:00!
Шукаєте спосіб розвинути творчий талант дитини? Запрошуємо щовівторка на "Творчі читання". Тут ми досліджуємо різноманітні дитячі книги та знайомимося з цікавими літературними персонажами.
Кожного тижня ми обираємо нову книгу та вивчаємо її головних героїв. Потім ми використовуємо нашу уяву, малюючи, роблячи різні творчі завдання та заохочуємо дітей та підлітків ділитися своїми враженнями та ідеями.
Початок занять: 07 листопада о 15:00
Телефон для запису: 044 243 7490
Адреса: вул. Освіти 14а

Не пропустіть цю чудову нагоду розвинути творчий потенціал дитини та поглибити знання про світ літератури разом з Центральною бібліотекою Солом'янки! Запишіться зараз та приходьте до нас щовівторка.

Делегація бібліотекарів в Центральній бібліотеці Солом'янки

В останній тиждень жовтня вже 12-й рік поспіль за ініціативою ЮНЕСКО у світі проводять Глобальний тиждень медійної та інформаційної грамотності.
Для нашої бібліотеки ця тема дуже важлива - як хаб цифрової освіти, ми тримаємо руку на пульсі всього, що відбувається в царині медійної та інформаційної грамотності.
Тож, в останні день тижня наша бібліотека приймала делегацію бібліотекарів з різних куточків України, які працюють у межах проєкту «Розвиток спроможності бібліотек – Хабів цифрової освіти» та прагнуть перейняти досвід успішної роботи інших бібліотек в цифровій сфері.
Зустріч відбулася на засадах партнерства з Українською бібліотечною асоціацією, Міністерством цифрової трансформації України, Агентством ПРООН із розвитку.
Крім обговорення важливих питань з діяльності цифрового хабу в допомогу громаді, гості залюбки знайомилися із нашою затишною Центральною бібліотекою Солом'янки



понеділок, 30 жовтня 2023 р.

Засідання читацького клубу Центральної бібліотеки Солом'янки за участі психологині Тетяни Вишко

Що кожному з нас зараз найбільше потрібно?
Дихати!
Жити!!!
А а кризових ситуаціях - чути себе, опановувати себе, знати як допомогти собі і тим, хто поруч.
Сьогодні такий час, що ці навики є життєво необхідними, а значить - цього всього потрібно навчатися.
Хто завітав 29 жовтня до Центральної бібліотеки Солом'янки - той мав унікальну нагоду отримати знання, - разом з психологинею Тетяною Вишко ми розбирали, вчилися найпростіших основ психологічної самозарадності та помочі собі та іншим у кризових ситуаціях.
Пані Тетяна в цей день презентувала власну, щойно видану видавництвом Vivat книгу "Дихай і Живи".
Ця книга - це підручний посібник як людині справлятися зі своїми емоціями у різних життєвих ситуаціями. А також, як бути коли емоцій ніби як немає, а є ступор, зацепеніння, коли людина в своєму страху, болю, горю ніби завмирає.
Тоді ця книга допомагає.
І техніки та практики описані в ній, і сам виклад інформації, дуже такий людяний, зрозумілою мовою, десь з художніми образами, десь з термінологією ніби як на прийомі у лікаря чи на лекції в університеті, - але все так доступно, легко, лаконічно.
Видно, що книга написана з любов'ю.
З любов'ю авторки до професії, і до людей.
І це дуже цінно.
То ж, на зустрічі було багато тепла, багато цікавої інформації та практичних вправ, і, звісно багато питань.
Присутніх цікавило все - від "як правильно дихати" до "як вберегтися від енергетичних вампірів"?
А ще були цікаві психологічні конкурси, на яких нас вчили найпростішого-найголовнішого: бути вдячними самим собі, помічати і наповнювати своє життя тим, що нас надихає і дає нам сили!
Дякуємо шановній пані Тетяні за цей затишний, світлий вечір!
Дякуємо, що знайшли час і завітали до нашої бібліотеки!
І потрійне дякуємо за таку потрібну усім нам сьогодні книгу!
А шановним читачам скажемо - ця книга уже оформлена до нашого фонду і вже можна записуватись в чергу на її прочитання!




субота, 28 жовтня 2023 р.

28 жовтня - День визволення України від фашистських загарбників

Саме в цей день 1944 року відбулось остаточне вигнання фашистських окупантів за межі нашої Держави.
Пропонуємо переглянути відеофакт "Україна в полум'ї війни" та вшанувати пам'ять тих, хто боровся і загинув під час цієї страшної війни.

Зустріч з керівництвом Київської Просвіти в Центральній бібліотеці Солом'янки

День української писемності та мови, який святкували 9 листопада, у день пам’яті преподобного Нестора Літописця, який започаткував писемну українську мову, цього року Україна вперше відзначає у нову дату - 27 жовтня.
Перенесення пов’язане з переходом Православної церкви на новоюліанський календар, згідно з яким дати неперехідних свят змістилися на 13 днів раніше.
А напередодні цього свята до нашої бібліотеки завітали Голова Київської Просвіти Кирило Стеценко та його заступниця Ольга Ходацька.
Ми говорили про можливості розширення співпраці між бібліотеками Солом'янського району та Київським міським об'єднанням Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка, спільну культурно-освітню діяльність щодо популяризації української мови серед дітей та молоді.
Пані Ольга попередньо ознайомила бібліотекарів (презентація відбудеться у неділю 29 жовтня) з авторським проєктом «Українська література в коміксах»: інтерактивне вивчення української писемності різних історичних часів, який у 2022 році виборов грант Українського культурного фонду.
Проєкт має на меті розвивати читацький інтерес в українських школярів та знайомити англомовних читачів з українською літературою, звичаями та традиціями.
А бібліотеки мають на меті популяризувати цей проєкт, оскільки комікси - це один з найулюбленіших жанрів у дитячій та підлітковій аудиторії.
Бо саме звідси, саме з мови дитинства і починається для кожного Україна!

пʼятниця, 27 жовтня 2023 р.

Працівники бібліотеки долучились до написання диктанту національної єдності!

Сьогодні, в День української писемності та мови, працівники Центральної бібліотеки Солом’янки долучились до національного диктанту єдності на тему "Дороги України", який створила талановита письменниця Катерина Калитко, лауреатка Шевченківської премії.
Читав диктант актор театру і кіно Олексій Гнатковський.
Наша мова – не просто слова і літери, вона – відображення нашої ідентичності та культури. Вона є не лише засобом спілкування, а й надбанням, що об'єднує нас як націю.
Дякуємо Збройними Силами України, які забезпечують наш захист. Завдяки вам ми маємо можливість вільно виражати свої думки та почуття рідною мовою. Сьогодні ми вшановуємо мову як символ нашої єдності та самовираження. 


четвер, 26 жовтня 2023 р.

Віртуальна книжкова виставка до Глобального тижня медійної та інформаційної грамотності

Коли країну розхитують видимі й невидимі сили, дуже важливо не допомагати їм у цьому. На жаль, кожен з нас часом робить це - несвідомо, банально потрапляючи на емоційні гачки, яких у нас чимало.
Українцям потрібен інформаційний імунітет. Проте інформаційний імунітет цілої нації складається з мільйонів персональних імунітетів.
Саме тому нагадуємо про необхідність підвищувати власний рівень медіаграмотності , формувати навички протистояння маніпуляціям, і пропонуємо декілька популярних книжок, які змінять вас назавжди.
Гортайте сторінки допису, знайомтеся з описами книжок і обирайте яку читатимете в першу чергу.

Серед вітчизняних книжок-посібників з медіаграмотності чільне місце посідає книжкова серія засновниці волонтерської ініціативи з інформаційної гігієни «Як не стати овочем» Оксани Мороз, яка понад 20 років працює в галузі комунікацій, спеціалізується на аналізі та формуванні інформаційного поля, вивчає поведінку людей у його межах. Завдяки цим книжкам ви дізнаєтеся, як відібрати надійні джерела інформації, де перевіряти достовірність новин, як не поширювати інформаційні віруси, яким чином можна захиститися від маніпуляторів та як вже сьогодні почати відновлювати й зміцнювати свій інформаційний імунітет. Звісно, ці книжки є у нашій бібліотеці, і ми хотіли б нагадати про них, адже написані вони цікаво й доступно, на основі конкретних життєвих прикладів та узагальнення світового досвіду, а дві останніх навіть містять QR-коди з посиланням на інтернет-ресурси, де можна ці знання поглибити.
 
Оксана Мороз «Боротьба за правду. Як мій дядько переміг брехню» (2020)
Це - історія про пересічного користувача мережі Internet дядька Івана, який є патріотом, живе Україною, але губиться серед численних маніпуляцій онлайн-медіа, телебачення, facebook, viber, Youtube, Telegram, набиває болючі гулі та вчиться розрізняти правду і брехню, щоб зрештою захистити себе та стати борцем.

Оксана Мороз «Нація овочів? Як інформація змінює мислення і поведінку українців» (2020)
Світ кишить інформаційними вірусами. Щодня вони змінюють наше мислення і поведінку, підштовхують до рішень, вигідних їхнім творцям, а не нам. Щороку ми опиняємося дедалі ближче до межі, яка відокремлює Націю розумних від Нації безвольних овочів. Проте наш антивірусний захист ще можна відновити. Один із інструментів – ця книжка. Завдяки їй ви познайомитеся з роботою Індустрії, яка створює інформаційні віруси й без зайвої конспірології дізнаєтеся, як вона змінила кожного з нас.

Оксана Мороз «Як не стати овочем. Інструкція з виживання в інфопросторі» (2021)
Це книжка про те, як на вас паразитують: як вами маніпулюють і дурять в інтернеті, як численні маніпуляції і шахрайства перевіряють вас на подібність до овоча. Це популярне видання створене для людей, які прагнуть навчитися орієнтуватися в інфопросторі та протистояти маніпуляціям, передати свої знання літнім родичам або дітям, яким в рази важче зрозуміти, що є що в інформаційному полі.
 
Алла Мегель, Яремчук Марія "Ворожі ІПСО. Як визначити та протистояти" (2023)
Це не лише посібник, створений за підтримки академії Української преси, але й справжній провідник у світі інформаційної безпеки. Автори добре розуміють сучасний інформаційний ландшафт та проблеми, пов'язані із поширенням дезінформації та маніпуляціями.
Книга допомагає читачам розібратися в методах та стратегіях ворожих Інформаційно-психологічних операцій (ІПСО) і надає конкретні поради щодо того, як захистити себе від них. Це особливо важливо в сучасному світі, де інформаційна війна стає все активнішою та агресивною.
Книга має практичний підхід і надає читачам інструменти, які можна використовувати для аналізу інформації та визначення її достовірності. Вона також підкреслює важливість критичного мислення та ретельної перевірки джерел інформації.

П.В. Стінгера Емерсона Т. Брукінга "Війна лайків. Зброя в руках соціальних мереж" (2019)
Це книжка, яка відкриває перед нами тривожні та надзвичайно важливі питання, пов'язані із сучасними комунікаційними технологіями та впливом соціальних мереж на наше життя.
Автори розглядають, як влади країн використовують соціальні мережі для впливу на глобальну політичну ситуацію, а також як війни ведуться не лише на військових фронтах, а й у віртуальному просторі.
Ця книга допомагає читачам краще зрозуміти, як важливо бути обережними при споживанні інформації в інтернеті, оскільки дезінформація стала потужним знаряддям впливу. Автори підкреслюють важливість фільтрування та критичного мислення при обробці інформації, яка надходить до нас кожного дня.

Роджер Макнамі "Зафейсбучені : як соціальна мережа штовхає світ до катастрофи" (2021)
Це надзвичайно важлива розповідь про вплив Facebook та подібних соціальних мереж на сучасний світ, політику та бізнес. Автор розкриває загрози, які несе ця популярна соцмережа та інші платформи для громадського добробуту, демократії та приватності.
Книга надає читачам глибоке розуміння того, як технології та бізнес-рішення власників соцмереж можуть бути використані для маніпуляцій та впливу на громадську думку. Вона допомагає проаналізувати важливі аспекти, пов'язані з результатами виборів, системою охорони здоров'я, приватністю та інноваціями.

"Музичні слово-співи". Анонс недільної зустрічі

У Центральній бібліотеці Солом’янки 29-го жовтня о 12:00 відбудеться чергова літературно-музична зустріч «Музичні слово-співи» тематичне спілкування до Дня української мови та писемності.
Спеціальні гості:
Надія Грачова — продюсерка, членкиня Української кіноакадемії, керівниця кроссекторальних проєктів у сфері креативних індустрій, очільниця національної Премії Global Teacher Prize Ukraine 2023.
Ольга Ходацька — педагогиня, філологиня, поетка, громадська діячка, заступниця голови київської громадської організації Київська ПРОСВІТА ім. Тараса Шевченка, авторка та співзасновниця проєкту «Українська література в коміксах».
Мисткині презентують свій творчий проєкт «Українська література в коміксах». А також усі охочі зможуть поспівати авторські пісні на вірші Ольги Ходацької на музику працівника бібліотеки, ведучого літературно-пісенних зустрічей Ігоря Якубовського.

середа, 25 жовтня 2023 р.

24-31 жовтня 2023 - Глобальний тиждень медійної та інформаційної грамотності

24-31 жовтня 2023 року в світі триває Глобальний тиждень медійної та інформаційної грамотності. Це щорічна подія, яка відбувається в останній тиждень жовтня вже 12-й рік поспіль.
Центральна бібліотека Солом’янки завжди готова до викликів часу в даній царині, оскільки має вже великий досвід у розповсюдженні медійної та інформаційної грамотності серед мешканців громади. А головне – це робиться на основі поширення саме цифрової освіти як базису.
Звісно, що навчаючи та консультуючи користувачів, власне і наші бібліотекарі регулярно і завчасно оновлюють свої навички та компетенції.
Це їм дозволяє проводити навчання з широкого спектру питань комп’ютерної грамотності, консультувати по напрямках, пов’язаних з функціонуванням порталу державних послуг «Дія» (адже Центральна бібліотека Солом’янки водночас є і Хабом цифрової освіти «Дія»).
Володіючи навіть мінімальним набором сучасних цифрових інструментів, людина може вирішувати багато нагальних питань – як то запис до лікаря, сплата комунальних послуг, встановлення необхідних застосунків на телефон, створення облікових записів на потрібних йому ресурсах тощо.
А далі, коли наш користувач має в активі власних досягнень необхідні цифрові навички, наше завдання додати в процес навчання елементи саме медійної та інформаційної грамотності.
Бо, наприклад, володіючи лише суто технічними навичками роботи з комп’ютером чи користуючись смартфоном, іноді можна легко потрапити «не туди», тобто на шкідливі інтернет-ресурси, телеграм-канали чи різні фейк-ньюз, що діють як ворожі російські ЦІПсО.
Тому наше завдання, як провідників у безпечний цифровий світ, якомога якісніше убезпечити мешканців нашої громади (як мінімум) від цифрових вчинків, що можуть нашкодити кожному з них та їх близьких. Це однаково важливо і для молоді, і для представників середнього віку, і для більш старшого покоління.
Отже, Глобальний тиждень медійної та інформаційної грамотності триває, а Центральна бібліотека Солом’янки і по його завершенню продовжить якісне навчання наших користувачів в рамках завдань та викликів до сучасної медіаграмотності. Запрошуємо долучатись і вас!







Огляд книг Центральної бібліотеки Солом'янки для позакласного читання на осінніх канікулах

Друзі, Центральна бібліотека Солом'янки підготувала для вас добірку літератури для позакласного читання на осінні канікули.
Цікавинки для себе знайдуть як діти, так і підлітки.

«Тимко і ґелґотунчик Шкода» Сергій Пантюк

Чи знайомий ти, любий читач, з дивовижним світом сільськогосподарських пригод? Ферма це не лише праця, птахи та тварини, а й величезна казкова країна, яку весело досліджувати разом з вірним другом. У Тимка такий товариш є – новонароджене гусеня Шкода. Як думаєш, чому його так прозвали?
Шукай відповідь на це питання та відправляйся в казковий світ на ферму разом з Тимком та Шкодою у книзі «Тимко і ґелґотунчик Шкода»!

«З води у воду» Лущевська Оксана

«Коли я пливу, думки зникають, їх немов змиває водою. Головне – правильно рухатися. Із води у воду. Мах, мах. Руки такі легкі. Тіло таке легке. У-у-у, хочеться пливти швидше й швидше». Так, десятирічна Данка дійсно дуже любить плавати. Ба навіть більше, вода – ось її стихія. В дівчинки виникає авантюрна ідея переплести річку Сахарку, в своєму містечку.
Одна біда, відчайдушно закоханий в Данку Бодя скрізь ходить за нею та може завадити реалізувати план у життя! Чи вдасться героїні здійснити задумане Ви дізнаєтесь з книги «З води у воду».

«Гра в індіанців, або Ніколи не смійся з крокодила» Леся Воронина

Запам’ятай перше правило індіанців - перемогти найпідступнішого ворога можна лише тоді, коли ти готовий відбити напад будь-якої миті. Наші герої -невтримна геймерка Ніка та мрійливий розумник Рем - засвоїли це правило на відмінно.
Ви могли подумати, що справжні індіанці облаштовують вігвам-тіпі або вправляються у стрільбі з лука. Ні, справжні індіанці потрапивши в халепу рятують «вождя племені» — Ремового батька та підстаркуватого кокер-спанієля. А як це було Ви прочитаєте в книзі «Гра в індіанців, або Ніколи не смійся з крокодила».

«Маленькі жінки» Луїза Мей Олкотт

Якщо є роман, який змушує сміятись та плакати жінок з покоління в покоління, вже багато десятиліть підряд, то це «Маленькі жінки». Книга дійсно викликає емоції, адже перед нами розкривається історія чотирьох різних та не схожих між собою сестер. Можливо хтось з них відгукнеться і тобі?
Мила личком та пухкенька красуня Мег, дівчисько-розбишака Джо, справжня юна леді Емі та тендітна й сором’язлива Бет. Такі різні за характером та кожна здобуває маленькі перемоги на своєму життєвому шляху. Як і всі ми, еге ж? Дівчата стануть тобі вірними подружками тож не барися прочитати книгу Луїзи Мей Олкотт «Маленькі жінки»!

«Чарлі і великий скляний ліфт» Роальд Дал

Ти певно знайомий з таким персонажем, як Віллі Вонка, наш юний читач? А чи знав ти, що у твору «Чарлі і шоколадна фабрика» є продовження історії? Ми пропонуємо відправитись тобі разом з Чарлі та його родиною в дивовижну подорож на новому винаході Віллі Вонки. Скляний ліфт, ось що створив наш славнозвісний герой. Та незвичайний, з його допомогою Ви вирушаєте у космічну подорож!
Будь обережним, любий друже, адже Вас ненароком можуть прийняти за прибульців, а то навіть й за космічних піратів. Тож приготуйся і вирушай у пригоди книгою «Чарлі і великий скляний ліфт»!

вівторок, 24 жовтня 2023 р.

Презентація книги Т. Вишко "Дихай і живи" в Центральній бібліотеці Солом'янки

В Україні, де війна стала суворою реальністю, необхідність знаходити час для догляду за своїм психічним здоров'ям є не просто важливим, а життєво необхідним.
І саме тому запрошуємо 26 жовтня о 17:00 в Центральну бібліотеку Солом'янки на зустріч з психотерапевткою-консультанткою, фахівчинею з психічного здоров"я Тетяною Вишко, яка презентуватиме свою книгу «Дихай і живи. Як опанувати себе в кризових ситуаціях».
У книзі «Дихай і живи» ви знайдете практичні поради, спрямовані на те, як впоратися з тривогою, стресом, посттравматичним стресовим розладом та іншими важливими аспектами психічного здоров'я. Вона допоможе нам знайти силу і натхнення в тих моментах, коли це особливо необхідно. Тож ця книга стає своєрідним сигналом для всіх нас, що важливий час настав - час подбати про себе і своє психічне благополуччя.

понеділок, 23 жовтня 2023 р.

Майстер-клас з виготовлення ляльки-мотанки в Центральній бібліотеці Солом'янки

Знаєте як зробити ляльку-мотанку?
А вже Валерія, Ганна, Василь та Олександра вже отримали такі знання 11 та 18 жовтня!
Ми були раді поділитися нашими вміннями з цими чудовими волонтерами, які вчилися робити ляльку-мотанку, щоб і надалі створювати обереги для наших бійців.
Приєднуйтесь до наших майстер-класів та дізнайтеся, як створити унікальну ляльку-мотанку своїми руками! Нехай кожен з вас створить свій власний шедевр.

Чекаємо на вас щосереди о 15:00. 
Обов'язковий попередній запис за телефоном 044-243-74-90



"Пісенне слово, як мистецтво живого зцілення". Літературно-музична зустріч

У неділю 22-го жовтня у Центральній бібліотеці Солом'янки зібралися на чергову літературно-пісенну зустріч ті хто любить і хоче співати «Пісенне слово, як мистецтво живого зцілення».
Програма була зіткана із творів, які вже стали справжнім українським культурним надбанням. Серед них: «Ой зелене жито, зелене» українська народна пісня, «Водограй», «Відлуння твоїх кроків», «Пісня буде поміж нас» Володимира Івасюка та інші.


Друзі, запрошуємо вас 29-го жовтня на наступну літературно-музичну зустріч «Музичні слово-співи» до Дня писемності та мови, де спеціальним гостем буде філологиня, поетка, посол Миру в Україні, громадська діячка, волонтерка Ольга Ходацька, яка презентуватиме збірку коміксів у якій представлені її твори, а також пісенна програма, яка складатиметься із пісень на її вірші.

неділя, 22 жовтня 2023 р.

"Творча майстерня" в Центральній бібліотеці Солом'янки

"Я козак і ти козак, 
Я вояк і ти вояк, 
Щоб в бою стояти мужньо 
Ми повинні бути дружні".

21 жовтня гуртківці суботньої художньої студії для дітей та підлітків "Творча майстерня" продовжили вивчати тему пропорцій та побудови тіла людини. Діткам було запропоновано намалювати козака. 
Малята творчо підійшли до виконання завдання. А як це було - ви можете побачити на світлинах.


четвер, 19 жовтня 2023 р.

19 жовтня - День відповідальності людини та День пам'яті Богдана Гаврилишина

19 жовтня в Україні відзначається День відповідальності людини. Ця дата була вибрана не випадково. Саме в цей день святкував свій День народження Богдан Гаврилишин, автор “Декларації відповідальності людини”. У своїй декларації він відобразив різні рівні відповідальності, від особистої до відповідальності на рівні країн світу. Саме цей лаконічний документ, що складається з 15 пунктів, став дороговказом до демократичного, ефективного та інклюзивного суспільства.

Хто ж такий Богдан Гаврилишин?
Богдан Гаврилишин - громадський діяч та меценат, що народився в селі Коропець Тернопільської області. Це унікальна людина, професійна кар’єра якої зросла від простого лісоруба до радника Президента. Він є автором трьох наукових праць і понад сотні статей різними мовами. Богдан Гаврилишин був інженером, винахідником, викладачем, директором Міжнародної школи менеджменту, консультантом у понад 70 країнах на всіх континентах. Також був членом Римського Клубу, іноземним членом Національної Академії наук України, відзначений золотою Золотою медаллю Президента Італійської Республіки і двома медалями від Президентів України.

Цікаві факти з життя Богдана Гаврилишина:
  • Нагороджений найвищим орденом України, яким можуть бути нагороджені громадяни іноземних країн - Орденом Свободи.
  • В десятилітньому віці приєднався до організації “Пласт”.
  • Під час перебування в таборі “Пласту” особисто бачив Митрополита Андрея Шептицького.
  • Протягом життя побував на всіх континентах, крім Антарктиди, і відвідав понад 90 країн.
  • Підтримав першу українську експедицію в Антарктиду, виділивши кошти з фонду “Відродження”.
  • Створив Давоський форум, де в 1988 році було підписано Декларацію між Грецією і Туреччиною, що сприяло припиненню війни, а на річних зборах 1994 року Шимон Перес і Ясір Арафат досягли попередньої згоди щодо Гази і Єрихона.
  • Був радником кількох Президентів України, прем'єр-міністрів та голів Верховної Ради.
  • Богдан Гаврилишин - геній, про якого має знати кожен.

Дізнатися більше про нього та про його погляди можна з книжок, що доступні в нашій бібліотеці.
Богдан Гаврилишин “До ефективних суспільств: Дороговкази в майбутнє: доп. Римському Клубові”

В цій книжці Богдан Гаврилишин виклав методику аналізу суспільних устроїв, що надає здатність порівнювати різні нації-держави, а також прогнозувати стосовно їх подальшого розвитку. Особливої уваги заслуговує доповнення “Україна: 20 минулих і 20 майбутніх років”. В цій частині автор аналізує політичне та економічне минуле України починаючи від катастрофи в Чорнобилі до 2008 року. Також Богдан Гаврилишин аналізує перспективи становлення незалежної, демократичної “нормальної держави” України, яку він бачить за умови приходу до влади нової політичної та патріотичної еліти без тягаря радянської спадщини. Ця книжка буде корисною для студентів, аспірантів, менеджерів суспільного та приватного секторів, а також для всіх українців, що цікавляться питанням ефективності суспільства в цілому та громадян України зокрема.

Богдан Гаврилишин “Залишаюсь українцем: спогади”

В цій неймовірній книжці з передмовою Блаженнішого Любомира Гузара автор написав свою автобіографію. Надзвичайно цікаво читати про життя людини, яка свій життєвий шлях торувала від звичайного сільського лісоруба до найвпливовішого українця світу. Автор розповідає про своє дитинство, родину, навчання, пластунську юність, людей, які вплинули на його світогляд, життя під окупацією чужих країн та в таборах. Тут і про перше кохання та зустріч через десятки років, і про стосунки з рідними та біль від втрати, і про становлення особистості та вибір. Про все це та багато іншої цікавої інформації можна дізнатися з цієї книжки.

середа, 18 жовтня 2023 р.

18 жовтня - Європейський день боротьби з торгівлею людьми

Європейський день боротьби з торгівлею людьми був започаткований Європейським парламентом 18 жовтня 2007 року.
Торгівля людьми є світовим злочинним бізнесом і сучасною формою рабства, яка радикально порушує права людини, ба більше – позбавляє людину будь-яких прав. Це ганебне явище, на жаль, існує й досі, в умовах нібито цивілізованого суспільства.
В Україні з 1998 року встановлена кримінальна відповідальність за торгівлю людьми. Відповідна стаття Кримінального кодексу України визначає ці злочинні дії як вербування, переміщення, переховування, передачу або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, з використанням обману, шантажу чи уразливого стану особи.

Види експлуатації людей з роками набувають все більш різних форм, серед яких: використання у військових конфліктах, трансплантація та насильницьке донорство, примус до заняття проституцією, передача дітей з метою отримання прибутку тощо.
Іноді люди добровільно, навіть дещо усвідомлюючи можливі наслідки своїх дій, потрапляють в такі пастки. А в підсумку: їх обманюють, застосовують фізичне та психологічне насильство, залучають до безоплатної нелегальної важної праці, вони вимушено лишаються документів та особистих речей. І, навіть, звільнившись з цього рабського полону (а це буває не завжди), жертви потребують тривалої юридичної, психологічної та інших форм допомоги.

З початком повномасштабного російського вторгнення, ця проблема стала вкрай актуальною та набула нових форм. Багато людей з України були вимушені покинути рідні домівки та шукати порятунку, в т.ч. і за межами України. Але і в країнах Європи, навіть тих, які вважаються безпечними, можуть бути певні складні ситуації, тому обережність ніколи не завадить.

вівторок, 17 жовтня 2023 р.

17 жовтня - Міжнародний день боротьби за ліквідацію бідності

17 жовтня 1987 року більше ста тисяч чоловік зібралися на площі Трокадеро в Парижі на відзначення річниці підписання у 1948 році Загальної декларації прав людини. Присутні віддали данину пам’яті жертвам злиденності, насильства і голоду. Пролунали заяви, що такі ситуації є порушенням прав людини, люди зазначили необхідність спільними зусиллями добиватися дотримання цих прав.
Відповідно до резолюції ООН, прийнятої 22 грудня 1992 року, 17 жовтня проголошене Міжнародним днем боротьби за ліквідацію бідності.
За даними від 2022 року, приблизно 1,2 млрд людей у світі мешкають в умовах багатовимірної бідності. Вони отримують менше 1,9 доларів США/день на людину, що означає позбавлення мінімального комфорту для проживання, ризик антисанітарії (почасти через відсутність водопровідної та каналізаційної мереж), вкрай обмежені можливості отримати медичні послуги та доступ до освіти.
Близько 580 млн серед цих людей – мешканці африканського континенту, переважно з країн на південь від Сахари. Приблизно 385 млн осіб із багатовимірною бідністю – у Південній Азії, а також в різних пропорціях в інших частинах світу.

Водночас, за даними звіту Світового банку, оприлюдненому в II кварталі 2023 року зазначається, що рівень бідності саме в Україні за 2022 рік зріс з 5,5% до 24,2%. Найбільш відчутні наслідки зниження рівня життя спостерігаються в сільській місцевості, де і в мирні часи зазначена проблема була вкрай актуальною для України.
Падіння ВВП, зокрема, через тотальне зниження рівня експорту (найбільша питома вага якого здійснювалась через портову інфраструктуру України), а також високий рівень інфляції, форс-мажорне знецінення національної валюти, зменшення кількості робочих місць – все це впливає на зростання рівня бідності в Україні.

Згідно попередніх заяв Програми розвитку ООН, була задекларована мета допомогти 100 мільйонам людей в усьому світі уникнути багатовимірної бідності до 2025 року. Але ситуація в світі стрімко змінюється, і не в кращий бік, тому, навіть якщо плани ПРООН і будуть втілені, все одно допомоги потребують набагато більше людей вже зараз.