вівторок, 30 березня 2021 р.

Цікаве дитяче фентезі для підлітків


Катя Штанко «Дракони, вперед!» 2014 «А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га»

2014 Дитяча книга року за версією ВВС Україна
Один хлопчик дуже любив рослини. Не собак, не котів, не хом’ячків, не папужок і навіть не акваріумних рибок. Все почалося зі звичайної цибулини, на якій з’явилися тоненькі зелені пір’їнки. Одного разу він гуляв по парку з чарівними рослинами і знайшов насінинку драконячого дерева, яку потім проростив вдома. І, сам того не бажаючи, виростив справжнього дракона!!!!
Книжка художниці Катерини Штанко з її ілюстраціями - це і фентезі, і детектив водночас. Книжка справді цікава і в чомусь навіть пізнавальна. Для дітей і дорослих.

Д.Едмондс, Б.Фрейзер «Робот під прикриттям. Мій перший рік серед людей» 2020 «А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га»

«Я пройшла через шкільну браму й озирнулася на людину, яка свого часу клацнула вмикачем і перевела мене в режим «життя»….Так починається ця книжка про пригоди дитини-робота серед звичайних дітей. Андроїд на ім’я Дотті вперше опинилася сама-самісінька в реальному світі. Той, хто її створив, казав їй, що вона має допомогти знайти відповідь на вирішальне питання «Що це означає – бути людиною?». Дотті йде у школу, в сьомий клас. Намагається спілкуватись з дітьми, але постійно потрапляє в усілякі халепи. Щоб не дати себе викрити, Дотті застосовує на практиці все, чого навчилася від людей.
Книжка дуже прикольна і весела. Для школярів середнього віку. 

Джессіка Таунсенд «Невермур. Випробування Морріґан Кроу» 2018 «Віват»

Добра дівчинка на ім.’я Морріган Кроу народилась не в той час. Її внесли в Реєстр Проклятих Дітей. Цих дітей звинувачують у всіх бідах міста. Тому вони мають померти на своє одиннадцятиріччя. Та напередодні свого 11-го дня народження до неї завітав дивний рудий чоловік на ім’я Юпітер Норт і пропонує їй поїхати з ним у Невермур, де існує Товариство Дивообраних. Так Морріган опинилась у Невермурі. Тут вона має пройти чотири випробування і якщо хоч одне провалить, то просто має покинути чарівний Невермур.
Цікаве дитяче фентезі для підлітків.

Зустріч з чаклуном... Олегом Чаклуном!

Сьогодні на сторінці на сторінці Публічні бібліотеки Солом’янки у facebook відбулася онлайн-зустріч з дитячим письменником-фантастом Олегом Чаклуном у рамках Тижня дитячого читання.

Олег Чаклун - казкар, дитячий прозаїк, мандрівник. Народився «десь у Європі – чи то в Польщі, чи то в Литві». Про себе розповідає так: «Я народився в мандрах. Мій батько – українець з Полтавщини, а мати походить із польського шляхетського роду. Вони мандрували по Європі, а після мого народження вирішили осісти в Києві, бо це напрочуд містичне місто. Тут і я мешкаю в перерві між мандрами по різних чаклунських місцях".

Книжки Олега Чаклуна неодноразово потрапляли у довгий список премії «Дитяча Книга року BBC», зокрема, у 2014 році – «Банка варення», у 2017 – «Піраміда Синтії», у 2018 – «Монстри, що живуть у шафах». Науково-фантастична повість Олега Чаклуна «Піраміда Синтії» потрапила у фінал премії «Дитяча Книга року BBC-2017».

Олег Чаклун вважає, що дитина, яка читає фантастику, розвивається, пізнаючи світ новітніх технологій, готуючись до майбутнього. Цей напрямок в дитячій літературі не тільки цікавий, а й перспективний. Письменник розповів про свої книги, про історію їх написання, про те, як виникають ідеї та сюжети для його фантастичних книг.


«Спільна мова. Як народжуються і живуть слова»

29 березня на сторінці на сторінці Публічні бібліотеки Солом’янки у facebook відбулася онлайн-зустріч з письменницею Анастасією Левковою «Спільна мова. Як народжуються і живуть слова» у рамках Тижня дитячого читання.

Анастасія Левкова — письменниця, редакторка, кураторка літературних проєктів. Членкиня Українського ПЕН. Авторка книжок «Старшокласниця. Першокурсниця» («Видавництво Старого Лева», 2017), «Ашик Омер» (Портал, 2020), «Спільна мова: як народжуються і живуть слова» (Портал, 2020). Роман для підлітків у щоденниках «Старшокласниця. Першокурсниця» ввійшов у короткий список премій «Книга року BBC – 2017» та «ЛітАкцент – 2017», здобув відзнаку «Барабуки» за номінацією «Дебют року в прозі».

Молода, цікава й талановита письменниця розповіла про своє дитинство, про свій шлях в літературу, про те, що її формувало як письменника. 
Про найвидатнішого кримськотатарського співака розповідає Анастасія Левкова в своїй книжці «Ашик Омер», яка є джерелом поезії й толерантності для дітей та дорослих.
Також розповіла про свою нову книгу «Спільна мова. Як народжуються і живуть слова», яку письменниця задумувала ще в 2015 році. 
Мова книжки «Спільна мова» — це весела й невимушена розмова про інструменти, якими послуговуємося щодня, — про слова. Якими словами й суфіксами найкраще показати свою приязнь, а якими — невдоволення; як постає літературна мова і чи є сенс обмежуватись нею — у книжці зібрані чимало мовних відкриттів та порад. Курйози, каламбури, кумедні ситуації, пов’язані з недоречним використанням слів — тут описані не нудні правила, а живий мінливий процес.


"Полюби свої емоції: емоційний інтелект у повсякденному житті" Зустріч 2

29 березня на сторінці на сторінці Публічні бібліотеки Солом’янки у facebook відбувся вебінар психолога Злати Біневич «Полюби свої емоції: емоційний інтелект у повсякденному житті. Зустріч 2» у рамках проєкту з особистісного розвитку «ReСтарт».

Продовжуючи тему емоційного інтелекту, Злата Біневич провела психологічний вебінар, який був схожий на міні-тренінг. Глядачі отримали корисні поради й психологічні техніки, які стануть в нагоді сучасній людині в наш емоційно напружений час.
Скільки базових емоцій має людина? Які дослідження є в цій галузі? Чим корисні негативні емоції для розвитку особистості? Чому важливо не подавляти свої емоції, а працювати з ними? І найголовнішим питанням сьогоднішнього вебінару, на яке дала фахову відповідь Злата Біневич, є питання «Як розвивати свій емоційний інтелект?». 
Людині варто розвивати свій емоційний інтелект, щоб розвинути в собі здатність до найбільшого відчуття щастя та успішної самореалізації. Адже завдяки йому ми можемо знайти баланс між розумом та почуттями та наблизитись до відчуття гармонії в житті.


Коли "мій малий зовсім не хоче вчитися..."

«Мій малий зовсім не хоче вчитися. Каже, що йому не цікаво…» - пожалілася мені подруга, відповідаючи на моє запитання «Що у тебе новенького?». Втрату цікавості дітей до життя ми, батьки, дійсно сприймаємо дуже особисто. Місія «Вижити і перемогти», що ми приймаємо її для себе і своїх родин щодня, надскладна, у нашому швидкому столітті потребує концентрації та спроможності рухатися у темпі змін та оновлень. А підтримка цікавості дитини до того, що її оточує, вимагає уповільнення, майже медитативного розглядання новенького, толерантності до помилок, підтримки у ризикованих експериментах – потребує уваги дорослого. 


Наша перша книга саме для батьків. Барбара Оклі у своєму дослідженні «Навчитися вчитися: як запустити свій мозок на повну» допоможе уповільнитися для того, щоб зрозуміти принципи роботи мозку та створити гарний план заохочення вашої дитини до навчання. 
Спойлер: для того, щоб вивчити урок, не потрібно безліч разів перечитувати конспекти, це навіть може зашкодити! Ще один спойлер: математику та інші складні природничі науки можна засвоювати із захопленням навіть якщо дотепер ви були впевнені, що цифри не для вас: просто змініть принцип навчання - приділяйте більше уваги картинкам у підручнику, а текст вже нанизуйте на «зорові гачки інтересу». 

Той же принцип обрала для себе Катаріна Маренгольц у своїй книзі «Мандрівка світом книжок. Література!». Знаєте вислів Марка Твена: «Класика – це те, що кожен вважає за потрібне прочитати, але ніхто не хоче читати»? Навіть за часів класика класична література видавалася чимось нудним. Авторка береться змінити цей стан речей. І створює книгу, в якій коротенький зміст художнього твору у поєднанні з цікавезними фактами з біографії автора стають тими самими «гачками-уловлювачами» інтересу дитини. І в книзі просто бомбезні картинки!

А вже як ваше дитинча набавиться простими текстами і задасть вам першу тисячу запитань щодо того, яка з описаних книжок ваша улюблена і чому, як раз перед початком другої тисячі вам дуже знадобиться книга Ростислава Семківа «Як читати класиків». Скажу відверто: я вражена. Я знайшла в ній відповіді на мої запитання щодо причини надзвичайного впливу на наше покоління творів Толкієна, зрозуміла нарешті що таке кіберпанк в літературі, відкрила для себе схожість персонажів Джерома та Старицького і це тільки перші 40 сторінок. Ця книга допоможе вам стати для вашої дитини кимось особливим: людиною, з якою надзвичайно цікаво розмовляти. Бо є про що. 

Заздрю вам. Бо ви на порозі цілих трьох відкриттів на ім’я: 
  • Барбара Оклі «Навчитися вчитися: як запустити свій мозок на повну»
  • Катаріна Маренгольц «Мандрівка світом книжок. Література!».
  • Ростислав Семків «Як читати класиків»
Наталія Щербина

пʼятниця, 26 березня 2021 р.

Ірина Небеленчук. "Прохолодне одвічне джерело Іппокрени"

26 березня на сторінці на сторінці Публічні бібліотеки Солом’янки у facebook відбулася поетична онлайн-зустріч з поетесою Іриною Небеленчук "Прохолодне одвічне джерело Іппокрени".

Ірина Небеленчук – поетеса, викладач Кіровоградського обласного інституту післядипломної освіти імені В. Сухомлинського, кандидат педагогічних наук, авторка понад 200 наукових праць з викладання літератури, з-поміж яких 23 посібники.

У кожного своя життєва дорога, сповнена радощами й смутком, щастям і розчаруваннями, пошуками істини та невдачами. Хтось уперто долає життєві перешкоди, а дехто не витримує випробувань буттям. Проте важливо залишатися людиною та з гідністю приймати віражі долі. Цього вчить поетичне слово сильної і жіночної Ірини Небеленчук, про це - її нова збірка поезій "Джерело Іппокрени".
Сповнені мудрості й почуттів поетичні твори Ірини Небеленчук невеликі за обсягом, але їм притаманна глибока ліричність, яка передає переживання, думки і почуття авторки. Такі поезії духовно збагачують читачів, котрі уміють сприймати, відчувати і розуміти ліричні твори.

Поетична зустріч з глядачами відбувалася у вигляді діалогу: авторка читала свої нові вірші і відповідала на запитання глядачів про поезію, про педагогічну й наукову діяльність. 

Талановита людина – талановита в усьому. 
Багатогранність цієї жінки захоплює, адже це і не дивно – головним девізом її життя є слова Конфуція «Гідна людина не йде слідами інших людей, вона обирає свій шлях». Ірина Небеленчук доводить це своїм життям. Це продемонстрував і відеоролик «Філософія душі Ірини Небеленчук», який представила бібліотекар Руслана Федюк.


Онлайн-зустріч з редакцією журналу "Джміль"

25 березня на сторінці на сторінці Публічні бібліотеки Солом’янки у facebook відбулася зустріч з головною редакторкою журналу «Джміль" Ганною Остапенко, редакторкою журналу Наталею Людкевич, з авторами Вірою Правоторовою та Іванкою Вінтоняк

Журнал "Джміль" - унікальний дитячий журнал, призначений для роботи дорослого з дитиною у родині, дитячому садку та початковій школі. Журнал розвиває творчі здібності, виховує ерудовану, активну і щасливу людину. Саме таке видання мудрі батьки шукають для своєї дитини, а педагог - для своїх вихованців. «Джміль» - це більше, ніж дитячий журнал. Створений видавництвом «Світич» на основі перевірених практикою науково-обґрунтованих освітніх технологій, «Джміль» легко навчає, розвиває та виховує дошкільнят і молодших школярів. Журнал виходить як в електронному форматі, так і в традиційному паперовому вигляді. Журнал має місію – допомагати дорослому розмовляти з дитиною.

Глядачі узнали про історію створення журналу «Джміль», про здобутки, рубрики, будні та сміливі плани, побачили найперший номер видання (за 1997 рік).
«Джміль» читають і передплачують професіонали дошкільної та початкової освіти - і практики, й науковці тому що це часопис, який не містить реклами, кожний квадратний сантиметр журнальної площі слугує для розвитку дитини. Колектив редакції журналу – натхненні й небайдужі люди, які люблять свою справу і вкладають душу в кожен випуск журналу.
Теплу й цікаві зустріч доречно доповнювали вірші і розповіді авторів, які співпрацюють з журналом. 

Запис етеру

Онлайн-спілкування з українською письменницею Світланою Талан

25 березня на сторінці Пубічні бібліотеки Солом'янки у facebook відбулось онлайн-спілкування зі знаною українською письменницею Світланою Талан, авторкою романів у жанрі «реальних історій», відомих в Україні та за її межами, переможницею численних конкурсів, володаркою літературних премій, Золотою письменницею України (2015)
У незалежному опитуванні та голосуванні романи письменниці «Коли ти поруч», «Розколоте небо» та «Оголений нерв» увійшли до тридцятки кращих творів останнього десятиліття. Роман «Оголений нерв» увійшов в десятку творів, написаних бездоганною українською мовою. Два романи авторки «Матусин оберіг» та «Букет улюблених квітів» знаходиться серед десяти кращих книг сучасності (2019). А за підсумками 2019 р. роман «Букет улюблених квітів» посів почесне місце серед бестселерів українською.






четвер, 25 березня 2021 р.

Весь світ - театр...

"Світ - театр і ми всі в ньому актори"
В.Шекспір
"І кожен грає ту роль, на яку його поставили"
Г.Сковорода

Щорічно 27 березня відзначається Міжнародний день театру. Він був заснований у Відні на IX конгресі Міжнародного інституту театру (MIT) при ЮНЕСКО. 
Перші театри з’явились в Греції, згодом в Китаї, Індії, а в X столітті з’являються зачатки Європейського театру. Слово “театр” походить від грецького «theatron», і означає місце для видовищ, а також місце, призначене для показу драматичних творів мистецтва перед публікою.
У давній Греції театр став формуватися як мистецтво, встановлювалися чіткі визначення трагедії і комедії, а також інших театральних форм. В Україні театральне мистецтво бере початок з глибокої давнини, коли воно проявлялося в народних іграх, танцях, піснях і обрядах.
Багато століть театральне мистецтво не втрачає своєї популярності, а навпаки розвивається і приносить нам радість, несе в суспільство ідеї гуманізму і добра, сприяє формуванню естетичного смаку, розширенню кругозору.
Пропонуємо вам віртуальну вікторину до Міжнародного дня театру.

вівторок, 23 березня 2021 р.

Сила і вразливість відкритої людини

22 березня на сторінці Публічні бібліотеки Солом’янки у facebook у рамках проєкту з особистісного розвитку «ReСтарт» відбувся вебінар практичного психолога Вікторії Дівоньки - тренерки з м'яких навичок, коуча, методологині освітніх програм, експертки з лідерства, співзасновниці Тренінгової агенції «PRO Trainings» «Сила і вразливість відкритої людини»

Хто така відкрита людина?
Розкриваючи поняття, психолог проаналізувала психологічний портрет відкритої людини, вказала слабкі й сильні сторони такої особистості. Зробила порівняльний аналіз відкритих і закритих особистостей.

Що робити, якщо в особистості є інтровертивні якості, а людина хоче бути відкритою ? І на це питання фахівець дала корисні й детальні поради.
Психолог розповіла про спілкування й відкритість в Інтернеті (здебільшого в соціальних мережах), про мімічно-вербальну комунікацію як важливу складову спілкування. .

Вікторія Дівонька торкнулася підліткової психології, формування особистості в підлітковому віці. Дала поради підліткам та їхнім батькам щодо формування гармонійної особистості, яка знає свої межі, має гідність і водночас відкрита до конструктивного спілкування.
Насамкінець вебінару психолог запросила всіх охочих на тренінг-курс з психосоматики, де окрім психологів, будуть експерти-лікарі, які допоможуть тим, хто має певні психологічні проблеми.


понеділок, 22 березня 2021 р.

Саня Малаш. "Весна як ресурс"

18 березня на сторінці Публічні бібліотеки Солом’янки у facebook відбулася онлайн-зустріч із мовознавицею, письменницею та виконавицею Санею Малаш "Весна як ресурс".

Поезія, як весна, іноді сонячна і весела, іноді – сумна, дощова або сніжна. Але прекрасна. 
Свої вірші і прозу читала самобутня і неповторна, позитивна і розумна молода поетеса Саня Малаш.
Поезія Сані Малаш – глибока і філософська.
Під час зустрічі письменниця розповіла про свою творчість, про роботу редактора в прозовому творі «Редактор до Бога ридає», розповіла про свою книгу «Злі історії з добрим фіналом». А наприкінці побажала своїм слухачам завжди любити себе і не втрачати відчуття своєї цінності, незважаючи ні на що.
У виконанні Сані Малаш прозвучали пісні на вірші Ліни Костенко.


Про профілактику, виявлення та лікування туберкульозу

18 березня на сторінці Публічні бібліотеки Солом’янки у facebook до Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом відбулася онлайн-зустріч «Що треба знати про профілактику, виявлення та лікування туберкульозу» із фахівцями зі здорового способу життя Отто Стойкою та Іриною Цісар, спільно з Київським міським центром громадського здоров’я та Київським міським центром соціальних служб

Туберкульоз – це хронічне інфекційне захворювання, збудником якого е мікобактерії туберкульозу, або палички Коха. Основним джерелом інфікування є хвора людина. Мікобактерії туберкульозу зберігаються в навколишньому середовищі від 3-4 до 8-12 місяців. Збудник хвороби стійкий до дії кислот, спирту, низьких температур, тривалий час зберігається у висушеному харкотинні, на постільній білизні, посуді та особистих речах хворого, в сирому молоці хворої на туберкульоз корови. Не переносить мікроб дії сонячного опромінення, активного хлору, дезінфектантів. Україна, на жаль, посідає друге місці за рівнем захворюваності на туберкульоз в світі.

Як уберегтися від туберкульозу? Які найефективніші методи профілактики цієї хвороби? Чого боїться збудник туберкульозу? Хто є в зоні ризику зараження? Як поводитися, якщо ти захворів? Що таке кашльовий етикет? 
Про ці та про багато інших корисних речей можна узнати, подивившись відеозустріч з лікарями Отто Стойкою та Іриною Цісар. 



В Україні є телефонна «гаряча лінія», подзвонивши на яку можна поставити питання про туберкульоз і отримати вичерпну відповідь.

четвер, 18 березня 2021 р.

Відомі і невідомі сторінки Української революції 1917-1921 рр.: Українська Центральна Рада - початок українського поступу

17 березня на сторінці Публічні бібліотеки Солом’янки у facebook відбулася онлайн-лекція наукового співробітника Інституту історії України Олександра Хоменка "Відомі і невідомі сторінки Української революції 1917-1921 рр.: Центральна Рада - початок українського поступу".

Сьогоднішню зустріч зумовлено датою - 4 березня за старим стилем в добу Української Народної республіки офіційно відзначався день створення інституції під назвою Українська Центральна Рада.
Багатовікова історія українського державотворення знає чимало героїчних сторінок. Важливою подією в цій історії є період після лютневої революції 1917 р., коли було утворено Центральну раду, яка поставила на порядок денний проблему національнодержавного відродження України. Центральна рада, спираючись на попередню громадсько-політичну думку та програмні положення українських політичних партій, сформувала і активно домагалася запровадження в життя ідеї набуття Україною широкої національно-територіальної автономії.
Історик проаналізував історичні передумови створення Центральної Ради, розповів про внутрішньо- і зовнішньополітичну ситуацію, що склалася напередодні та після Першої світової війни, про політичні репресії українців, яких за словами відомого політичного діяча Центральної Ради Костянтина Лоського російська влада хотіли зробити «одного с московитами стадо рабов».
Детально, цікаво й фахово розповів історик про антиукраїнську політику, що провадив російський уряд на території України. Але, незважаючи на шалену заборону і придушення всього українського, зокрема в Києві, тиха українізація все-таки відбувалася, що врешті решт призвело до Української революції.
Розповідаючи про створення, діяльність та значення Центральної Ради, історик торкнувся й біографій політичних діячів, що входили до її складу: Максим Синицький, якому належить ідея назви органу української репрезентації «Центральна рада», Віктор Петрушевський, Михайло Грушевський, В’ячеслав Прокопович та ін. 
Багатий фактографічний матеріал, обґрунтований історичними документами, глибокий аналіз, влучні цитати українських політичних діячів та легка і цікава подача матеріалу доречно вплітаються в канву фахової лекції.


День щастя

Щороку 20 березня святкується Міжнародний День Щастя (International Day of Happiness). Його було проголошено ООН 28 червня 2012 року.

Резолюцією 66/281 на 118-му пленарному засіданні ООН визнала актуальність щастя та благополуччя загальнолюдськими цінностями та запропонувала всім державам-членам ООН, міжнародним та регіональним організаціям, а також громадянське суспільство застосовувати більш комплексний, справедливий і збалансований підхід до економічного зростання, який сприяє викоріненню бідності, сталому розвитку та забезпеченню щастя і благополуччя всіх народів.
Ініціатива святкування Дня щастя належить Королівству Бутан.
В липні 2006 року був введений Міжнародний індекс щастя (Happy Planet Index), що відображає добробут людей та стан навколишнього середовища в різних країнах світу. Головне завдання індексу відобразити «реальний» добробут націй. 

Майстерклас з в'язання ажурного шалика

Сьогодні пропонуємо вам навчитися в'язати весняний ажурний шалик.


«Конструювання надлюдини по-радянськи. Епізод 2: Ф. Достоєвський як пророк нової російської цивілізації»

12 березня на сторінці Публічні бібліотеки Солом’янки у facebook відбулося продовження історико-літературної онлайн-лекції старшого наукового співробітника Інституту історії України НАН України, кандидата історичних наук Тетяни Євсєєвої, спільно з «Likбез. Історичний фронт» «Конструювання надлюдини по-радянськи. Епізод 2: Ф. Достоєвський як пророк нової російської цивілізації».

Продовжуючи розмову про конструювання надлюдини, лектор заглибилася в історію Європейських революцій ХІХ ст., їх причини, особливості та наслідки, зокрема французької революції 1848 року як такої, що поклала початок «весни народів» у Європі.
За всіх драматичних переломів історії Росії зв'язок з європейською філософською традицією ніколи не переривався, ХІХ ст. російська філософська думка вже не просто включається до загальноєвропейського філософського діалогу, а й починає відігравати досить значущу самостійну роль у російській культурі. Значного поширення в російській суспільно-політичній думці набувають ідеї слов'янофілів та західників. У другій половині XIX ст. в Росії відбувається бурхливий розвиток релігійної філософії, зумовлений кількома причинами. Предтечею, людиною, що створила ідею «богошукання», вважають Олександра Герцена.
Історикиня зробила історичний аналіз ролі церкви в суспільному житті, розповіла про симбіоз соціалістичного та релігійного світоглядів у ідеології російської інтелігенції ХІХ ст., про роль та історію «єврейської проблеми», про релігійний сіонізм, теорію месіанства в нерозривному зв’язку зі світовою історією.
Визначне місце в історії російської релігійної філософії посідає Федір Михайлович Достоєвський (1821-1881). Достоєвський був першим в світовій літературі (ще до Ніцше), хто поставив питання надлюдини. Своїм «П’ятикнижжям» письменник бажав заявити про себе як про нового, російського Мойсея. 
Про релігійний соціалізм, про ідеї богошукання, про творення надлюдини і формування цієї теорії у творчості Достоєвського і не тільки фахово і цікаво розповіла Тетяна Євсеєва.
Детальніше дивіться у відео.


"Малярство і сучасність"

12 березня на сторінці Публічні бібліотеки Солом’янки у facebook відбулася онлайн-лекція «Малярство і сучасність» - онлайн-роздуми художника, поета, історика, педагога Анатолія Горового на прикладі художніх творів відомих митців.

Про проблеми, недоліки й переваги, творчий метод та інструменти мистецтва й культури ХХ ст. йшлося в лекції-роздумі.
Культура постмодернізму – це фактично демонтаж попереднього досвіду. Він розвинувся в 60-70-х роках ХХ століття. 
Зараз – доба пост-постмодернізму. Як це відбувається в мистецтві, в малярстві зокрема, з точки зору художника розповів Анатолій Горовий.
Митець впевнений, що сучасна культура має базуватися на синтезі минулого досвіду й сучасних напрямків, поєднувати минулі здобутки із вимогами сучасності.

Про митців-художників ХХ ст., які працювали саме в такому напрямку – сьогоднішня розмова-роздум. Єжи (Юрій) Новосельський, Іван марчук, Любов Миненко, Анатолій Фурлет, Іван-Валентин Задорожний, Богдан Задорожний, Анатолій Криволап та багато інших відомих і не дуже відомих широкому загалу імен згадав А. Горовий і дав стислий аналіз їхній творчості, познайомив з їхніми життєвими шляхами. 
Також художник розповів про свою творчість, про виставки ти про творчі плани.


Новинки 2021 та анонси найближчих проєктів від Видавництва «Ранок»

10 березня на сторінці Публічні бібліотеки Солом’янки у facebook відбулася онлайн-зустріч із креативною командою видавництва «Ранок» «Новинки 2021 та анонси найближчих проєктів від Видавництва «Ранок».
Видавництво представила і була модератором зустрічі Олена Носоненко - керівник відділу реклами та маркетингу підрозділу "Дитяча література" видавництва "Ранок". Це найбільша видавничо-освітня корпорація України, яка майже 25 років робить все для того, щоб дитина була оточена розумними, добрими, корисними та цікавими книгами.

Олена Носоненко розповіла про структуру корпорації, особливості видавничої роботи, представила редакторок відділів дитячої літератури, які в свою чергу, розповіли про якісні й цікаві видання, що побачили світ у видавництві «Ранок».
Видавництво "Ранок" вважає своєю головною метою сприяти розвитку дитини з найменшого віку. Саме тому у їхньому асортименті книжки-розвивайки для найменших на будь-який смак, а ще книжки-ігри, білінгви, картонки, казки, вірші та інші форми видань для дітей. 
Про найбільш цікаві книги, що побачили світ у видавництві у 2020-2021 роках, як от: Анна Шарк «Моя Америка»; Людвік Єжі Керн «Фердинанд неймовірний» - книга, що є класикою дитячої літератури; видавництво пишається новою серією «Акварельні історії», яку ілюструвала Женя Птиця. Історії цієї серії написані сучасними авторками та розповідають про важливі речі: як подолати свій страх чи знайти справу до душі. 

Презентуючи новинки видання, працівники відповідали на цікаві питання: Які показники вказують на те, що книгу варто перевидавати? Які плани має видавництво? 
Цікавою родзинкою стали запитання, відповівши на які, можна отримати книги як приз.
Щоб дізнатися детальніше про новинки дитячої літератури видавництва «Ранок», дивіться відео.


четвер, 11 березня 2021 р.

Байка Леоніда Глібова "Вовк та ягня"

Оскільки дітей манять красиві картинки, то наступну відеоказку із серії "як зацікавити дітей класикою" ми зробили мультиплікаційною:
  • на гуртку із в'язання Оксана Молчанова створила головних героїв і реквізит, та художньо оформили антураж, 
  • Віра Волинчук використала всі діапазони голосу, щоб змоделювати стосунки між персонажами, 
  • а профі своєї справи Тамара Безпарточна Marina Lvova завершили всю цю красоту грамотним мастерингом!
То ж стара як світ мораль "найголовніше в житті – робити добро та не кривдити ближнього" тепер має і ось таке ігрове звучання.


Міжнародний день сну

Цього року Міжнародний день сну відзначатимемо 12 березня.  
Сон нам життєво необхідний. Під час нормального і здорового сну в нашому організмі відбуваються унікальні відновні процеси, без яких нам ніяк не можна відчути бадьорість і компенсувати повноту наших сил. Ідея відзначати «День сну» існує давно. Європейські країни давно оцінили важливість і користь заходів, присвячених «Міжнародному дню сну», який проводиться інколи у третю п’ятницю березня, а точніше - в п’ятницю другого повного тижня березня.
До Дня сну наші бібліотекарі підготували віртуальну вікторину.

Де закодовано сутність українського народу?

11 березня на сторінці Публічні бібліотеки Солом’янки у facebook онлайн-зустріч із Михайлом ОРЛЮКОМ – народним декламатором, актором Героїчного театру «Пам’ять», членом оргкомітету Міжнародного проекту-конкурсу «Тарас Шевченко єднає народи», членом Громадської наглядової Ради при Київській ОДА, педагогом, кандидатом технічних наук «Де закодовано сутність українського народу?».

Михайло Орлюк – патріот, залюблений в полум’яне і пророче слово Шевченка. Він щиро переконаний, що в «Кобзарі» Тараса Шевченка закодовано дух української нації. «Кобзар» – святе письмо для кожного українця.
Натхненно і палко Михайло Орлюк декламував пророчі вірші Шевченка, розповідав про своє відвідання Керелівки, де вшановували Тараса Шевченка, його матір і батька. Провів історичні паралелі між минулим і теперішнім станом справ в Україні, зробивши цікаві висновки
Переконливо звучали з вуст декламатора слова про те, що Шевченко багатьма не усвідомлений, не осмислений до кінця. 
Пан Михайло не тільки читав безсмертну поезію Тараса Шевченка, а й аналізував її, аналізував те історичне тло, на якому вони створювалися.
«Кавказ», «Посланіє», «Холодний Яр» та багато інших творів Кобзаря у виконанні Михайла Орлюка послухали глядачі. І ще багато цікавої інформації про Тараса Шевченка розповів декламатор.


Договір оренди землі: підстави для розірвання та судова практика

9 березня на сторінці Публічні бібліотеки Солом’янки у facebook відбувся правоосвітній вебінар "Договір оренди землі: підстави для розірвання та судова практика" в рамках проєкту «Право на право», який провів Сергій Бреус, директор Правобережного київського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Договір оренди землі – це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Після внесення змін до Закону України «Про оренду землі», які вступили в силу 15 липня 2020 року, істотно змінилася процедура поновлення договорів оренди земельних ділянок.
Змін зазнали й договори про встановлення земельного сервітуту, договори про надання права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб або для забудови.

Сергій Бреус провів вебінар з точки зору орендодавців землі.
Яким чином земельні ділянки мають передаватися в оренду? На який термін можна брати землю в оренду? Позитиви і недоліки орендування землі? Які особливості і підводні камені може мати договір оренди? Які права і обов’язки мають орендарі і орендодавці землі? Як убезпечити себе за допомогою законодавства при наданні свого земельного паю в оренду? На ці та інші сумісні запитання дав відповідь сьогоднішній вебінар.
Детальніше про особливості орендування землі дивіться у відео.


вівторок, 9 березня 2021 р.

"Віртуальна вікторина "Масниця"

Масниця - традиційне східнослов'янське, зокрема й українське свято, що відзначається протягом тижня перед Великим постом. Це початок нового циклу залицянь і любощів, пошуку пари з метою продовження роду.
Пропонуємо перевірити, чи все ви знаєте про Масляну, відповівши на питання нашої вікторини.

Київ-Флоренція: побратимство міст. Онлайн-зустріч з Мариною Шавровою

4 березня на сторінці Публічні бібліотеки Солом’янки у facebook відбулася онлайн-зустріч "Київ-Флоренція: побратимство міст" із Мариною Шавровою, мешканкою міста Флоренція, модераторкою групи Українська молодь у Флоренції і Тоскані, викладачкою, громадською діячкою. 

Слухачі занурилися у цікавий і неповторний світ ранньої середньовічної історії Італії - часу заснування відомого міста Флоренції - колиски філософського вчення "гуманізм". 
Марина Шаврова почала свою розповідь від часу заснування міста, розповіла про визначні місця Флоренції, про історію її символу - герба з ірисом, про видатних особистостей, доля яких пов'язана з Флоренцією. 
Цікавими і пізнавальними були розповіді про історичні паралелі та події, що поєднують два величних міста-побратима Київ і Флоренцію, наприклад, фрагменти мощей Андрія Первозванного, що зберігаються у флорентійському соборі Санта-Марія-дель-Фйоре. 
Флоренція - місто-побратим Києва. Марина Шаврова стисло та інформативно розповіла про історію виникнення руху міст-побратимів, що виник у ХХ ст. після Другої світової війни. Зародившись в ХХ столітті, рух міст-побратимів розвивається і зараз. Про сучасні економічні, культурні, духовні зв'язки Києва і Флоренції також розповіла лекторка. 
Насамкінець, відповідаючи на запитання глядачів, Марина Шаврова дала поради для тих, хто бажає відвідати Італію, насолодитися її красою і поринути в її колорит та історію. 
Докладніше дивіться у відеою



пʼятниця, 5 березня 2021 р.

Як зміцнити своє психічне здоров'я

4 березня на сторінці Публічні бібліотеки Солом’янки у facebook відбувся вебінар фахівців зі здорового способу життя Отто Стойки - лікаря-методиста Київського міського центру громадського здоров’я та Ірини Цісар - психолога Київського міського центру соціальних служб «Як зміцнити своє психічне здоров'я».

Психічне здоров'я - це рівень психологічного добробуту, який визначається не тільки відсутністю психічних захворювань, а й низкою соціально-економічних, біологічних і чинників, що стосуються навколишнього середовища. 
Психічне здоров’я – це одне з ключових складників здоров’я взагалі. 

Одним із сучасних факторів негативного впливу на психічне здоров’я людини є постокоронавірусний синдром. Як позбутися його впливу на організм людини, розповіли Отто Стойка та Ірина Цісар.
Фахівці звернули увагу на важливість таких речей в збереженні психічного здоров’я:
  • Повноцінний сон (дали конкретні поради, як покращити якість свого сну, спираючись на дослідження сомнологів). 
  • Психологічний комфорт (спілкування, розуміння оточення).
Для покращення свого психічного стану лікарі дали такі поради:
  • пити чисту воду;
  • в роботі використовувати правило «помідора»; 
  • як уникнути панічної атаки та багато інших цінних і корисних порад.
Корисними є «телефони довіри», які дали лікарі для тих, хто має потребу в спілкуванні з кризовими психологами.
Цікавим завершенням вебінару став тест на визначення індексу психічного здоров’я.
Докладніше про те, як зміцнити своє психічне здоров’я, дивіться у відео.


Софія Русова: "жити для себе нудно і нецікаво"

3 березня на сторінці Публічні бібліотеки Солом’янки у facebook до 165-річчя від дня народження Софії Русової відбулася онлайн-зустріч із журналісткою, письменницею, головою Жіночого центру "Спадщина", дослідницею життя і діяльності Софії Русової, лавреаткою премії імені Софії Русової, співавторкою книжки "На Хресній дорозі. Історія родини Ліндфорсів-Русових у листуванні"- Галиною Дацюк.

Про Софію Русову можна говорити довго і багато, настільки багатогранною і видатною є ця жінка. Русова – шведка за походженням – стала берегинею української національної освіти. Проживши довге, тяжке, але щасливе життя, проповідуючи до останніх днів гуманізм, просвітництво, національну ідею шкільного життя. Вона була впевнена, що гармонійна людина може бути вихована тільки в умовах, коли педагогічні прийоми будуть індивідуальними, пристосованими до природних талантів окремої дитини. Будучи людиною високого духу і громадянської свідомості, Софія Русова такими виростила і своїх дітей. Серед її дітей та онуків – художники, меценати, педагоги, життя яких підтверджує правильність і силу педагогічних ідей видатного педагога.
Докладніше про життя, діяльність та вшанування пам’яті Софії Русової дивіться у відео.


Пам’ять заради життя: Биківнянський мартиролог: імена, викреслені з афіш

2 березня на сторінці Публічні бібліотеки Солом’янки у facebook відбулася онлайн-лекція "Пам’ять заради життя: Биківнянський мартиролог: імена, викреслені з афіш", яку провела начальниця науково-дослідного відділу Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» Олена Полідович.

Основну увагу Олена Полідович звернула на долі театральних діячів, які були знищені в 30-х роках ХХ ст. зловісною машиною «червоного» терору, керованою комуністичною партією і Сталіним.
Від «червонного» терору в Україні, за висновками вчених, постраждало до 15 млн. людей з різних верств населення. У 1937–1938 роках вістря «червоного терору» було спрямоване в українську еліту УСРР–УРСР. Тоді зникла ціла епоха української «театральної революції», пов’язана з Лесем Курбасом та його «Березолем», з іменами Ф. Лопатинського, Я. Бортника, М. Старицької, І. Стешенко, І. Мар’яненка, О. Кисіля, В. Скляренка, Є Захарчука та інших. Національні театри – польський та єврейський, що існували в Києві на той час, були також ліквідовані в 1937 році. 
Розповіді про радянське реформування театру як одного з основних ідеологічних важелів впливу на свідомість населення, про долі акторів розповіла лектор. Інформація дуже цікава, унікальна, дбайливо зібрана і збережена в історико-меморіальному заповіднику «Биківнянські могили». Слухаючи лектора, фізично відчуваєш біль і безвихідь, в який було занурено Україну та її еліту зокрема.
Докладніше про репресованих театральних діячів України дивіться у відео.


четвер, 4 березня 2021 р.

"Я піду в далекі гори, на широкі полонини..."

"За життя Володимир Івасюк майже не мав офіційних відзнак свого блискучого таланту. Втім, мав, має і матиме він найвищу нагороду, що не вимірюється ніякими лауреатськими титулами: справжню шану, щиру славу, любов від людей. Шкода, але посмертно..."
Михайло Маслій 

4 березня 1949 народився український композитор і поет, символ української пісні, легенда української музики ХХ століття Володимир Івасюк. Саме йому присвячена сьогодні наша вікторина.

вівторок, 2 березня 2021 р.

Типи людей та особливості спілкування з ними

1 березня на сторінці Публічні бібліотеки Солом’янки у facebook у рамках проєкту з особистісного розвитку «ReСтарт» відбувся вебінар тренерки з м'яких навичок, коуча, методологині освітніх програм, експертки з лідерства, співзасновниці Тренінгової агенції «PRO Trainings» Вікторії Дівоньки «Типи людей та особливості спілкування з ними».

В сучасному суспільстві спілкування має важливе значення. Саме завдяки вмінню взаємодіяти з іншими людьми людина отримує можливість взаємодіяти навчатись, отримувати необхідний досвід, реалізувати себе у суспільстві. Тому, стає зрозуміло, що комунікативні навички є досить важливими у житті особистості.

Комунікація (від лат. communicatio — єдність, передача, з'єднання, повідомлення, пов'язаного з дієсловом лат. communico — роблю спільним, повідомляю, з'єдную, похідним від лат. communis — спільний) - це процес обміну інформацією (фактами, ідеями, поглядами, емоціями тощо) між двома або більше особами. У процесі комунікації люди проявляють по-різному. Психологиня звернула увагу слухачів на те, що є різні види спілкування: гуманістичний, авторитарний, демократичний, ліберальний та інші.
У психології спілкування виділяються основні типи комунікабельності людей, які розрізняються залежно від переваги таких мовленнєвих характеристик:
  • домінантний тип
  • мобільний тип;
  • ригідний тип;
  • інтровертний тип.
Фахово і детально Вікторія Дівонька розглянула кожен тип, зауваживши, що «чистих» типів комунікабельності не існує. В кожному співрозмовці можуть уживатися декілька типів, відповідно до яких з ними можна вести конструктивний діалог.
Кожний тип спілкування чимось цікавий, але незнання особливостей будь-якого з них може привести до негативних наслідків. Звичайно, далеко не завжди ми маємо справу з абсолютним проявом у людини того чи іншого типу мовленнєвої комунікації, але завжди один з названих типів буде визначальним.
Докладніше про типи людей та особливості спілкування з ними дивіться у відео.