пʼятниця, 24 жовтня 2025 р.

Лекція "Кадетський корпус"

Лекція, присвячена будівлі Кадетського корпусу пройшла 22 жовтня в Бібліотеці Сковороди у напівтемряві. Ворог напередодні хотів залишити нас без світла і настрою. Але ж понад три десятки киян зібралися в читальній залі й дізналися все про найстарішу споруду Солом’янки. Мабуть, ми таки дійсно незламні.

Тепла, в буквальному значенні лампова, атмосфера та майстерність нашого колеги Олександр Михайлик допомогли всім позабути тривоги минулої ночі та перенестися…
… для початку у 1726 рік, коли на місці, що його зараз займає Міністерство оборони України, побудували заміський будинок Київських митрополитів. Проіснував він більш ніж століття, але у 1848 році був знесений. І не просто так, а з метою звести у Шулявському (що потім став Кадетським) гаю Кадетський корпус.
Заснований як початковий військовий навчальний заклад для юнаків, він був "пролобійований" дворянством Київської та ще 4 губерній. Київський Володимирський кадетський корпус будували 7 років і урочисто відкрили 30 серпня 1857-го.

Архівні документи зберегли й такі дивовижні подробиці, як кількість цеглин, що пішли на будівництво – рівно 102.540 і ані жодною більше! А ще ми знаємо у скільки обійшлося спорудження – 1.276.352 рублів 37 копійок.

Титул "Володимирський" походив не від імені князя Володимира, а вказував на онука імператора Миколи І – Володимира Олександровича. Сам Микола І 1852 року відвідав будівництво. А от його наступники Олександр ІІ та Олександр ІІІ бували у самій споруді – перший двічі, а другий один раз.
Цікаво, що довжина та ширина споруди однакові – 166 на 166 метрів. У ній були навіть власна православна церква та католицька каплиця. Взагалі будівля Кадетського корпусу – найграндіозніша споруда Києва, зведена у XIX ст. 1908 року сюди навіть проклали спеціальну трамвайну лінію, хоча проіснувала вона лише 10 років.

В корпусі навчалися підлітки віком 14-18 років. В цілому, за роки існування закладу (1852-1919) через нього пройшло близько п’яти тисяч чоловік. Частина з них стала відомими – як військовими, так і ні. Скажімо, діячі УНР – військові міністри Всеволод Петрів та Олексій Галкин, генерал-хорунжий Михайло Садовський та голова Ради народних міністрів Сергій Остапенко. А ще видатний історик Володимир Іконников та навіть знаменитий філософ Микола Бердяєв.

Наостанок додамо, що в радянський час в будівлі колишнього корпусу послідовно діяли командні курси, піхотна школа, а потім штаб Київського військового округу. З 1991 року тут розміщується наше Міністерство оборони.

Немає коментарів:

Дописати коментар