понеділок, 27 лютого 2023 р.

"Книга на часі: Книжки нашої бібліотеки, що видані в 2022 році". Віртуальна книжкова виставка

Наша Центральна бібліотека Солом'янки завжди намагається бути максимально корисною та відповідати на запит читачів, яких у нас все більше й більше. Тому ми робимо все можливе, щоб забезпечити наших шановних відвідувачів найновішою та найцікавішою літературою різних жанрів. За минулий воєнний 2022 рік наш бібліотечний фонд збагатився 557-ма книжками, з яких 138 книжок було отримано за державною програмою, а 419 ми залучили власними зусиллями.

Ми пишаємося, що незважаючи на всі труднощі 2022 року, українські видавництва продовжували видавати книжки, велика кількість яких уже є в нашій бібліотеці. Серед них є перекладна та українська різножанрова література: художня, історична, науково-популярна, публіцистична, дитяча…
Отже, книжки нашої бібліотеки, що видані в 2022 році.







четвер, 23 лютого 2023 р.

Літературно-мистецький захід до Міжнародного дня рідної мови

Днями Центральна бібліотека Солом'янки долучилася до літературно-мистецького заходу, який відбувся у Національному музеї літератури м. Києва і був присвячений Міжнародному дню рідної мови. 




Зустріч була організована для студентів Національного педагогічного університету ім. М. Драгоманова, а бібліотеку представляв наш працівник Ігор Якубовський, який познайомив присутніх з авторськими піснями на вірші українських поетів. Також у читанні поезії взяли участь студенти університету.

Міжнародний день рідної мови (21 лютого) започаткували у листопаді 1999 року на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО з метою захисту мовної й культурної багатоманітності. За даними ЮНЕСКО, сьогодні у світі існує близько 6 тисяч мов, 43% з них знаходяться під загрозою зникнення.
Верховна Рада України 1-го липня 2021 року ухвалила Закон України «Про корінні народи», який, серед іншого, покликаний гарантувати мовні права корінних народів України.

Імпреза "Цілюще джерело роду"

21 лютого в Центрі вільного спілкування «Діалог» Товариства «Знання» відбувся оригінальний творчий захід - імпреза письменниці Ольги Ходацької "Цілюще джерело роду", в якій взяв участь працівник Центральної бібліотеки Солом’янки Ігор Якубовський. Серед запрошених на захід були народна артистка України Галина Яблонська, заслужена артистка України Тетяна Негрій та інші.

Зустріч була присвячена проблемі невичерпних джерел цінностей, які тримають сім’ю, родину, рід, Україну. Йшлося про звичаї і традиції, про національно-патріотичне виховання молоді.
Галина Яблонська закцентувала увагу присутніх на ненав’язливому практичному засвоєнню таких чеснот, як любов до батьків, родинної злагоди, почутті кровного зв'язку, згуртованості всіх членів родини, духовному потягу до рідного дому, культури і мови.
Протягом усієї імпрези звучали вірші і проза Ольги Ходацької в авторському виконанні та пісні на її слова у виконанні Ігоря Якубовського і Тетяни Негрій.
Окрасою заходу стала виставка українських хусток і вишиваних рушників з колекції Любові Грабовенко, заступниці головного редактора Всеукраїнської газети «Справи сімейні».
Світлій пам’яті українського поета Дмитра Павличка було присвячено вірш «Коли ми йшли удвох з тобою» у виконанні Ольги Ходацької та пісню «Два кольори» у виконанні Ігоря Якубовський.

Ведучим імпрези був радіожурналіст Вадим Колосок, який життєствердно сказав, що всі ми – український народ, який складається з родин. І як велика річка, яка набирає сили з невеликих водних джерел – так і наша країна відродиться і зміцніє, бо міцною, незламною і духовно багатою є нині є кожна українська родина.


"Не спи, моя рідна земля". Зустріч до Дня пам'яті Героїв Небесної Сотні

В Україні щорічно 20-го лютого відзначають День пам’яті Героїв Небесної Сотні згідно з Указом Президента від 11 лютого 2015 року «Про вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні».

Отже, 19 лютого в Центральній бібліотеці Солом’янки відбувся черговий пісенний захід. Ми вшановували Героїв Небесної Сотні, співаючи українські пісні разом. Серед них «Не спи моя рідна земля», «Подай руку Україні», «Воїни світла», «Україна», «Чуєш мій, друже, славний юначе», «Три брати», «Плине кача по Тисині» та інші.

Також звучала поезія, присвячена пам’яті Героїв Небесної Сотні. Хвилиною мовчання вшанували пам’ять всіх, хто віддав своє життя за волю і незалежність України.
Було дуже душевно і зворушливо співати громадою пісні, близькі кожному українцю. Серед гостей були і ті, хто прийшов просто на абонемент за книжками, але за покликом душі та серця не могли не приєднатися до вже присутніх.

Якщо ви любите співати українські пісні, цікавитесь поезією чи просто хочете приємного і затишного спілкування, то чекаємо вас у неділю 26 лютого о 12:00. Зустріч буде присвячена Лесі Українці. 

вівторок, 21 лютого 2023 р.

До Дня пам'яті Героїв Небесної Сотні. Віртуальна книжкова виставка


До Дня пам'яті Героїв Небесної сотні, та щоб пригадати пригадати події Революції Гідності, Центральна бібліотека Солом'янки пропонує вам добірку тематичних видань.

Наталія Гук 
“Євромайдан. Звичайні герої”

Книжка, де зібрано розповіді звичайних людей, що творили зовсім незвичайні речі. Тут люди різного віку, різних професій та різного соціального статусу розповідають про свій особистий досвід, який вони пережили під час Революції Гідності. Хтось подає це у формі цікавих розповідей, хтось у формі спогадів, а хтось у формі щоденника… Всі ці історії повертають нас в минуле і нагадують про той шалений сплеск патріотизму, згуртованості та відваги, який демонстрували українці в період Євромайдану.

Соня Кошкіна 
“Майдан. Нерозказана історія”

Тут не лише описані події часів Революції Гідності, а й вказано причини та фактори, що до неї призвели. Авторка знайомить читача з, так би мовити, “дійовими особами”, які на той час приймали важливі рішення або мали вплив на політичну ситуацію, розповідає, хто з ким і як пов’язаний. Соня Кошкіна записала десятки інтерв’ю з представниками супротивних сторін для того, щоб максимально структуровано та об’єктивно надати інформацію щодо подій Майдану. Також авторка багато матеріалу присвячує темі розстрілу учасників Революції Гідності та шукає відповідь на питання: чому винні не покарані?

Крістіна Бердинських 
“Єлюди. Теплі історії з Майдану”

Авторкою праці є журналістка та патріотка, що безпосередньо на Майдані черпала історії для свого блогу-щоденника, який невдовзі став повноцінною книжкою. Саме там вона знайомилася з абсолютно різними щодо віку, матеріального та соціального статусу людьми, які були віддані своїй національній ідеї. В кожного з них була своя унікальна історія та своє призначення в цій Революції Гідності.

Михайло Вітер 
“Літопис Революції Гідності”

Передумовою написання книжки було побоювання автора, що на тлі багатьох проблем, включно з російською військовою агресією, подвиг людей, які на Майдані виборювали для себе гідне європейське життя, буде забутий, втрачений, або перекручений псевдоісториками. Основна роль книжки - правдивий опис очевидця про людей, події, дух взаємоподжертви та взаємопідтримки, що панував під час всієї Революції Гідності. Особливу увагу автор приділив розповідям про участь у революції його самовідданих земляків із містечка Комарна, що на Львівщині.

Антін Мухарський 
“Майдан. (Р)еволюція духу: Мистецько-культурологічний проект”

Ця книжка вмістила в собі хроніку подій та розповіді учасників Революції Гідності про те, чому вони знаходяться на Майдані, ризикуючи власним життям та здоров’ям. Кожен з них мав свою історію. В одних вона викладена дописами на сторінці фейсбук та розповідями, інші розповідають за допомогою поезії та прози, але кожен ділиться своїм інтимним, найважливішим, тим, що боліло.

“Небесна Сотня”
Упорядники Олена Трибушна, Ірина Соломко 

Книга-реквієм, видана в пам’ять Героям Майдану, що віддали своє життя в боротьбі за особисті та громадянські свободи. Тут різні автори описують про різних людей, що приїхали з усіх куточків України відстоювати європейське майбутнє України, а стали Небесною Сотнею…Книжка написана для того, щоб ми ніколи не забули наших “воїнів світла”, яким ми завдячуємо нашою свободою.

Олег Трайдакало 
“Майдан. Погляд зсередини”

Книга присвячена загиблим Героям Небесної Сотні, деякі з них були друзями автора.
Ця праця - особисті спогади автора, якими він поділився настільки цікаво та майстерно, що від неї неможливо відірватися. Хоч в книжці описані часом і трагічні події, вона все одно наповнена добром, щирістю, любов’ю та величезною надією. Автор розповів про надзвичайних людей, з якими пощастило познайомитися, про їхню впевненість в тому, що роблять, про самопожертву, взаємопідтримку та людяність.

“Майдан і Церква. Хроніка подій та експертна оцінка.” 
За загальною редакцією Людмили Филипович та Оксани Горкуші

Книжка присвячена темі Церкві, як однієї з найважливіших галузей прояву Майдану, адже вона підтримала прагнення народу та захищала гідність людини під час усієї революції. Автори збирали інформацію, безпосередньо будучи на Майдані та слідкуючи за новинами в інтернеті. Вони намагалися фіксувати усі звернення, молитви та виступи священнослужителів, які органічно вписалися у формат Революції Гідності. Книжка є своєрідним внеском, щоб вшанувати Героїв Небесної Сотні та подякою всім, хто героїчно відстоював ідеали Майдану.

“Майдан. Свідчення. Допомога постраждалим. Міжнародна солідарність” 
За редакцією Леоніда Фінберга, Ірини Берлянд, Олени Андреєвої

У праці зібрані спогади учасників Революції Гідності про допомогу постраждалим на Майдані та їхнім родичам. Це психологічна, соціальна, правова, але найбільше - медична допомога. Тут зібрані свідчення працівників медичних служб, парамедиків, лікарів, волонтерів, благодійників, церковних діячів, а також зафіксовано розповіді про міжнародну підтримку від інших країн. Книжка ознайомить з дивовижним досвідом самоорганізації та взаємодопомоги, який став важливим фактором непохитності Майдану.

понеділок, 20 лютого 2023 р.

Малеча з ДДЗ "Африка" в гостях у Центральної бібліотеки Солом'янки

Днями дітки з садочка "Африка" цікаво і корисно провели дозвілля у нашій бібліотеці – співали, майстрували, малювали...
Співали чудових українських дитячих пісень - малеча 3-4 років знала напам'ять і навіть вимагала співати пісні "Стефанія" та "Ой у лузі червона калина". Останню виконали аж 4 рази!
Майстрували листівки з сердечками та стрічками з українськими орнаментами для наших захисників, малювали прапор України та своїх героїв, промовляючи їм подяки за стійкість та мужність.



середа, 15 лютого 2023 р.

Пісні Івана-Богдана Весоловського у Центральній бібліотеці Солом’янки

Іван-Богдан Весоловський в історії музичного Львова зайняв почесне місце на лаві композиторів, українських піснярів і акордеоністів. 
Про таких постатей тепер модно говорити, що «мистець повертається в Україну, на Батьківщину», але слід визнати, що пісенний доробок Весоловського ніколи не покидав Україну.

На черговому недільному музично-пісенному спілкуванні, яке відбулося 12-го лютого у Центральній бібліотеці Солом’янки, присутні виконували пісні митця та говорили про його творчість. Цей самобутній і не дуже знаний в Україні пласт танцювальних пісень традиційної джазової української культури, запропонував підняти постійний користувач бібліотеки Максим Кірсанов. 
Тема зустрічі була окреслена назвою однієї із популярних пісень автора «Ти з любові собі не жартуй». Багато пісень прозвучало на зустрічі, а особливою прикрасою була львівська «батярська» пісня «У Стрийськім парку ми ся здибали з тобов». 
Такі музичні імпрези дозволяють розширювати пізнання щодо самобутньої пісенної спадщини України, доторкнутись до вишуканої естетики внутрішніх почуттів, відображених у неповторному авторському музичному викладі витонченого мелодиста Івана-Богдана Весоловського.

вівторок, 14 лютого 2023 р.

14 лютого - Міжнародний день дарування книги

Кожне 14 лютого, починаючи з 2012 року, світова спільнота відзначає Міжнародний день дарування книги (International Book Giving Day). Це свято покликане об’єднати всіх, хто любить книги - читати, обговорювати, естетично насолоджуватись паперовою книгою. 
Однак найголовніше, що цього дня прийнято дарувати книги один одному, заохочуючи до читання. Подарована книга може, навіть випадково, надати відповіді на питання тому, кого вони хвилюють, для когось стане джерелом натхнення, нових вражень чи навіть дороговказом у подальшому житті.

Отже, в цей день Публічні бібліотеки Солом'янки оголосили тижневу акцію «Подаруй бібліотеці книгу українською!»
Центральна бібліотека Солом'янки доєднується і запрошує читачів до участі в акції, а саме: якщо у Вас є можливість поповнити наш бібліотечний фонд цікавими сучасними книжками, не залишайтесь байдужими - ці книги завжди знайдуть свого вдячного читача.

понеділок, 13 лютого 2023 р.

11 лютого - Міжнародний день жінок у науці. Бібліотека радить тематичні книжки

Щорічно, 11 лютого, починаючи з 2016 року, у світі відзначають Міжнародний день жінок в науці.
Це нове свято було засноване для того, щоб закликати всі держави та організації сприяти рівній участі чоловіків та жінок у дослідженнях, їхньому просуванню в науці та інших галузях, пов’язаних з розвитком наукових праць.

Що стосується українок, то вони ніколи “не пасли задніх”, і нам є ким пишатися. Тому ми пропонуємо вам найкращі книжки про українських жінок, які зробили дуже багато як для науки, так і для України загалом.

Укладачем книжки “Країна жіночого роду” є Вахтанг Кіпіані, але усі 26 публікацій, зібрані у ній, написані різними авторами. Хоч співавторами книжки є люди різних професій та різних особистих уподобань, ідея була одна - показати важливість ролі жінки не лише як берегині сімейного вогнища, а й представити її важливість в історії, військовій справі, культурі та науці.
На основі архівних документів і довідок, спогадів, свідчень та інтерв’ю, автори подали інформацію як про відомих діячок ХХ століття, так і про тих жінок, чиї імена ми ніколи не чули. Наприклад, нам усім відомий Володимир Винниченко, але мало хто знає, що його дружина Розалія здобула ступінь доктора медицини… і таких прикладів чимало.
Книжка була написана саме для того, щоб ми дізналися більше інформації про життя відомих нам жіночих постатей та про їхній вагомий внесок в українську історію ХХ століття, а також відкрили для себе нові імена, які були незаслужено замовчані та забуті.

Ще однією важливою книжкою є “Українки в історії” за загальною редакцією Валентини Борисенко. Тут, на основі маловідомих документальних фактів, зібрані нариси різних авторів про видатних українок починаючи від доби Київської Русі до сьогодення.
В книжці наявна інформація про громадських та політичних діячок, науковиць, меценаток, мисткинь та учасниць боротьби за незалежність України…
Важливе місце у виданні займають саме жінки-науковиці. Тут дізнаєтеся більше про Галшку Гулевичівну - фундаторку Києво-Могилянської академії, про Надію Пучковську - професоку-офтальмологиню, про Катерину Ющенко - вчену, математикиню, кібернетикиню, а також про багатьох інших жінок у різних галузях науки, чиї імена заслуговують на те, щоб про них знали та пам’ятали.

Не менш важливою є книжка Катерини Бабкіної та Марка Лівіна “Сила дівчат: маленькі історії великих вчинків”. Вона написана простою, легкою мовою, ніби казка, та рекомендована дітям, але це не значить, що вона не буде цікава дорослим. Тут впорядковано п’ятдесят історій короткого життєпису про п’ятдесятьох видатних українок.
Серед українок, про яких написано в книжці, є всім знайомі імена: Анна Ярославна, Алла Горська, Катерина Білокур, Леся Українка - постаті, що вже увійшли в історію, а є також надзвичайно талановиті та впливові жінки - наші сучасниці: Євгенія Закревська - адвокатка, Ганна Дудіч - вчителька, Вірляна Ткач - режисерка, Катерина Костерева - засновниця ІТ-компанії…
Ця книжка не лише дуже цікава, а ще й корисна, адже кожна історія надзвичайно мотивує та надихає.

Усі ці книги ви можете взяти безоплатно на прочитання в Центральній бібліотеці Солом'янки. Чекаємо на вас за адресою: вул. Освіти 14а.

Колядування у Центральній бібліотеці Солом'янки

Зимовий день 9 лютого у Центральній бібліотеці Солом'янки був по-особливому затишним, бо до нас завітали чудові гості - молодь УГКЦ, які своїми ангельськими голосами співали чудових колядок та зігрівали своїм душевним теплом усіх гостей.
Цей захід був одним з тих, що нагадує, чому українці такі сильні, непереможні та незламні, бо як би тяжко нам не було - ми вміємо єднатися, шанувати традиції та славити Бога. 
Друзі, слідкуйте на анонсами заходів на Фейсбук-сторінці бібліотеки!

 

Суспільне мовлення. Доступ до оперативних новин

Друзі, нагадуємо, що у разі зникнення телевізійного сигналу, ви можете іншими каналами зв'язку дізнаватися про оперативні новини та загалом мати доступ до поточної актуальної інформації від Суспільного Мовлення.

Наближаємо Перемогу разом!

понеділок, 6 лютого 2023 р.

Книжки від волонтерського проєкту "Як ти, брате?"

«Як ти, брате?» це волонтерський проєкт, який покликаний навчити людей - військових і цивільних - надавати психологічну допомогу одне одному під час війни.
Засновник проєкту – психотерапевт і соціальний психолог Антон Семенов. Разом з командою він розробляє посібники, які містять прості та дієві алгоритми взаємодії в різних ситуаціях.

У Центральній бібліотеці Солом'янки віднедавна маємо два посібники: «Як ти, брате?» та «Як ти, кохана (ий)?». На перший погляд це невеличкі видання кишенькового формату (і в цьому одна з їх корисних переваг), обсягом трохи більше 30-ти сторінок... Але про що ж вони?
 

Посібник «Як ти, брате?» це інструкція з психологічної взаємодопомоги для тих, хто хоче допомогти людям поруч проговорити й осмислити їхній складний досвід.
Даються поради що варто робити в спілкуванні, а чого не варто, наводяться приклади правильних підходів до спілкування тощо.
Коли ми помічаємо будь-яку зміну звичайної поведінки в небайдужої нам людини або коли її поведінка здається неадаптивною, ми відчуваємо природне бажання допомогти. Часто це трапляється тоді, коли людина пережила те, що зазвичай називають травматичним досвідом.

Посібник «Як ти, кохана(ий)?» це інструкція про те, як розмовляти з тими, хто не поруч; як не нашкодити своїм стосункам і як організувати спілкування з близькими таким чином, щоб ваші стосунки давали вам обом необхідний ресурс і покращувалися, незважаючи на відстань, яка вас розділяє. 
Наприклад, наводяться етапи проведення розмови з близькою людиною, розглядаються складні питання (синдром відкладеного життя, фаза загострення проблем, тривожність у рідних) тощо. 
Окремо даються поради та алгоритми щодо спілкування з дітьми.

"Історія та розвиток Українського пісенного романсу". Музично-пісенна зустріч

У Центральній бібліотеці Солом'янки 5-го лютого відбулася чергова музично-пісенна зустріч на тему: «Історія та розвиток Українського пісенного романсу», на якій присутні знайомились з історією виникнення Українського романсу і власним виконанням доторкнулись до його образно-художньої глибини та філігранної витонченості.

Якщо говорити про історію виникнення і розвитку романсової пісні в Україні, то вона пов’язана із кантами, але у порівнянні з кантом, який виконувався переважно хором, сольна «пісня-вірш» гнучкіша за формою, придатніша для вияву особистих почуттів. Прикладом співіснування духовної і світської тематики є творчість Григорія Сковороди – автора багатьох популярних у свій час кантів. У XIX ст. кант занепадає, поступаючись місцем іншим жанрам, перш за все «пісні-віршу» чи «світській пісні», де на її основі пізніше сформувався жанр сольної пісні-романсу. Чималий вплив на розвиток романсу в Україні мала творчість Євгена Гребінки, Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесі Українки, Олександра Олеся, Степана Руданського, Леоніда Глібова, Юрія Федьковича, Сидора Воробкевича, Віктора Забіли, Михайла Петренка та інших.

Серед романсів, які прозвучали на зустрічі: Очі чорнії, Їхав козак за Дунай, Стоїть гора високая, Сонце низенько, Повій вітре, на Вкраїну, Там, де Ятрань круто в’ється, Ніч, яка місячна, Місяць на небі, Час рікою пливе, Друже Ковалю, Я сьогодні від вас від’їжджаю, Дивлюсь я на небо, Білі грона Акації, Вже сонце низенько, Гоцулка Ксеня, Черемшина, Чорнії брови, карії очі, Вечорова Паризька зоря та інші.

Всім присутнім глибоко до душі припали романсові пісні у яких оспівана доля людей, яка переплетена радістю, журбою, глибоким коханням, героїчною боротьбою за рідну землю, любов’ю до природи, до рідної землі.
Колективний камерний спів, щиросердечне музично-пісенне спілкування єднає людей, дає їм можливість більш цілісно і радісно сприймати світ, народжує нові світлі відчуття, дарує сили і енергію життя.

У кінці зустрічі присутнім анонсували майбутнє недільне зібрання, яке відбудеться 12-го лютого. присвячене Богдану Веселовському – українському виконавцю, композитору, акордеоністу, який увійшов в історію музичного Львова як композитор міського пісенно-драматичного жанру. Присутні зможуть ознайомитись із творчим життям автора та заспівати його кращі музично-пісенні твори.