неділя, 30 червня 2024 р.

Анонс заходу

3 липня у Центральній бібліотеці Солом’янки імені Григорія Сковороди відбудеться краєзнавча лекція №3 "Маленькі скульптурки" (з циклу "Київ цікавий") від активного читача бібліотеки В'ячеслава Жмихова.

На першій відбулася розповідь про 11, а на другій - про 15 скульптур проєкту “Шукай”. На заключній, третій лекції продовжиться знайомство із рештою 17 скульптурок - Подолу та інших районів Києва.
В’ячеслав Жмихов розповість про цікавинки Києва, про які він дізнався сам, а відтак хоче поділитися своїми знаннями з вами, дорогі друзі!


пʼятниця, 28 червня 2024 р.

Бібліотекарі ЦРБ ім. Сковороди на виставці Анатолія Сотніченка

26 червня працівники Центральної бібліотеки Солом’янки імені Григорія Сковороди разом із представниками Київської міського об'єднання товариства "Просвіта" відвідали виставку робіт Анатолія Сотниченка – художника, члена Національної спілки художників України, методиста КНУБА, викладача образотворчого мистецтва, члена Солом’янської районної організація товариства "Просвіта".

Анатолій Сотниченко - учасник багатьох Всеукраїнських та міських художніх виставок, зокрема 7-ми персональних, а також виставки до Дня пам'яті жертв голодоморів (2023). Його роботи зберігаються у художніх музеях Херсона, Києва, Черкас, а також у приватних колекціях Італії, США, Австралії та інших країн світу.
Відвідувачі виставки ознайомилися з цікавими роботами художника, які присвячено подіям української історії 20 століття, а також - новітньої історії України - з 1991 року й донині. Серед них - плакати «До дня пам’яті жертв голодоморів в Україні – злочинів московського окупаційного комуно-фашистського режиму» (2003), «Більшовизм-рашизм людиноненависницькі ідеології», «Імперія зла - кацапстан (РФ)», «Вибори в Україні» та інші.
Також на виставці представлені його художньо-живописні роботи: «На горі Маківці», «На лекції. Доцент Марія Іванівна Сметанська», «Дідова хата», «Маяк у Маріуполі», «Берег моря», «Рибалки», «Велосипедисти», «Кам’янець-Подільський. Вид на старе місто» (полотно/картон, олія). Нагороджений Національною спілкою художників України пам’ятною медаллю меморіалу А.І.Куїнджі за участь у Всеукраїнській художній виставці пейзажного живопису в місті Маріуполі з картиною «Рибалки» (2007).

Анатолій Сотниченко також є оформлювачем обкладинок книжок Георгія Щокіна: «Організатори більшовизму: національно-персональний склад», «Сталінізм на Україні: 20 - 30-ті роки», «Парвус, Ленін, Троцький і голодомор».

Усі ці роботи дають привід провести паралелі між злочинами більшовизму в Україні у 1920-х-1930-х роках і сучасного рашизму із його прямим закликами до знищення України і всього українського, Голодомору 1932-1933 і вивезення зерна або його знищення. Тож виставка є важливою для кращого розуміння подій історії України - як недавньої, так і майже 100-річної давнини.



28 червня - День Конституції України

Вітаємо з Днем Конституції України та нагадуємо, що наш основний Закон - один на всіх українців та встановлює рівні права й рівні обов'язки для всіх громадян України.








Анонс заходу

2 липня на Творчих читаннях у Центральній бібліотеці Солом'янки ми з читайликами поринемо у світ веселих пригод Ракети на чотирьох лапах - познайомимося з цілою книжковою серією про собаку Стрілку від англійського дитячого письменника Джеремі Стронґа, автора численних книжок для дітей та юнацтва.

Діти всього світу люблять твори Джеремі Стронґа. Його творам властивий своєрідний легкий стиль, лагідний гумор, зрозумілі та смішні для дітей ситуації, у які втрапляють його персонажі, та цікаві, небувалі сюжети.
Може тому, що перш ніж стати письменником, він працював пекарем і вчителем початкової школи?!
Перша книжка про Ракету на чотирьох лапах з’явилася 1998 року, а з часом стали народжуватися й інші. В Україні перекладами творів Дж. Стронґа з 2005 року опікується львівське Видавництво Старого Лева, і вже майже 10 років українські дітлахи насолоджуються цими чудовими історіями.
І нехай зараз ця назва перегукується з невеселими спогадами, однак здорових асоціацій у нас ніхто не відбере! Почніть читати з нами – і переконаєтеся!
До зустрічі наступного вівторка!

Вхід вільний
Укриття є

четвер, 27 червня 2024 р.

Творчі читання "Таємне товариство Боягузів і Брехунів"

25 червня у Центральній бібліотеці Солом'янки читали "Таємне товариство Боягузів і Брехунів" Лесі Ворониної - одненьку з цілого п'ятикнижжя "ТТБ", яку вдалося вихопити на полиці.

Твори Лесі Ворониної вивчають у шкільній програмі. Лесю Воронину люблять і читають просто так! Послухати її їдуть здалеку. А під час Творчих читань підказують, що ж там далі!
Ось і сьогодні до нас завітали дві сестрички, і старшенька перечитала всі книжки серії "ТТБ". Отака вона - читацька відданість!
Нині на поличці є такі книжки цієї серії. 
Встигніть бути першими! Літо коротке.





Краєзнавча лекція циклу «Солом’янка. Історія твого району». Тема "Казенні дачі"

26 червня відбулася 13-та краєзнавча лекція циклу «Солом’янка. Історія твого району» від провідного бібліотекаря з краєзнавчої роботи бібліотеки імені Григорія Сковороди, києвознавця Олександра Михайлика. Лекцію було присвячено місцевості Казенні дачі.

Учасники дізналися про:
  • Походження назви Казенних дач, пов'язане із тим, що дачне селище виникло 1857 року на казенних землях, тобто таких, власником яких була держава.
  • Завод Гретера і Криванека, згодом "Більшовик", а нині Перший Київський машинобудівний завод, який пройшов шлях від дрібного підприємства до одного із найбільших заводів Києва. 
  • А також про постаті засновника Якова Гретера і його компаньйона Йозефа Криванека.
Чеську сторінку в історії Казенних дач - фабрику грамплатівок Їндржиха (Генриха-Ігнатія) Іїндржишека, що записувала і українські пісні, парк "Стромовка" і чеський театр, пов'язані із іменами Томаша Масарика, майбутнього першого президента Чехословаччини та Ярослава Гашека, видатного письменника, а також про те, що саме чехи прищепили киянам любов до футболу. Гості лекції мали змогу почути зміст листа, який Їндржих Іїндржишек залишив для нащадків при закладенні фабрики грамплатівок 1910 року
Селище Жовтнівка - одне із перших робітничих селищ радянської доби, споруджене у 1925-1929 і повністю знесене у 1980-х.
Правічні дуби віком 300-400 років, що поодиноко ростуть серед сучасної забудови.

Гості мали змогу побачити старовинні карти та фотографії Казенних дач, а також сучасні авторські фото зразків історичної забудови місцини.
Наприкінці лекції значний інтерес гостей викликала тематична книжкова виставка, підготовлена працівниками бібліотеки - книги, де міститься інформація про Казенні дачі.
Читай в Центральна бібліотека Солом'янки імені Григорія Сковороди



середа, 26 червня 2024 р.

Літературно-музична зустріч «У літа в обіймах»

23 червня в Центральній бібліотеці Солом’янки імені Григорія Сковороди відбулася літературно-музична зустріч «У літа в обіймах».
Читальна зала бібліотеки була щедро наповнена відвідувачами, що говорить про великий інтерес до поезії, пісні.

Музична частина складалася з пісень учасників «Вокальної студії на Освіти». Лунали авторські пісні Руслани П'ятницької - на вірші Олени О'Лір та Ольги Ходацької; власні пісні Світлани Щиголевої (Тіна Світлячок), а також улюблені багатьма киянами «Пісня про Київ», «Два кольори», «Ясени», «Ти з любові собі не жартуй» у виконанні Максима Кірсанова та Володимира Бабича. Усі присутні натхненно підспівували разом з солістами.
А поезії українських поетес Тетяни Яровициної, Наталі Данилюк, Тіни Світлячок та Ірини Лівобережної додавали нашому зібранню теплої, розкішної, барвистої атмосфери літа, в яку хочеться поринути з головою! Як у дитинстві…

Наступна недільна літературно-музична зустріч відбудеться 7 липня. 
Запрошуємо!



Анонс заходу

Досвід проведення першої гри Місто Виборів (Electionville) у Центральній бібліотеці Солом’янки тільки підтвердив наше переконання: громадяни України незалежно від віку, освіти та світоглядних цінностей хочуть ліпше розумітися на демократичних та політичних процесах! Адже що обізнаніша нація, то вона стійкіша до викликів.

Насправді круто - бути долученим до життя міста, яке любиш, і розуміти його потреби!

Тому ми вдруге запрошуємо всіх охочих на наступну гру, яка відбудеться вже цієї суботи 29 червня і яка присвячена Дню Конституції України!

Дуже бажано зареєструватися, аби допомогти нам зробити кількість учасників передбачуваною!

Анонс заходу

Шановні мешканці та гості Солом'янського району!
Ми запрошуємо вас на бібліо-екскурсію провідного бібліотекаря з краєзнавчої роботи, краєзнавця Олександра Михайлика «Пронівщина», яка відбудеться у суботу 29 червня.

Початок екскурсії о 11:00, зупинка "вулиця Білгородська", пам'ятний знак 3-й лінії оборони Києва 1941 року.
Тривалість становитиме орієнтовно 2 години.

Екскурсію буде присвячено місцевості Пронівщина, яка забудована малоповерховою забудовою у 1950-х, проте історія місцевості дуже давня. У давнину місцина називалася по різному - Володимирова груша, Кухмістрівщина, навколо було чимало урочищ. Тож на екскурсії згадаємо ці назви і з'ясуємо, коли місцина почала називатися Пронівщина, яку роль в історії відіграв Києво-Софійський митрополичий дім.
На вулиці Дачній збереглася цікава двоповерхова забудова 1950-х років працівників радгоспу "Совки". У одному з будинків мешкав письменник Володимир Югов. Згадаємо про цю цікаву, але призабуту особистість, його творчість, побачимо будинок, де він жив.
Частина екскурсії буде присвячена верхньому каскаду Совських ставків та річці Совка - з 2020 року частини ландшафтного заказника місцевого значення "Совська балка". Тож на екскурсії буде змога познайомитися ближче не лише із історією, а й з рослинним та тваринним світом нашого району, відпочити біля води.
Мета нашої екскурсії - ознайомлення мешканців району із історією Пронівщини, її унікальним ландшафтом, пам’ятками природи. Приєднуйтесь до екскурсії і відкривайте разом із нами сторінки минулого району!

вівторок, 25 червня 2024 р.

Серія ігор вихідного дня "Electionville" в бібліотеці ім. Сковороди. "Місто виборів" - гра перша

"Місто Виборів" ("Electionville") - цікавезна гра! І неважливо, скільки вам років - не згледитеся, як поринете у процес! І зрозумієте, як це непросто - керувати містом!
Наша Центральна бібліотека Солом'янки започаткувала серію ігор вихідного дня, до яких можуть долучитися всі охочі.

Цієї неділі, 24 червня учасники тільки-но розпочали знайомство з механікою гри "Electionville" - перемогли у виборчій кампанії і пропрацювали депутатами місцевої ради перший рік.
Було дуже непросто на початках (адже простих рішень у складних речах не існує), але всі зацікавлені - люди зрілі, тож керувалися суспільною користю, а не особистими амбіціями. Далі буде легше!
Плануємо продовжувати наступної суботи 29 червня о 12:00 у Центральній бібліотеці Солом’янки.
Будемо раді новим гравцям, тож долучайтеся до нашої місцевої ради - гри, яка популяризує знання про основи демократії та вчить громадської відповідальності!

понеділок, 24 червня 2024 р.

Письменниця Евгенія Пірог - в гостях у ЦРБ ім. Г. Сковороди

Діти люблять сюрпризи! Тож 19 червня, дізнавшись про те, що Казкарка Джінні проїздом у Києві, швиденько організували для неї зустріч з найменшими читачами Центральної бібліотеки Солом’янки.

Казкарка Джінні, вона ж - дитяча письменниця Євгенія Пірог, вона ж - наша колега з Рівненської обласної бібліотеки для дітей, відома тим, що допомагає діткам якнайшвидше зустрітися з насолодою від читання, а ще - розкрити в собі власну суперсилу. І, звісно, пише чудовезні книжки!
І ось… хоп - новісінькі “Читакса”, “Мурчитела”, “Балакучий Шпак”, “Книжковий Монстр” і “Слоненя Сторі” уже в бібліотеці на Освіти, 14а!
Беріть, читайте, насолоджуйтеся всією родиною. Це того вартує!

"Солом'янка. Історія твого району". Краєзнавча лекція "Чоколівка"

22 червня 2024 року у Центральній бібліотеці Солом'янки імені Григорія Сковороди відбулася лекція з циклу "Солом'янка. Історія твого району" від провідного бібліотекаря з краєзнавчої роботи, києвознавця Олександра Михайлика.

Лекцію було присвячено місцевості Чоколівка. Попри свій вік відносно молодий вік, з 1900-х років, вона також має цікаву історію. У документах 16-19 століть район сучасної Севастопольської площі мав назву "урочище Тісні Вулиці", походження назви невідоме.
Чоколівка названа на честь Миколи Чоколова - купця 1-ї гільдії, підприємця, мецената. Саме він допоміг робітникам-залізничникам у придбанні землі, тож його ім'я було надано при освяченні селище у серпні 1905 року. З тих часів на Чоколівці зберігся лише один будинок - на вулиці Академіка Возіанова, 5. Ім'я Чоколова увічнене і в назві Чоколівського бульвару.
1923 року Чоколівка увійшла до меж Києва. У період між двома світовими війнами тут з'явилося лише декілька капітальних споруд, з-поміж них - школа на сучасній вулиці Донецькій.
Після Другої світової війни, а саме у 1950-1952 роках, на Чоколівці з'явилися квартали 3-4-поверхової забудови в межах вулиць Донецької, Волинської, Сергія Берегового та Левка Мацієвича.
При спорудженні Першотравневого масиву Чоколівка повністю злилася із ним. І сьогодні Чоколівкою називають також весь сусідній Першотравневий масив. Протягом 1970-х-1980-х років було знесено майже всю первісну малоповерхову забудову Чоколівки, а місцевість забудовано переважно 9-поверхівками. Втім, первісна планувальна структура значною мірою вціліла.
Гості заходу мали змогу побачити рідкісні історичні карти Чоколівки, зокрема аерофотознімки часів Другої світової війни, а також історичні та сучасні фото, які демонструвалися на екрані.
Значний інтерес викликала книжкова виставка, підготовлена бібліотекою до лекції - книги, фото та газети з фондів, де йдеться про Чоколівку.



Письменниця дарує книжки бібліотеці ім. Сковороди

Сучасна українська письменниця-фантастка, сценаристка, редакторка, авторка і співзасновниця творчого об’єднання фантастів «ЛІТтавиця» Катерина Пекур, яка є активною читачкою Центральної бібліотеки Солом'янки імені Григорія Сковороди, подарувала бібліотеці чудові книги в жанрі фантастики.
Серед них - авторський твір "Ключ від всіх дверей", збірка оповідань "31. Антологія сучасної української фантастики", де вміщено оповідання авторки. І ще ряд книг.
Щиро вдячні за книжковий дар! Фонди бібліотеки завдяки нашій читачці і письменниці Катерині Пекур поповнилися чудовими виданнями у жанрі сучасної української фантастики.

Анонс заходу

25 червня на Творчих читаннях у Центральній бібліотеці Солом'янки знайомитимемося з книжковою серією "Таємне товариство Боягузів і..." від однієї з найулюбленіших українських дитячих письменниць - Лесі Ворониної, твори якої діти залюбки вивчають у шкільній програмі!
А вам кортить дізнатися, як не стати членом Товариства? 
Тоді чекаємо на вас найближчого вівторка!

Вхід вільний
Укриття є

24 червня - Свято Івана Купала

Після реформи церковного календаря свято Різдва Івана Предтечі припадає на 24 червня.
З 23 на 24 червня українці також відзначають ніч на Івана Купала, ув’язану в народній свідомості з цим святом.

Сучасні церкви офіційно визнають лише назву Різдво Івана Предтечі. Натомість серед народу вживають назву «Івана Купала», або просто «Купала», часто не розділяючи два свята.
Однак, ці свята різні за своїм наповненням. Тому сьогодні детальніше зупинимося на стародавніх традиціях, близьких нашому народові.
















неділя, 23 червня 2024 р.

23 червня - Свята Трійця

Друзі, сьогодні ми б хотіли нагадати вам про Історію свята Трійці, одного з найбільш шанованих свят в Україні, та його стародавні традиції.

Трійця належить до рухомих свят Великоднього циклу, тож зміна календаря на його даті не позначилася.
Відзначається Трійця на 50-й день після Великодня (у неділю), на знак сходження Святого Духа на апостолів у 50-й день по Воскресінню.
Також просимо не забути, що сьогодні - Купальська ніч, а завтра - стародавнє українське свято Івана Купала та християнське - Різдво Іоанна Предтечі! Про історію та традиції свят ми розповімо завтра!