неділя, 29 червня 2025 р.

Лекція Олександра Михайлика "Родина Терещенків"

Цикл лекцій, присвячений меценатам Києва, б’є рекорди глядацької уваги серед читачів Центральної бібліотеки Солом’янки. Увечері 25 червня майже чотири десятки любителів історії, затамувавши подих, слухали розповідь Олександр Михайлик про знану родину Терещенків.

Почали зі стародавнього Глухова, звідки родом був засновник сімейного цукроварного клану – Артем Якович. Його в місті називали просто "Карбованець" і вважали, що це і є справжнє прізвище родини. Цікаво, що 1870 року Артем Терещенко отримав дворянський титул за… заслуги трьох своїх синів!
Разом з Олександром підрахували, що загалом Терещенки пожертвувала на благодійність близько 5 мільйонів карбованців. Половина з них "дісталася" Києву, ще 1,5 мільйона пішли на облаштування Глухова. Не диво, що 1899 року до 80-річчя старшого сина Артема – Миколи Терещенка – вулицю Олексіївську, на якій він жив, прижиттєво назвали Терещенківською.

Ще згадали, що Терещенки колекціонували живопис. Завдяки їм наше місто має чотири музеї – Національний художній, Мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків (старшої доньки Миколи Терещенка), Національний Тараса Шевченка (міститься в особняку Миколи Терещенка), Київську картинну галерею (в особняку Федора Терещенка – середнього сина Артема Яковича).

На останок дізналися, що родині належала найбільша на той час у світі приватна яхта "Іоланда", що сягала 127 метрів. Михайло Терещенко згадував, що у 1911 році побачив її у порту Феодосії під американським прапором, розказав про це своїй матері, а через кілька годин Єлизавета Михайлівна придбала її для улюбленого сина. На яхті протягом двох років Терещенки здійснили кілька морських подорожей – Середземним та Північним морями.

Парадоксально, але дещо пов’язує з Терещенками і нашу бібліотеку. Це книга "Перший олігарх" з унікальним автографом праправнука Миколи Терещенка – Мішеля. Вона знаходиться у читальній залі на вулиці Освіти, 14а і доступна будь-якому читачеві!


Немає коментарів:

Дописати коментар