вівторок, 25 квітня 2023 р.

Літературно-музичні активності для школярів ліцею №144

У понеділок 24 квітня, Центральна бібліотека Солом’янки організувала і провела у ліцеї №144 ім. Григорія Ващенка літературно-музичні активності для учнів молодшої школи. Учням перших та других класів були оригінально подані літературно-поетичні твори, що входять до їхньої шкільної програми. Серед авторів цих творів Оксана Кротюк, Галина Гук, Євген Гуцало, Василь Симоненко, Меланія Павлено-Кравченко, Галина Тарасюк та інші.

Учні активно включались у процес проведення уроків адже ідея формату полягала саме у тому, щоб діти навчаючись гралися і граючись навчалися. Поезія та скоромовки, які виражались через музичні форми, допомагали дітям максимально розкуто і просто демонструвати свої емоції та почуття, вільно і просто проявляти власні здібності і творчі таланти. Деякі учні навіть ділилися своїми творами, серед яких були пісні, казочки та вірші, написані ними. Подібна форма роботи зі школярами тим і унікальна, що спонукає дітей до проявлення творчих активностей під час навчання.




понеділок, 24 квітня 2023 р.

Перформанс "Книги оживають". До Всесвітнього дня творчості та інноваційної діяльності

Днями, до Всесвітнього дня творчості та інноваційної діяльності (21 квітня), в Центральній бібліотеці Солом'янки організовано перформанс "Книги оживають". 
Відвідувачі могли зустрітися і навіть сфотографуватися з Шерлоком Голмсом, Мері Поппінс, Роксоланою, Пронею, Білим Кроликом, Кайдашихою, Мелашкою, Піратом, Швейкою та іншими літературними персонажами.
Запрошуємо переглянути на світлинах як це було!








Майстер-клас з виготовлення ляльки-мотанки

Друзі, нагадуємо вам - щосереди в Центральній бібліотеці Солом'янки дуже творчо. Адже тут відбуваються майстр-класи з виготовлення ляльки-мотанки.
Наприклад, на заході, що відбувся минулого тижня, учасники дізналися, що загалом процес створення ляльки майстрині називають «кутанням», адже він дуже схожий на сповивання маленької дитини. 
Протягом заняття можна навчитися обирати матеріали, розробляти дизайн, і, власне, мотати ляльку. Крім того, маєте можливість дізнатися більше про символіку ляльки-мотанки та її значення для української культури.
Приєднуйтесь до наших майстер-класів та дізнайтеся, як створити унікальну ляльку-мотанку своїми руками!

Чекаємо на вас щосереди о 15:00. 
Важливо: обов'язковий попередній запис за телефоном 044-243-74-90
Нехай кожен з вас створить свій власний шедевр!

вівторок, 18 квітня 2023 р.

Великодній майстер-клас у бібліотеці. Фотозвіт

За численими проханнями користувачів, Центральна бібліотека Солом'янки знову провела майстер-клас з писанкарства, що відбувся напередодні Великодня. Наша працівниця Світлана Молчанова ділилася своїми навичками та секретами, і кожен, хто завітав на захід, зміг створити свою власну унікальну писанку.
Як це було – дивіться у фотозвіті, будь-ласка.








середа, 12 квітня 2023 р.

12 квітня - День працівників ракетно-космічної галузі України. Віртуальна книжкова виставка

Надзвичайно багато людей внесли свій вклад у процес становлення та розвитку світової авіації. Ми також пишаємося своїми вченими, які зробили величезний внесок у становлення світової космонавтики. Спадок, який залишили українські генії в літакобудуванні та ракетно-космічній галузі, зробив Україну провідною країною в світі по виробництву та розробці найскладніших ракетно-космічних систем, а сфера нашого літакобудування є однією з найудосконаленіших у світі.
Для того, щоб відкрити для себе “космічний літопис України” або ж дізнатися про нього більше, Центральна бібліотека Солом'янки рекомендує вам наступні книжки:

“Українці, що удосконалили світ”
В цій книжці написано про багатьох визначних особистостей, що внесли свій вклад у розвиток не лише України, а й світу. Серед них також є імена тих талантів, що прославилися у сфері літакобудування, авіації та ракетно-космічній галузі. Таким є геній світової авіації Олександр Можайський, який перші свої аеродинамічні досвіди здійснював ще у ХІХ столітті за допомогою повітряних зміїв. Він створив повітряного змія - прототипа першого у світі планера, а пізніше, у 1876 році створив рухому модель літака.
У виданні також написано про видатного конструктора літакобудування Ігоря Сікорського, який ще студентом сконструював перший гелікоптер, що міг підняти власну вагу. Ви дізнаєтеся про літаки, які розробляв Сікорський, і який вплив вони мали для розвитку світової авіації. Тут є інформація і про інших українських наукових діячів та авіаконструкторів, що зробили надважливий вклад для авіаційної сфери (Костянтин Калінін, Георгій Проскура, Йосип Німан, Олександр Мікулін, Гліб Лозино-Лозинський та легендарний Олег Антонов).
Видання демонструє, що “Україна - велика космічна держава” на прикладі особистостей про яких тут написано. Ви дізнаєтеся, як Микола Кибальчич ще у ХІХ столітті, знаходячись під арештом, розробив схему порохового ракетного двигуна, довідаєтесь більше про Юрія Кондратюка, який справою всього життя вважав дослідження теорії космічних польотів, а також про геніальних Сергія Корольова та Михайла Янгеля.
Книжка є чудовим прикладом того, як одне видання буде однаково цікавим як для дорослих так і для дітей, адже інформація викладена дуже просто та цікаво.

Володимир Кобзар “Небо Левка Мацієвича. Спогади, листи, фото”
Книжка-присвята талановитому теоретику, техніку та практику повітроплавання, а також безстрашному льотчику Левку Мацієвичу.
Для тих, кому цікава доля талановитого українця починаючи від його народження до самої смерті, ця книжка стане в нагоді. Якщо ж ви ще не чули про Левка Мацієвича, то вам неодмінно потрібно прочитати її, адже про таких особистостей повинен знати кожен.
В книжці вміщено біографію, спогади, відгуки, присвяти та особисті фотографії.
Ви відкриєте Мацієвича не лише як видатного інженера та авіатора, а й як патріота, громадського і політичного діяча. Дізнаєтеся про його дитинство, звідки в нього інтерес до техніки, і хто вплинув на ідейні формування, що супроводжували його протягом життя, про те, яким він був як інженер, і який внесок він зробив для авіації. Розповідається також про те, як “всевидяще око російського самодержавства пильно стежило” за Левком Мацієвичем, про його життя з цим “багажем”, а також про трагічну загибель великого сина українського народу.

Михайло Згуровський “Київська політехніка: шлях до зірок”
Ця книжка написана як присвята тим, хто свій життєвий шлях нерозривно пов’язав з Київським політехнічним інститутом імені Ігоря Сікорського.
Тут ви дізнаєтеся, як саме і для чого був створений цей заклад. Про те, якою унікальною була система освіти ще з перших років його створення, які видатні вчені втілювали цю модель освіти в життя, яку величезну кількість літальних апаратів було створено ще на початку існування КПІ. В книжці розповідається про інститут, як про перший дослідницько-навчальний центр авіаційного спрямування на півдні Російської імперії.
У нарисах книжки йдеться про пристрасних прибічників ідеї авіації та повітроплавання, що ніколи не полишали свою працю в цій галузі. Серед таких Олександр Кудашев, Дмитро Григорович, брати Касяненки, Ігор Сікорський, Вікторин Бобров, Сергій Корольов, Леонід Каденюк та інші політехніки, які внесли великий вклад у розвиток світової авіації та космічної галузі.

вівторок, 11 квітня 2023 р.

Віртуальна книжкова виставка до Міжнародного дня визволення в'язнів нацистських концтаборів

11 квітня в усьому світі відзначається пам’ятна дата - Міжнародний день визволення в'язнів нацистських концтаборів. Саме цього дня в 1945 році в'язні концтабору «Бухенвальд» підняли повстання, безпосередньо перед прибуттям туди американських військ.
Система концентраційних таборів, вибудувана нацистською Німеччиною, є однією з найжахливіших і найогидніших структур, що вигадало людство. На сьогоднішній день наша країна переживає нове горе, яке спричинила російська агресія, але ми не маємо права забути про ті часи, коли злочини проти людства на наших землях творили німецькі нацисти та їхні поплічники з інших країн. 
Пропонуємо вам перелік книжок Центральної бібліотеки Солом'янки, з яких ви можете дізнатися більше про страшні злочини нацистів.

Науковий часопис “Голокост і сучасність”
Періодичне видання належить до однієї з галузей діяльності Українського центру вивчення історії Голокосту. Основними темами часопису є наукові дослідження регіональних особливостей Голокосту на території України, антисемітська пропаганда під час окупації України нацистами, дослідження ідеології нацизму і засоби її реалізації. У виданні вміщено дослідження, документальні джерела, рецензії, хроніки, фотографії та документи. Особливо цікавим журнал буде тим, хто хоче глибше розібратися в проблемі нацистських злочинів на теренах України.

Подольський Анатолій “Уроки минулого: Історія Голокосту в Україні”
Книжка, де доступно та зрозуміло написано про історію Голокосту на території України та про долю українського єврейства. Тут викладена інформація про те, як відрізнялося життя євреїв на Заході України та на території України, що була окупована тоталітарним комуністичним режимом у міжвоєнний час. Автор показує історію трагічної загибелі єврейського народу, а також українців, поляків, угорців, ромів, білорусів та представників інших національностей, що постраждали від нацистської окупації на теренах України. Крім основного тексту, у книжці вміщено уривки з документів та спогадів тих, хто пережив німецьку окупацію, додано мапи та фотоматеріали.

“Друга світова війна в історичній пам’яті України” (За матеріалами Українського інституту національної пам’яті)
Автори цієї ґрунтовної праці дослідили документи часів Другої світової війни та поклали їх в основу книжки. Тут ви отримаєте відповіді на багато питань, що вважалися спірними через вплив пропаганди Радянського Союзу та росії. Співробітники Українського інституту національної пам’яті, завдяки глибинному аналізу великої кількості архівних матеріалів, розповіли про причини та наслідки нацистського терору проти населення України. Показали як саме вирішувалося “єврейське питання” на теренах нашої землі, і як потужно працював механізм масового знищення людей різних національностей, що тут проживали.

“В’язні з України в концтаборі Маутгаузен” (видана за підтримки Українського інституту національної пам’яті)
- книжка про в’язнів з України, що перебували в нацистському концтаборі в Австрії. Автори праці розповідають історії жителів з України, що мали різну національність, вік та стать, абсолютна більшість з яких не була ні злочинцями, ані асоціальними особами, але їм судилося стати військовополоненими та в’язнями нацистських або радянських таборів, а часом і нацистських, і радянських. Завдяки відкриттю онлайн доступу до персональних картотек колишніх в’язнів таборів, авторам книжки вдалося попрацювати в архіві концтабору Маутгаузен, що отримав найвищу - третю категорію за суворістю режиму серед місць ув’язнень. Вивчаючи архівні дані, вдалося ідентифікувати та виділити в'язнів саме з території України, а завдяки цьому і записати зі свідками низку інтерв’ю, що пізніше були опубліковані в цьому виданні. Ця книжка стала перетворенням даних статистики в трагічні долі окремих українців.

Микола Боровик “Друга світова війна та нацистська окупація у спогадах киян”
Переважна більшість автобіографічних історій, що опубліковані у цій книжці є працею студентів Київського національного університету імені Тараса Шевченка в рамках усноісторичного проекту “Україна в роки Другої світової війни: повсякденний досвід виживання”. Історіїі киян, що пережили часи нацистської окупації, в поєднанні з архівними документами стали широким історичним тлом, що відображене у книжці. На основі розповідей цих розповідей ми можемо зрозуміти, які жахіття переживали кияни, які опинилися в окупації нацистів: примусова праця, голод, концентраційні табори, розстріли та багато інших вигадливих способів знущання над людьми. Ці історії нам також демонструють, що попри все, люди не втрачали жагу до життя та намагалися чинити опір і відстоювати власну гідність.

Віктор Король “Трагедія військовополонених на окупованій території України в 1941-1941 роках"
Ця книжка є демонстрацією тих жахливих подій, що відбувалися в роки, коли Друга світова війна прийшла на терена України. Автор детально розповідає нам саме про долю військовополонених українців. Про те, як деякі люди змушені були витримати табори радянські, а потім ще й нацистські, про те, як радянська влада не хотіла евакуювати політичних в’язнів, розстрілюючи їх самостійно. Автор спирається на архівні документи, що демонструють відмову радянської влади визволяти своїх військовополонених, відмовившись від них. Описує жахливі умови їх перебування у нацистських таборах та розповідає про геноцид відносно їх. Тут детально описані концентраційні табори Києва (Дарниця, Керосинна, Інститутська, Бабин Яр, чистки у лікарні ім. Павлова), а також табори на решті території України (Київська, Полтавська, Вінницька, Кам’янець-Подільська, Львівська, Харківська, Чернігівська, Сумська, Луганська, Донецька, Миколаївська, Одеська, Херсонська, Запорізька, Житомирська, Кіровоградська, Рівненська області, АР Крим).

Зустріч до дня народження Квітки Цісик

У неділю 9 квітня в Центральній бібліотеці Солом'янки відбулася зустріч до дня народження Квітки Цісик, спеціальною гостею заходу була Тетяна Череп-Пероганич - українська поетеса, прозаїк і драматург, журналістка, перекладачка, громадська діячка, авторка віршів для театральної вистави, музичного монологу-притчі на одну дію «Я - Квітка». У виставі змальована драматична історія співачки Квітки Цісик.
На зустрічі в бібліотеці пані Тетяна розповіла про цю видатну жінку і прочитала свої вірші.
Також на заході були гості, які вирішили поділитися своїми враженнями: поетеса Тетяна Лавинюкова, постійна читачка і учасниця наших заходів пані Руслана, а також маленький гітарист. 



Друзі, на цій прекрасній ліричній ноті недільні літературно-музичні зустрічі беруть перерву на 2 тижні. А вже 30 квітня о 12 годині чекаємо усіх охочих на заході, присвяченому ромським пісням.

Презентація книги "Мишаськів догоридриґ". Фоторепортаж

Минулого тижня Центральна бібліотека Солом'янки провела виїздне заняття в ліцеї №144 для учнів 3-4 класів за участі письменника, музиканта і перекладача В'ячеслава Купрієнка, який презентував свою дитячу книгу "Мишаськів догоридриґ".
Було весело, енергійно і цікаво. Світлини передають дитячі емоції краще за будь-які слова.





середа, 5 квітня 2023 р.

Майстер-клас із писанкарства

У неділю, 2 квітня, відбувся майстер-клас з писанкарства від мисткині Оленки Павлюк у Центральній бібліотеці Солом'янки. Захід зібрав багато любителів української культури та традицій, які бажали навчитися створювати неймовірно красиві писанки своїми руками.
Оленка Павлюк поділилась своїм досвідом та розповіла про історію писанкарства в Україні, її основні символи та техніки, а також показала, як правильно підібрати кольори та наносити малюнки на писанки. Учасники мали можливість самостійно спробувати створити свої писанки та отримати поради від майстрині.
Дякуємо Оленці Павлюк та Отцю Михайлу з УГКЦ за можливість поглибитись у світ українських традицій та створити щось неповторне своїми руками.




Відеожурнал "Крилаті сусіди". До Міжнародного дня птахів

Днями світ відзначав Міжнародний день птахів, день повернення пернатих з вирію та їх зустрічі. 
Це екологічне свято проходить щороку в рамках програми ЮНЕСКО "Людина і біосфера". Ще далекого 1 квітня 1906 року була підписана Міжнародна конвенція з охорони птахів, а 1 квітня 2023 року Центральна бібліотека Солом'янки створила пізнавальний відеожурнал про птахів, які разом з нами цілий рік - про синиць. 

1 квітня - Міжнародний день сміху. Віртуальна книжкова виставка

Запрошуємо вас до Центральної бібліотеки Солом’янки, щоб взяти саме ту книжку, яка додасть гумору та позитиву. Сподіваємося, що вони принесуть вам справжнє естетичне задоволення та посмішки як на обличчях дітей, так і дорослих.