пʼятницю, 1 жовтня 2021 р.

День бібліотек

Щорічно 30 вересня в Україні відзначають День бібліотек. Свято було встановлене Указом Президента в 1998 році.
Бібліотеки – це не лише місце, де зберігають та читають книги. Це місце, натхненне творчістю та людськими долями. Але чи багато ми знаємо про ці чарівні місця?
Пропонуємо кілька цікавих фактів з бібліотечної історії.
  • Перші згадки про бібліотеку сягають ІІІ ст. до н.е. Ще в часи Шумерської держави книги-таблички зберігали у спеціальних глиняних глечиках, на які вішали маленькі етикетки з вказівкою тематики текстів. Люди вірили, що той, хто візьме табличку без дозволу, буде покараний богами, а усі його нащадки стануть вигнанцями.
  • В Арабському халіфаті бібліотеки мали назву «Будинки мудрості» і були майже священними спорудами. Перш ніж увійти до бібліотеки, читачі вмивалися біля джерела, що розташовувалось при вході. Читали вони, сидячи на бібліотечній підлозі, яку застеляли килимами.
  • У 43 р. до н.е. величезна бібліотека стала весільним подарунком. Римський полководець Марк Антоній подарував Пергамську бібліотеку, що налічувала майже 200 тисяч книг, єгипетській цариці Клеопатрі. Щоправда, історики й досі сперечаються щодо правдивості цього факту.
  • Перший список вимог до бібліотекарів запропонував італійський герцог Федеріко да Монтефельтро у ХV ст. У переліку були освіта, приємний характер та зовнішність, красномовство.
  • Велику роль в історії бібліотек відіграв письменник Йоганн Гете. Він 30 років опікувався книгозбірнями. Саме Гете ввів ще кілька вимог до роботи бібліотекарів: вони мали оберігати книжкові фонди, вести облік книг та забезпечувати постійну роботу книгозбірень. А ще Гете ввів правило: «Книги, що повертаються в неналежному стані - не приймати».
  • 1876 року була створена перша Американська бібліотечна асоціація, а згодом, у 1887-му – професійна бібліотечна школа. Їх засновником був директор Колумбійського університету Мелвілл Дьюї. Він активно долучав до роботи з книгами жінок, що викликало чимало розмов, адже до ХХ ст. бібліотекарями були лише чоловіки.
  • 1955 року у своєму романі «Магелланова хмара» польський письменник Станіслав Лем пророкував створення унікальної тріонової бібліотеки: «... У 2531 році було введено новий спосіб зберігання людської думки. Стали використовувати Тріон - маленькі кристали кварцу. Кристалик розміром з піщинку міг утримувати в собі стільки ж інформації, скільки міститься в стародавній енциклопедії. Була створена єдина для всієї земної кулі Центральна тріонова бібліотека... »
Джерело: Видавництво Старого Лева


Немає коментарів:

Дописати коментар