КНИЖКИ ПРО ВІЙНУ ТА ПРО ПОЧУТТЯ, ЯКІ РАДЯТЬ ЧИТАТИ ПІД ЧАС ВІЙНИ ПСИХОЛОГИ
зокрема, книжки з “Валізки з книжками” (наданої за підтримки МЗС Німеччини та Goethe-Institut в Україні), МОН та Українським інститутом книги
Пропонуємо перелік дитячих книжок про сучасну російсько-українську війну та інші воєнні конфлікти, написаних сучасними українськими й зарубіжними письменниками, журналістами, волонтерами, учасниками бойових дій, психологами, казкотерапевтами як такі, що можуть пояснити дитині явище війни (станом на 1 січня 2025 року) а також книжки, які допомагають дітям краще розуміти власні емоції
Відстежити та замовити книжки можна, скориставшись Електронним каталогом.
ПРО ВІЙНУ В УКРАЇНІ ТА ДОСВІД ЇЇ ПРОЖИВАННЯ
Андрусяк Іван “Жерар – партизан : [для дітей молодшого шкільного віку]” (2022)
Це захоплива історія про морського свина-детектива, який у складні часи війни проявляє кмітливість і відвагу, допомагаючи своїй тваринницькій громаді. Автор із турботою про психологічний комфорт дитини проводить читача до розуміння ситуації в країні.
Дерманський Сашко “Клуб врятованих. Непухнасті історії : [для середнього шкільного віку] ” (2023)
Книга розповідає зворушливі історії тварин, які пережили війну разом із людьми, не втрачаючи надії та вірності. Це оповіді про порятунок, дружбу й відповідальність за тих, хто став частиною нашого життя.
Джюко Мацуда “Привид Києва: [комікс]” / [пер. з яп. Т.В. Сандрович] (2022)
Книга розповідає про легендарного Привида Києва—українського пілота, який у лютому 2022 року став символом незламності та героїзму. Захищаючи небо столиці, він здобув шість повітряних перемог, надихнувши світ на віру в силу спротиву та відвагу українських воїнів.
Єгорушкіна Катерина “Мої вимушені канікули : [для молодшого шкільного віку]” (2022)
Це зворушлива історія про витривалість, підтримку і силу дитячої уяви, доповнена корисними порадами від психологині Світлани Ройз. Канікули Віри стали вимушеними—вона разом із родиною ховається в підвалі від війни, вчиться топити сніг замість води та зігріватися співом…
Живка Зоряна “Мрія. Небесні авіалінії: [казка: для молодшого шкільного віку]”(2023)
Ця казка має особливу історію. Вона народилася тоді, коли російські загарбники знищили найбільший у світі український літак-красень «Мрія». Але наші вороги не знали, що «Мрія» має незнищенну душу.
Живка Зоряна “Пес Патрон. Маленька історія про велику мрію : [для молодшого шкільного віку (2023)
Читачі не лише дізнаються багато цікавого про життя Патрона, але й зможуть перенести ці важливі уроки на своє власне життя. Історія Патрона вчить вірити у себе, переборювати труднощі та домагатися успіху.
Живка Зоряна “Півник-переможець : [казка]” (2023)
Головна героїня казки, самотня жінка, купує собі курчатко, яке виростає в сильного та відважного півня. Згодом він стає справжнім захисником та рятівником міста в облозі.
Захабура Валентина “Лео-Фу, або Я народився собакою : [повість : для молодшого шкільного віку]” (2023)
Ця зворушлива історія про пса Лео-Фу розповідає про його випробування, дружбу та пошуки справжнього дому. Книга сповнена тепла, мудрості й нагадує про силу відданості та любові.
Валентина Кирилова “Моя хата небом укрита /: [для дошкільного та молодшого шкільного віку]” (2024)
Дім вабить нас, кличе повернутися до рідної землі. Скільки ж будинків доведеться відбудувати після нашої Перемоги. Герої книги жартуватимуть, сипатимуть прислів’ями та приказками, будуть кпинити не лише одне одного, а й людей довколла. Але зрештою - посіють мальви, обіймуться й заспівають українську пісню біля ще однієї відбудованої хати.
Лущевська Оксана “Це тиха ніч, мій астронавте : [для дошкільного та молодшого шкільного віку]” (2022)
Зворушлива повість у формі щоденника, що передає досвід війни очима дитини. Через щирі нотатки головної героїні Ії книга допомагає зрозуміти, як війна впливає на дітей, та нагадує про силу підтримки й милосердя.
Максименко Олена “Пси, які приручають людей : [для середнього і старшого шкільного віку]” (2021)
Книга про підлітків у прифронтовому містечку 2014 року, де до звичних викликів дружби, кохання та самовираження додаються війна, втрати й боротьба за свої цінності. Це історія про дорослішання, вибір і відвагу.
Русіна Оля “Абрикоси зацвітають уночі : [повість : для середнього шкільного віку]” (2022)
Книга про хлопчика Устима та його собаку Жменьку, які живуть у реаліях війни, сприймаючи світ як поєднання казки та суворої дійсності. Вона надихає читачів робити добрі справи та підтримувати тих, хто цього потребує.
Русіна Оля “Тор – тракторець, що тягне танк : повість : [для молодшого шкільного віку]” (2023)
Основна дія книжки розгортається навколо Тора – тракторця, який вміє тільки тягати різні предмети, але у критичний момент знаходить способи використати свої навички для захисту рідного міста.
Стус Таня “Таємні історії маленьких і великих перемог : оповідання та казкові історії з терапевтичним ефектом : [для читання дорослих з дітьми дошкільного та молодшого шкільного віку]” (2023)
В дитячих оповіданнях обережно та делікатно зображуються теми втрати дому, переїзду, адаптації, емоційних переживань, агресії, суму за рідними речами, мінної безпеки, сприйняття інвалідності або загибелі воїнів, очікування на перемогу.
Ткачук Галина “Блакитний записник : [для дітей молодшого шкільного віку]” (2023)
Ця книжка про дівчинку, яка переживає складні моменти евакуації з України в Польщу під час конфлікту. Головна героїня довіряє свої найсекретніші думки лише блакитному записнику, від імені якого і ведеться розповідь. Історія створення дітьмипереселенцями книжки про Україну для польських друзів нікого не залишить байдужим.
Фалькович Григорій “Руді і Чумацький Шлях : вірші для дітей”, іл. Ірини Потапенко (2023)
У новій поетичній збірці описано пригоди песика Руді під час війни: він шукає укриття, коли лунає сигнал повітряної тривоги, відчуває радість від перемог, підтримує своїх господарів, гуляє вулицями старовинного міста на Заході України і мріє про мир та перемогу.
Чернишенко Володимир “Битва за місто : [для дошкільного віку]”; іл. Тетяни Копитової (2023)
Це книжка, яка народилася під час війни та стала своєрідним символом надії на якнайшвидшу перемогу. Вона покликана допомогти дітям, які всупереч власної волі стали учасниками цієї несамовитої війни, повірити у те, що світло переможе темряву, а зло обов’язково буде покаране.
Шатохін Олександр “Жовтий метелик” (сайлентбук для дошкільного віку, 2022)
Це символічна історія про війну, що обмежує й сковує, та про свободу, яку неможливо знищити. Дівчинка - це Україна, що протестує проти несвободи, а метелики — це те, що було до війни, ніби душі, ніби місця, які були зруйновані війною. Дівчинка — це власне Україна — та, що тікає і протестує проти обмежень, рабства.
Якимчук Любов «Абрикоси Донбасу : поезії» : [для середнього і старшого шкільного віку](2015)
Книга Любові Якимчук «Абрикоси Донбасу» — це збірка поезій про війну на Донбасі, біль втрат, руйнування, вимушене переселення та водночас про пам’ять, коріння й надію. Вірші переплітають особисте та колективне переживання, де абрикоси стають символом рідного краю, що опинився під вогнем.
ПРО ВІЙНУ ТА СТІЙКІСТЬ
АтарТірца “Від війни плачуть” (2023)
Вірші ізраїльської поетеси ТірциАтар, написані ще в 70-х роках від імені семирічної дівчинки, вражають суголосністю з нашими реаліями. Війна, що стала частиною повсякденного життя, звучить у її рядках моторошно знайомо…
“Війна, що змінила Рондо” / текст та іл. Романи Романишин, Андрія Лесіва (2022)
Книга надає можливість провести глибоку розмову з дітьми або самими собою про події у світі, подаючи цю історію в чарівному форматі та залишаючи місце для надії та позитивних перспектив.
“Основи мінної безпеки” Ольховська Олена, Єрьоменко Юлія (2023)
Через активні бойові дії на території нашої країни повсюди можна натрапити на заміновану землю! Ця книга стане в нагоді, щоб попередити нещасні випадки і травмування через необачне поводження з мінами.
Арєнєв Володимир “Порох із драконових кісток” (2019)
Книга про Марту, старшокласницю, яка мріє вирватися з рідного містечка і вступити до університету, підробляючи нейтралізацією та збутом токсичних кісток драконів. Її подвійне життя наповнене небезпекою, а таємниці, що приховує, можуть змінити все.
Андрій Бачинський “Примари Чорної діброви : [повість : для середнього шкільного віку]” (2023)
В романі для підлітків якісь чужинці захотіли вирубати Чорну діброву та знищити ріку. Діти не можуть стояти осторонь і, озброївшись порадами дідуся Андрія та великого китайського полководця Сунь Цзи, беруть справу у свої руки.
Була Оксана “Вересова Міль : [для дошкільного і молодшого шкільного віку]” (2023)
Казка про сіру міль, яка вважає, що вона одна в світі. Вона мріє побачити дерева, але ніколи не покидає свою галявину.
Купріян Ольга “Мирослава та інші з нашого двору : [повість : для середнього шкільного віку]” (2022)
Це весела повість про Микиту та Мирославу, які переживають безтурботне дитинство, повне пригод і веселих ситуацій. Вони разом навчаються життєвих уроків, вчаться дружити, заробляти перші гроші та насолоджуватися миттєвими радощами літа.
КНИЖКИ ПРО ЕМОЦІЇ ТА ПЕРЕЖИВАННЯ ВТРАТИ
Ісерн Сусанна “Емоціємір інспектора Дила. Розпізнавай, вимірюй та керуй своїми емоціями : [для дітей] ” — ЦРБ імені Г. Сковороди ***
Головні герої книжки емоціємір, інспектор Дил та Емі – поведуть маленьких читачів у світ емоцій. Книжка навчить дітей легко та весело розпізнавати, вимірювати й керувати своїми емоціями.
Касдепке Ґжеґож “Велика книга почуттів : [оповідання для дітей : для дошкільного і молодшого шкільного віку]” (2023)
Збірка веселих оповідань про пані Мілку, надзвичайну виховательку, її помічника клоуна з лялькового театру та маленьких дітлахів з дитячого садочка. А також про такі почуття як: смуток, сором та ін. Кожне оповідання також містить практичні поради, як впоратися з різними емоціями.
Мамчич Олеся “Як правильно ревіти? : [для дошкільного та молодшого шкільного віку]” (2022)
Ці вірші стануть улюбленими для дітей і додадуть багато радості на кожен день. Збірка надихає на те, щоб дивитися на світ з нового ракурсу, шукати радість навіть у звичайних речах та знаходити рішення навіть у найскладніших ситуаціях.
Міхаліцина Катерина “Яків і мокрий вечір : [для дошкільного віку] ” (2022) — ЦРБ імені Г. Сковороди
Головний герой, дощовий черв’як Яків, на своєму шляху зустрічає різних персонажів, які плачуть. Це спонукає його задуматися про природу смутку і зрозуміти, що плакати - це зовсім нормально. Ця книжка надає дітям можливість осмислити свої емоції та розуміти почуття інших.
Нанетті Анджела “Мій дідусь був черешнею : [повість : для середнього шкільного віку]” (2022)
Ця книга переносить читача в світ дитинства. В книзі зображено складні стосунки у родині хлопчика Тоніно, де батьки не завжди знаходять спільну мову, але через сільських дідуся та бабусю малюк відкриває для себе скарби емоцій і важливі життєві уроки.
Ройз Світлана “Ключі сили : [для молодшого шкільного віку] ” (2023)
Книжка не тільки допомагає дітям виявляти свої почуття, але й навчає їх, як адекватно виражати ці емоції, не придушуючи їх всередині і не виявляючи агресії.
Слава Світова “Потаємна суперсила : [для дошкільного і молодшого шкільного віку] ” (2023)
Головна героїня, Ніна, не має суперсил, але вона має безмежний потенціал та велике бажання допомагати і змінювати світ. Але достатньо здійснити маленьку добру справу, щоб розбудити суперсилу доброти та відваги всередині себе. Це повчальна казка, яка нагадує про важливість добрих вчинків.
З рештою книжок на цю тему ви можете ознайомитися на нашому сайті.
Немає коментарів:
Дописати коментар