5 грудня у нашій бібліотеці відбулася зустріч "Хустки і Книжки" із Ганною Семеновою, засновницею бренду модних сучасних українських аксесуарів “Візерунок”, благодійницею та книголюбкою.
Наш екскурс в історію Української Хустки розпочався згадкою про засновницю Дня Української Хустки (ДУХ) - винничанку Людмилу Станіславенко, якій ми завдячуємо нинішнім святом. 5 років тому її ініціативу підтримали громадські діячі, актори та успішні жінки з України та усього світу - участю у флешмобі «Зроби фото/відео з хусткою», який швидко завоював популярність серед українок з усіх куточків країни та поза її межами.
Далі ми згадували вже відомі й дізнавалися нові цікаві факти з історії виникнення Української Хустки, про її види, значення, побутові й регіональні особливості використання. Чи не кожна родина дбайливо зберігає хустину з бабусиної скрині, як родинну реліквію - пані Ганна теж таку має!
Цікавими відкриттями для багатьох з нас стали вишукані способи зав'язування хустки, зокрема, притаманні жінкам Заходу України, а також те, що невеличкі нашийні хустки на українських теренах носили й чоловіки, навіть гетьмани!
Важливим моментом зустрічі стала любов до національних традицій і передача її з покоління в покоління. Так, завдяки людям, задивленим у світ звичаїв, привідкривається дивовижний світ краси і сенсів і для решти людей. На демонстрованих фото можна було побачити письменниць Ладу Лузіну, Іванну Стеф’юк, які відтворюють та плекають українські традиції. Побачили навіть хустку, ескіз якої намалював сам Тарас Шевченко, очевидно, для своєї коханої, і яку виробили вже після його смерті.
Простежували силу мистецтва: дізнавалися про вплив таланту Катерини Білокур, Оксани Петрусенко, Ганни Самарської та її талановитої онуки Олесі Вакуленко один на одного й на сучасну українську хустку. Це - дивовижна історія про те, як одні люди надихають інших на нові прекрасні роботи.
Саме творча співпраця з молодою талановитою художницею Олесею Вакуленко дала поштовх для заснування бренду "Шовкові хустки та шарфи "Візерунок", яка виробляє аксесуари з візерунками від сучасних українських художниць, серед яких і пані Олеся. Багато втілених візерунків ми побачили на прикладі сучасник хусток від ТМ "Візерунок". Тут і Петриківський розпис, і Самчиківський розпис, і Таврійський розпис, і Писанкарство, і візерунки на основі українських етнічних мотивів, і візерунок за мотивами трипільської культури...
Трішки спілкувалися і про долю українських виробників - про те, як війна вносить свої корективи у їхню роботу. Це дуже й дуже непросто, але, на щастя, Українська Хустка проходить випробування і надалі завойовує світ - завдяки залученню знаних в Україні і світі моделей!
Пані Ганна трішки привідкрила таємницю творення краси й розповіла, зокрема, про особливості матеріалів, з яких виробляються хустки сьогодні, наскільки складним і дбайливим є технологічний процес. Було цікаво пригадати: справжні шовкові вироби здатні проходити через гладеньку каблучку!
Ще були запитання про відмінність російської та української хустки - як їх розрізнити і не плутати, адже російські мануфактури здавна торгували своїми виробами на теренах Лівобережної України... Ганна давала поради і щодо музеїв, у яких можна більше дізнатися про автентичну українську хустку якнайбільше.
Часу на все не вистачило, але побіжно згадали і про книжки та альбоми мод, з яких можна дізнатися історію Української Хустки (відтепер маємо у себе такий список)! І про нещодавно подаровані бібліотеці роман Олени Волинської "Я чую тебе. Сплетіння доль Катерини Білокур та Оксани Петрусенко" та альбом "Ганна Самарська. Земле моя, моя Україно!" від родини Вакуленків.
Немає коментарів:
Дописати коментар