четвер, 28 листопада 2024 р.

Анонс заходу

На наступних Творчих Читаннях залюбки виконаємо замовлення наших юних Читайликів - зустрінемося з героями історій від визнаного майстра українського детективу, Золотого письменника України Андрія Кокотюхи.

Популярна детективна серія про пригоди школярів складається з чотирьох книжок зі спільною назвою "Таємниця":
Таємниця козацького скарбу (2010); Таємниця зміїної голови (2012); Таємниця підводного човна (2013); Таємниця Зниклих Зайців. Лісовий детектив (2023).

Так сталося, що ми у себе в бібліотеці маємо три книжки з чотирьох. А одненької (третьої) не маємо. Прикро, але ми не печалимося: хтозна, може, ще з’явиться?!
А ось перші дві книжки вивчаються в школі, тож з них і почнемо.
У "Таємниці козацького скарбу" йдеться про козацький скарб (бочку золотих монет і золоту козацьку булаву), розшукуваний понад три століття, і лише в наші дні двоє школярів під час літніх канікул випадково наближаються до розгадки таємниці...
"Таємниця зміїної голови" оповідає про те, як герої першої книжки вирушають на мальовниче Поділля, у старовинний княжий замок із похмурими лабіринтами підземних печер, із новою місією - врятувати ще один скарб, за яким полюють лихі люди. І не лише скарб врятувати, а й увесь замок. Чи вдасться їм випередити злодіїв?

Агов, чи є серед вас поціновувачі детективів? Зустрінемося 3 грудня о 16:00! На випадок тривоги ми маємо власні підземні лабіринти. Єдине, вдягайтеся тепліше!

Анонс заходу

1 грудня о 12:00 наша бібліотека, яка з гордістю носить ім’я видатного українського філософа, поета та просвітителя Григорія Сковороди, запрошує на унікальну літературно-музичну подію до 302-ї річниці Григорія Сковороди, присвячену його життю та творчості.

На вас чекає захоплива зустріч із талановитими митцями, чиї серця б'ються в унісон з мудрістю Сковороди:

- Олександер Шокало — есеїст, культурософ, член Національної спілки письменників України, лауреат Міжнародної літературно-мистецької премії імені Григорія Сковороди.

- Віра Мельник — сценаристка, членкиня Національної спілки кінематографістів України, лауреатка Міжнародної премії імені Григорія Сковороди.

- Оксана Гандурська — поетеса, членкиня Національної спілки письменників України, лауреатка Міжнародної премії імені Григорія Сковороди.

- Людмила Рінгіс — голова правління культурологічного клубу КНЕУ "Дорогами до Прекрасного", авторка веб-сторінок «Віхи історії» та «Шляхами Сковороди», членкиня Національної спілки журналістів України.

- Сергій Мороз — поет, композитор, учасник дуету «Простір музики», лауреат премій імені Василя Стуса та Григорія Сковороди.

Музика, поезія та дух української культури наповнять цю зустріч світлом натхнення!

Приходьте, щоб доторкнутися до спадщини Григорія Сковороди та насолодитися мистецькою атмосферою у колі однодумців.

Творчі читання для дітей "Дракони, вперед"

Цього разу на Творчих Читаннях ми вирішили розвантажити підсвідомість, ліплячи усякі неймовірності з м’якого пластиліну.

Бо всі кажуть, що "Дракони, вперед!" цікава книга, але поки дочитаєшся до їхньої появи у книзі, то часу спливе чимало. А в нас на все про все - лише година.
Однак виявилося, усе, що ми сьогодні наліпили, потім збувалося - знаходилося у книзі. І синя кісточка драконового дерева, і молодильне яблуко, і... Ой, та багато чого чудернацького вичитали і сотворили. А сотворивши, вирішили налагоджувати контакти з дорослими читачами, бо ж дуже хочеться похвалитися! І подарунки подарувати - один мамі, другий - бібліотекарці!

Та й читати доводилося по черзі, бо на книзі "Чарлі і великий скляний ліфт" бібліотекарка Тетяна так захопилася, що аж голос зірвала. Довелося гуртом допомагати, що поробиш!

середа, 27 листопада 2024 р.

Тренінги "Творимо Українську вікіпедію разом" в ЦРБ ім. Г. Сковороди тривають!

Адже завітавши до бібліотеки, ви можете отримати відповіді на усі питання, які вас цікавили - що таке вікіпедія, яка її історія, чи кожен може бути її користувачем, що можна робити окрім написання та редагування та багато іншого.

Щопонеділка о 16:00 тренінги з вікіпедії проводить провідний бібліотекар з краєзнавчої роботи, досвідчений вікіпедист Олександр Михайлик.

У понеділок, 25 листопада, відбувся черговий тренінг. На ньому ми допомагали нашим відвідувачам покроково зареєструватися у вікіпедії - від вибору імені, створення пароля до реєстрації і появи власного облікового запису. А також розповіли про редагування статей і те, як у її історії відображаються усі правки.

Тож чекаємо на вас, друзі, щопонеділка о 16:00 на вулиці Освіти, 14-А.
Укриття є!


Три основні мотиватори дитячого читання

Вівторок у нас - день Творчих Читань з дітьми, а тема ця завжди актуальна, особливо для батьків.
Адже сучасний світ пропонує дітям безліч розваг, і часто книга залишається в тіні гаджетів.
Але ж читання – це ключ до розвитку уяви, мислення і навіть емоційного інтелекту.
І також читання – це не просто навичка, а й спосіб пізнання світу та формування особистості.

Як же нам, дорослим, мотивувати дитину обрати книгу?
Є три основні способи (насправді їх більше, тут про найдієвіші)
1. Приклад сім'ї.
2. Правильний вибір книг.
3. Залучення в процес читання елементів гри та заохочення.

А як ви мотивуєте своїх дітей до читання?
Діліться ідеями у коментарях!
І як ви вважаєте, чи варто наполягати, якщо дитина не хоче читати?
Принагідно нагадуємо, що вже з наступного понеділка, 2 грудня, стартує Національний Тиждень дитячого читання, то ж запрошуємо до нас - для кожного є цікава книжка.

Детальніше - в слайдах:






Ще один теплий тиждень нашої волонтерської роботи!

Цього разу наша бібліотечна ініціатива завершила ще 11 адаптивних шкарпеток та 3 чохли для кукси нижніх кінцівок для наших Героїв, які проходять лікування у госпіталях та лікарнях.

Ці шкарпетки створені з любов’ю, турботою і думками про те, щоб кожному воїну було трішки тепліше і комфортніше.
Кожен візерунок, кожна петля – це наш спосіб сказати "Дякуємо за вашу мужність і незламність".
 
Долучайтеся! Разом ми творимо тепло не лише руками, а й серцем. 

вівторок, 26 листопада 2024 р.

Виставка цитат з книги Елізабет Гілберт "Місто дівчат"

Цей роман — це подорож у Нью-Йорк 1940-х, у час, коли світ переломлювався під тягарем війни, а люди шукали сенсу і свободи.

Про що книга?
Історія Вівіан Морріс, молодої жінки, яка потрапляє в атмосферу театрального життя — з його драмами, спокусами та важкими виборами. Це книга про самопізнання, прийняття своїх помилок і пошук власного шляху.

Чому варто прочитати?
Сила особистості: Вівіан показує, як бути собою, навіть коли суспільство диктує інші правила. Світ театру та життя за лаштунками: Декорації, сукні, сценічні інтриги – все це стає фоном для важливих виборів і драматичних подій.
Війна і долі людей: На тлі світових потрясінь історія нагадує, як адаптуватися, виживати і не втрачати себе.
Глибина і досвід: Роман написаний у формі листа, сповненого рефлексій про життя, кохання і прийняття.
Це книжка, яка руйнує стереотипи, показує реальну жіночу силу та нагадує, що кожен має право жити за своїми правилами, незважаючи на обставини.
Прочитай — і переконайся, що ця історія може торкнути і тебе. 

І найприємніше: ти можеш безкоштовно взяти цю книгу на прочитання в нашій бібліотеці.






Презентація книги Олександра Закерничного "Записки добровольця"

Перш ніж почати писати звіт про презентацію такої книги, спершу хочеться затамувати вдих, а тоді видихнути, і почати інакше, не так, як завжди.
І не тому, що, вона отримала національну нагороду "Подвиг безмертя". І не тому, що у жовтні 2024 року відбулася прем'єра вистави в Одеському театрі за її сюжетом. І не тому (хоча, звісно, тому), що її автор, із позивним Письменник, загинув влітку 2023 року під час виконання бойового завдання на Харківщині.

Насамперед - тому, що це книга-погляд на російсько-українську війну справжньої людини, різнобічно обдарованого митця та добровольця. Тому що автор Олександр Закерничний писав її самим своїм життям, у лютому 2022 року без жодного бойового досвіду ставши на захист Вітчизни, пізніше - обороняючи Миколаївщину, Донеччину, Харківщину, ще трохи згодом - будучи пораненим, і знову повернувшись до лав захисників. Чим, власне, і здобув повагу побратимів і позивний "Письменник".
Саме таку книгу презентували у нашій бібліотеці минулої суботи 23 листопада рідні Воїна. На жаль, без нього…
Місію з утілення мрії Олександра про видання «Записок добровольця» взяли на себе його племінниця Наталя і сестра Світлана (яка переклала їх українською мовою). Вони об’єднали багато людей, які бажали підтримати видання книги. Вони пройшли усі стадії підготовки до друку. Вони взаємодіяли з культурними установами Одеси, рідного міста Олександра, аби донести її до якнайширшого кола людей. Саме вони приїхали до Києва, аби провести у нас, слідом за «PEN Ukraine» презентацію, яка також зібрала киян, що мали честь знати Олександра або щиро прагнули про нього дізнатися.

Попри складну задачу - говорити про рідну людину, якої вже немає у фізичному вимірі, а в душі ще довго горітиме втрата, рідні Письменника впоралися на відмінно. Завдяки теплим спогадам про нього та підготованим фото- й відеоматеріалам, що зберегли різні моменти його життя тривалістю в 48 років, завдяки його самобутнім картинам, які нині експоновано у Воєнно-історичному музеї м. Одеси, завдяки неймовірним пісочним анімаціям від всесвітньо відомої майстрині Віри Сивороткіної за сюжетами "Записок добровольця"...
Завдяки всьому цьому Олександр постав перед нами сповненим енергії життя, віри, надійності, безпосередності, допитливості, які він проявляв незалежно від обставин.
Ну й, звісно, читання улюблених розділів з книги!.. Небанальні роздуми, точні метафори, відчуття "тут і тепер" - на позиції, на короткому відпочинку, у розмовах з бойовими товаришами... З усім цим ви зіткнетеся, щойно розгорнувши цю незвичайну книгу.

Відтепер добірка ветеранської літератури в нашій бібліотеці поповниться «Записками добровольця» та першою книгою Олександра Закерничного «Синочка»! Впевнені, вони здобудуть належне визнання серед читацької авдиторії!


Мовне життя в бібліотеці ім. Сковороди

Початківці опановували правила написання слів іншомовного походження. за допомогою чудової підказки: «Де ти з’їси цю чашу жиру». Так-так, запам’ятовувати правила може бути весело!

Група поглибленого рівня вдосконалювала навички грамотного письма через коментовані диктанти, а також обговорювала творчість поетів-шістдесятників. Їхні рядки викликали безліч почуттів і роздумів!
Підлітки, готуючись до НМТ, вивчали правильність вживання прийменників. Розбирали цікаві нюанси: як правильно – «іти за морозивом чи по морозиво», «хворіти пневмонією чи на пневмонію», «згідно з постановою чи згідно до постанови»? Тепер вони справжні мовні експерти!

У розмовному клубі проєкту «Єдині» цього тижня обговорювали, що наповнює життя радістю, складали списки добрих справ і навіть ділилися своїми рецептами щастя. Ось один із них:
«Візьміть частинку любові, додайте радощів, гумору, усмішок, позитивного настрою. Усе перемішайте. Подрібніть сум, відріжте поганий настрій, розтовчіть ненависть. І отримаєте справжнє щастя, яке наповнює серце теплом і світлом».
Наші зустрічі вкотре доводять: українська – це не лише граматика й правила, а передусім радість спілкування, натхнення й любов до рідного слова. Завітайте до нас і переконайтесь самі!
Наш освітній телеграм-канал «Мовосвіт»: https://t.me/movosvit
Наш блог «МовоСвіт на Освіти»: https://movosvitnaosvity.blogspot.com

понеділок, 25 листопада 2024 р.

Зустріч з авторами творчого об'єднання "ЛІТавиця"

У Центральній районній бібліотеці імені Григорія Сковороди в неділю 24 листопада відбулася надзвичайно цікава подія! До бібліотеки завітали авторки та автори творчого об'єднання "ЛІТавиця", письменники-фантасти Катерина Пекур, Сергій Панасюк, Віра Балацька та Анастасія Гетманська.

Це була неймовірна розповідь не лише про шлях становлення української фантастики - від фактичного маргінесу в умовах тривалого засилля російських книг на ринку України, до неймовірного інтересу з боку не лише читачів, а й видавців, справжнього ренесансу української фантастики починаючи з 2022 року, великих накладів і просто шаленого попиту!

Учасники та учасниці розповіли про свій творчий шлях, роботу над книгами та майбутні проєкти. А також про "ЛІТавицю", яка є платфомою для фантастів і проводить літературні конкурси. У доробку "ЛІТавиці" - вже ціла поличка виданих книг. На завершення відбулася автограф-сесія і дружнє спілкування!

Презентація книги Олександра Михайлика "Центральне Лівобережжя"

У суботу 23 листопада провели другу з трьох запланованих презентацій "Лівобережної трилогії", автором якої є, увага! - наш колега Олександр Михайлик. Пан Олександр презентував книгу "Центральне Лівобережжя".

На початку презентації автор розповів присутнім історію створення книг, присвячених Київському Лівобережжю, які він написав разом із дослідником Семеном Широчиним. Виявляється, спершу планувалася одна велика книга, але оскільки загальна кількість сторінок - понад 850, то її й вирішили розділити на три!

А тепер трохи про саму книгу, та навіть при саму історію, описану в книзі: Центральне Лівобережжя охоплює місцевості між Броварським проспектом на півночі та залізницею на півдні, а саме: Микільська слобідка, Русанівка, Березняки, ДВРЗ, Стара Дарниця та інші.

Дізналися про найдавніше поселення - Микільську слобідку, унікальний трамвайний маршрут, що з 1912 року сполучив Київ та Бровари (єдиний у тодішній російській імперії, що проходив двома різними губерніями - Київською та Чернігівською!) Виявляється, на Микільські слобідці збереглося колишнє депо цього трамвая! А масив Русанівка став першим у світі масивом не лише на намивних пісках, а й на штучному острові! А у
селищі ДВРЗ його проєктант, молодий 25-річний архітектор Борис Пріцкер запланував... велодоріжку, першу в місті. І це - ще 1935 року!

Все це було вельми цікаво. А гості, що приїхали спеціально з лівого берега, поділилися і особистими спогадами про описані в книзі місця.

Своєрідним сюрпризом для всіх присутніх було ліричне завершення заходу - наш колега, музикант та композитор Ігор Якубовський, виконав декілька пісень про Київ!

Тож, запрошуємо друзі до читання!
Книги "Північне Лівобережжя", "Центральне Лівобережжя" та "Південне Лівобережжя" є у фондах нашої бібліотеки!

Ну, а на 7 грудня Олександр вже готує презентацію книги "Південне Лівобережжя"


Цикл інформувань "Звикаємо до нових назв. Солом'янський район". Вулиця Професора Павловського

Вулиці найменована на честь науковця, економіста, професора Михайла Павловського Рішення Київської міської ради: від 19 вересня 2024 року № 12/9820 «Про перейменування вулиці Боткіна у Солом’янському районі міста Києва»

Місцевість: Шулявка

Розташування: пролягає Борщагівської вулиці до Політехнічної вулиці

Попередні назви (1949-1952): Польовий провулок, (1952-2024): Боткіна

Первинна назва (початок XX ст.-1949): Бондаренківський провулок

Михайло Антонович Павловський (13 березня 1942, село Ружична, Хмельницький район, (нині частина міста Хмельницький) Хмельницька область — 26 лютого 2004, місто Київ) — український державний діяч, науковець-механік, економіст. Професор, доктор технічних (1977 рік) та економічних наук (1997 рік). Заслужений діяч науки і техніки України, академік Академії технологічних наук України, академік ряду міжнародних академій.


неділя, 24 листопада 2024 р.

Анонс заходів: тиждень 25.11.24 - 01.12.24

Вихідні, як і все приємне, швидко закінчуються. То ж перед початом стандартного робочого тижня нагадуємо про культурні і просвітницькі заходи, які кожен з вас може відвідати в найближчі сім днів, з 25 листопада по 1 грудня.

ПОНЕДІЛОК , 25 листопада
16:00 - тренінг "Творимо Вікіпедію разом". Розповімо як правильно писати статті, публікувати фото, які вимоги щодо оформлення і т.ін.

ВІВТОРОК, 26 листопада:
10:30 - "Вокальна Студія на Освіти". Заняття з музикантом для всіх, хто любить і вміє співати.
14-16:00 - Продовжуємо в'язання адаптивних шкарпеток (на "липучках") для захисників, які відновлюються після поранень.
16:00 - Творчі читання з дітьми. Цього разу - дуже цікава книга Катерини Штанко "Дракони, вперед!"

СЕРЕДА, 27 листопада:
15:00 - майстер - клас з виготовлення автентичної ляльки - мотанки (попередній запис за тел. 063-240-66-42)
17:30 - лекція на тему краєзнавства. Мова йтиме про храми в Солом'янському р-ні Києва, а саме - про Церкву Димитрія Солунського в Жилянах.

ЧЕТВЕР, 28 листопада
15:00 - працює хаб цифрової освіти, на якому всі, хто має таку потребу, можуть підвищити свій рівень цифрової грамотності.

НЕДІЛЯ, 1 грудня
12:00 - Традиційна Літературно - музична зустріч, на якій дуже гармонійно поєднуються поезія, проза, акорди і голоси.

І зверніть увагу - останній день місяця, а це СУБОТА, 30 листопада - санітарний.
Ще нагадуємо про безоплатні мовні курси "МовоСвіт", на які ми запрошуємо:
Щопонеділка -12:30
Щовівторка -14:00
Щосереди - 14:00



субота, 23 листопада 2024 р.

23.11.2024 - День пам'яті жертв Голодомору

День пам’яті жертв Голодомору — це день, коли ми згадуємо мільйони українців, які загинули від штучно організованого голоду 1932–1933. Щороку ми відзначаємо цей день у четверту суботу листопада, і цьогоріч він припадає на 23 листопада.

Голодомор 1932–1933 років став спробою знищити український народ через голод, організований радянським тоталітарним режимом. Це був штучно створений голод, спрямований на злам волі та духу українців, щоб залишити нас без землі, без надії, без майбутнього. Мільйони невинних людей загинули в тій страшній трагедії.
І, на жаль, ми, українці, знову стикаємося з агресією і варварством. Сьогодні, у 21 столітті, росія продовжує здійснювати на нас свій терор. Почавши війну в 2014 році, а в 2022 році розпочавши повномасштабне вторгнення, росія знову намагається зламати наш дух, поглинути нашу землю, нашу ідентичність. Вони намагаються нас знищити так само, як це робив Сталін.

Як і в ті страшні роки, сьогодні вони використовують голод як інструмент війни: обстріли цивільної інфраструктури, знищення складів з продуктами, блокада наших портів, руйнування фермерських господарств – все це є частиною стратегії, щоб зробити нас слабкими. Вони прагнуть змусити нас відмовитися від своєї волі і гідності.
Але ми не здамося. Ми пам’ятаємо свою історію, пам’ятаємо, що пережили наші предки, і ми знаємо, що наш дух не зламає жодна війна. У цей день пам'яті ми вшановуємо тих, хто загинув у Голодоморі, і тих, хто віддає своє життя за Україну сьогодні.
Запалімо свічки о 16:00. Світло цих свічок – це пам’ять про жертв Голодомору.

пʼятниця, 22 листопада 2024 р.

Анонс заходу

В нашій бібліотеці триває новий цикл лекцій "Храми Солом'янського району". Провідний бібліотекар з краєзнавчої роботи, краєзнавець Олександр Михайлик вже готує для вас нову розповідь.

Присвячено лекцію буде церкві св. Димитрія Солунського в Жилянах. Це надзвичайно цікавий храм! Адже саме він тривалий час був найдавнішою дерев'яною церквою в місті! А перший храм у селищі існував ще з 1715 року. А історія про те, як одну із попередниць храму спалила блискавка, закарбована у праці видатного історика Лаврентія Похилевича із документальною точністю!
Про долю храму у радянський час - нетривале закриття, потім відновлення діяльності у 1941 році і подальшу історію, коли храм більше не закривався. І про сучасну церкву, четверту за ліком в Жилянах, яка, хоч це і майже непомітно, є копією старого храму!

Чекаємо на вас в бібліотеці в середу 27 листопада о 17:30 за адресою: вул. Освіти, 14а.
До зустрічі!

Творча зустріч з письменницею Тетяною Череп-Пероганич

21 листопада до нашої бібліотеки завітала письменниця, журналістка, перекладачка та волонтерка Тетяна Череп-Пероганич. Вона презентувала новелу про стосунки матері й доньки, читала поезії про кохання, а музичний супровід подарував її син Богдан грою на гітарі.

Особливе захоплення гостей викликала збірка дитячих віршів із ілюстраціями сина авторки, серед яких особливо сподобалось миле зображення кицьки.
Також пані Тетяна презентувала книжку «Мій янгол – Катерина Білокур», що знайомить молодь із творчістю видатної художниці.
Вечір завершився теплим спілкуванням, обговоренням.


четвер, 21 листопада 2024 р.

Презентація книги Олександра Козинця "Галерея одкровень"

У Центральній бібліотеці Солом’янки імені Григорія Сковороди 20 листопада відбулася цікава літературна зустріч із багатогранною творчою особистістю Олександром Козинцем. Автор представив цілу низку своїх дивовижних книг, серед яких найсвіжіша, яка вже датується 2025 роком, «Галерея одкровень», для презентації якої Олександр обрав саме нашу бібліотеку.

Попри ці тривожні і неспокійні дні люди все ж таки зібрались, щоб ознайомитись із чималим літературним доробком пана Олександра. Але пан Козинець не тільки письменник, він поет, учасник хору імені Муравського, а за фахом - викладач, кандидат педагогічних наук, логопед, перекладач жестової мови, а також любить подорожувати Україною.

Автор представив свої три прозові книжки, серед яких: «Картка Марії» – роман, що наповнений теплом людських взаємин, він – потужне джерело сили й віри. Події в романі тривають рік. Сюжет розгортається довкола таємничої картки, яка змінює долі тринадцяти людей. Хоча насправді їх – більше. Чотирнадцятий герой – кожен, хто читає роман.

Далі «Шість плюс один» – збірка короткої прози, де кожна з шести історій – дуетна, написана автором ідеї проєкту Олександром Козинцем з шістьома його творчими колегами. Але свідомо написана так, щоб читач не міг упізнати, хто яку главу писав.
І останньою була прозова книга, «Галерея одкровень» – дивовижна збірка короткої прози, створеної в різні проміжки часу. Вона дивує, надихає, викликає хвилю потужних емоцій. Та в кожному тексті легко впізнати письменника, часом незвичного для нас, але завжди відвертого й глибокого. Збірка складається з чотирьох розділів, у яких за хронологією розміщені тексти різних періодів творчості автора.

У другій частині письменник представив свої поетичні збірки: «Ластовиння» – збірка складається з двох частин і побудована так, щоб від непростих емоцій на початку (вірші війни) читач поступово прийшов до світла, радості, добра та любові (вірші миру). Збірка верлібрів «Землі Божого саду» – духовна розмова автора з небом про світло, мир, розквіт, трансформації людства в найближчому майбутньому. «Стежки босоніж» – містять 366 віршів на кожен день року, на різні настрої та смаки. Цю збірку ви можете «розтягнути» на рік чи прочитати швидше, а потім ще раз прожити кожну поезію, синхронізувавшись із календарем. «Води Божого океану» – щоденник великої війни, яку проживала Україна та автор упродовж перших шести місяців бойових дій 2022 року. Верлібри побудовані як діалоги: з Богом (у першому розділі) та з янголами (в другому розділі). «Мамо, твій син – літак» – Короткі вірші поетичної збірки автора Олександра Козинця представлені в чотирьох розділах. Розділ «Мамо», «Твій» присвячений почуттям та різним проявам любові. Розділ «Син» містить духовні й релігійні вірші, де автор звертається до Бога, Діви Марії та її Сина. Розділ «Літак» має кілька рейсів, які відкриють зміни сезонів, філософію авторського «Я», гру словами та іронічно-життєві висновки, зібрані впродовж року.

Також прозвучали дві пісні на вірші Олександра Козинця написані працівником бібліотеки, композитором і виконавцем Ігорем Якубовським.

Ось така багата палітра літературних творів письменника Олександра Козинця, яку він представив читачеві на зустрічі у середу двадцятого листопада у Центральній бібліотеці Солом’янки імені Григорія Сковороди.


21 листопада - День Гідності та Свободи

21 листопада — день, коли ми, українці, згадуємо наших героїв, які стали на захист гідності, свободи та демократичних цінностей під час двох революцій: Помаранчевої 2004 року та Революції Гідності 2013 року. У цій боротьбі країна заплатила високу ціну: життя сотень свідомих громадян, які не побоялися стати проти системи. Герої Небесної Сотні назавжди залишилися символами самопожертви заради свободи та майбутнього.

Після подій Революції Гідності Україна зіткнулася з новими викликами: анексією Криму та війною на Донбасі. Ці події стали продовженням боротьби за суверенітет і європейський вибір країни. Війна, що триває з 2014 року, змінила життя мільйонів, але ми, українці, знову довели, що наш дух неможливо зламати.
Сьогодні, Україна вкотре бореться за свою незалежність вже у повномасштабній війні. Як і тоді, ми, українці, демонструємо надзвичайну силу духу, згуртованість і незламність у відстоюванні свого права жити у вільній, демократичній державі. День Гідності та Свободи нагадує, що боротьба за правду триває, а пам’ять про полеглих надихає кожного з нас продовжувати їхню справу заради нашої спільної Перемоги й світлого майбутнього України. Вистояли на Майдані — переможемо і у війні!

Ще один теплий тиждень разом із вами!

Друзі, наша бібліотечна волонтерська ініціатива з в’язання адаптивних шкарпеток для наших Героїв у шпиталях завершила ще один продуктивний тиждень!

Цього разу ми разом із нашими невтомними майстринями створили 8 шкарпеток та 7 чохлів для кукси нижніх кінцівок, які вже готуються до передачі до міських лікарень. Кожна пара — це не лише тепло, захист, комфорт і практичність, а й щира підтримка та любов, які ми вкладаємо в кожну петлю.
Особлива подяка тим, хто приносить пряжу — без вас цей проєкт просувався б повільніше. А ще ми дякуємо всім, хто долучається до наших зустрічей по вівторках: за ваші руки, серця й чудову атмосферу!

Хочете приєднатися? Запрошуємо вас щовівторка о 14:00 у нашу бібліотеку! Не обов’язково бути добре досвідченим у в’язанні — ми радо підкажемо і допоможемо, а атмосфера творчості й добра надихає кожного.
Разом ми робимо маленькі, але важливі кроки до перемоги, підтримуючи тих, хто захищає нас.
Діліться враженнями, розповідайте друзям і приходьте до нашої волонтерської сім’ї. До зустрічі у вівторок!

середа, 20 листопада 2024 р.

Тренінги з вікіпедії в ЦРБ імені Григорія Сковороди тривають!

Вже маємо для цих тренінгів назву - "Бібліопедія!"

Адже завітавши до бібліотеки, ви можете отримати відповіді на усі питання, які вас цікавили - що таке вікіпедія, яка її історія, чи кожен може бути її користувачем, що можна робити окрім написання та редагування та багато іншого.

Щопонеділка о 16:00 тренінги з вікіпедії проводить провідний бібліотекар з краєзнавчої роботи, досвідчений вікіпедист Олександр Михайлик.

Вчора відбувся черговий тренінг, на який завітала наша активна відвідувачка і читачка, поетеса Ірина Бондар-Лівобережна. Тренінг був присвячений важливим питанням - як опублікувати фото постаті сучасності з дотриманням усіх правил вікіпедії, щоб фото не було видалено? Говорили про створення та наповнення статей, додавання джерел, вимоги щодо оформлення.

Тож чекаємо на вас, друзі, щопонеділка о 16:00 на вулиці Освіти, 14-А.
Укриття є!

Анонс заходу

На наступних Творчих Читаннях 26 листопада знайомитимемося з книжкою "Дракони, вперед!" від Катерини Штанко, однієї з найулюбленіших українських дитячих ілюстраторок!

"Дракони, вперед!", перша опублікована повість Катерини Штанко, одразу здобула визнання в номінації "Дитяча книга року ВВС – 2014".
Подейкують, поринувши в світ дитячих книжок, пані Катерина відчула в собі "вулканічні пориви" до письменницької праці. І, замість ілюструвати чужі твори, вона вирішила писати свої. З легкістю створила цікавезну казкову повість про те, як київський школяр, захопившись біологією, випадково виростив... дракона, який круто змінив його звичне життя.
Ця феєрична казка є певною мірою і детективом, і пародією на детектив, і легким фентезі.

До зустрічі найближчого вівторка!

Творчі читання "Чарлі і великий скляний ліфт"

— А у вас теж немає світла? Знаєте, читати без світла навіть цікавіше!
— А ви знаєте, що сьогодні 1000-й день повномасштабної війни?
— А це вам подарунок — браслет з написом про добрі справи, який ми для вас зробили!

Такими репліками розпочалися сьогоднішні Творчі читання-малювання на Солом’янці! Крім того, що книжки Роальда Дала про Чарлі Бакета і містера Вонку — це просто захопливо, це ще й про невідомість, нові відкриття і нестандартні рішення. Та ще й з неабиякою долею гумору! А нам ох як це може стати в пригоді!
Тож читали бадьоро, малювали з душею, відводили емоції — творчо!


Ретровиставка "Київ на картах 1950-1991 років"

Одним із найважливіших (і найцікавіших!) джерел дослідження історії Києва завжди були карти. Починаючи із 17 століття було укладено величезну кількість планів та карт нашого міста. Київ у 20 столітті зазнав чи не найбільшого розвитку, тож і карти невпинно фіксували появу нових магістралей, районів, маршрутів транспорту.

Чи не щороку починаючи з кінця 1950-х років виходили карти і плани Києва! Вивчаючи їх, можна прослідкувати появу нових житлових масивів – Відрадного, Залізничного, Лісового, Оболоні, Мінського, Вигурівщини-Троєщини, Харківського та інших. Розвиток ліній метрополітену та маршрутів громадського транспорту.
Пропонуємо переглянути колекцію оригінальних карт та схем Києва періоду 1950-1991 років українською, англійською, російською мовами із фондів Центральної бібліотеки Солом'янки імені Григорія Сковороди, яку передав бібліотеці наш колега Олександр Михайлик.

Хочете побачити більше карт? Завітайте на виставку до нашої бібліотеки!

вівторок, 19 листопада 2024 р.

Зустріч "Час героїв"

З особливим теплом і гордістю повідомляємо, що 17 листопада у Центральній районній бібліотеці імені Григорія Сковороди відбулася зустріч із неймовірним подружжям - Істориком (Олександром Хоменком) та Дружиною Історика (Наталкою Позняк-Хоменко), як вони себе ідентифікують.

Попри дві нічні тривоги та масований ранковий обстріл, почути і побачити цих унікальних людей, які своїми життями творять історію України, зібралися читачі й однодумці. І хоча всі очікували на презентацію книг «У домі сухого серця» Олександра Хоменка та «Без ротації» Наталки Позняк, зустріч була набагато ширшою.
Оскільки її було приурочено до Дня Революції Гідності, то йшлося про "Час Героїв". Наші гості обрали таку тему зустрічі, щоб розповісти про неймовірних людей країни, які забезпечують її стійкість на різних напрямах: про воїнів - у найзапекліших боях, про волонтерів - в забезпеченні війська і розбудові надійного тилу, про фахівців різних царин і спільну роботу в історичному й культуральному вимірі...

Значну частину зустрічі було присвячено виданням Українського інституту національної пам’яті останніх років про силу українського спротиву та героїчні вчинки наших сучасників. Подружжя мало говорило про себе, хіба що в контексті особистих переживань за рідну землю, дорогих людей, в часи випробувань, коли "не можна складати руки".
Говорили здебільшого про те, як історія України поступово очищується від радянських мітів, випрозорюється, наповнюється правдою і вчить нас єдності, аби українці, як 100 років тому, не згаяли історичного шансу відстояти власну незалежність.

Книга «Без ротації» Наталки Позняк-Хоменко - це нове видання УІНП, яке дає можливість подивитися на російсько-українську війну очима вихідців із Донбасу, які взяли до рук зброю, щоб захищати свою землю від російських найманців, і досі тримають свої позиції. Ця війна стала для них справою честі. І вони вірять, що перемога буде. Український Донбас залишається вірним присязі і прагне відновити історичну справедливість.

Знаючи, наскільки пані Наталя ґрунтовно і далекоглядно дивиться на світ, як вкладає душу, серце і розум у все, що робить, ми впевнені, що ця книга, яка є продовженням серії видань «Дівчата зрізають коси», «Капелани. На службі Богу й Україні», «Волонтери: сила небайдужих», справлятиме таке ж потужне враження на читачів - від військових до цивільних. Опісля зустрічі кілька таких книжок, виданих за підтримки УІНП, було підписано і передано до батальйону "Азов".
Чоловік Наталі, історик-науковець, захисник України і неймовірної сили поет Олександр Хоменко просто і відкрито доносив страшну буденну правду війни, яку не дізнаєшся з новин, - спершу оповідями про обставини, з якими стикаються захисники, а потім - читаючи свої, багаті на точні метафори, вірші з поетичної збірки «У домі сухого серця». Поезії миттєво закидали "на нуль" - відчуттями під час бою, при звістці про загибель побратимів, під час короткої тиші, при спогляданні обвуглених, випалених і "визволених" загарбником міст, у шпиталі після поранення... І хоча автор прочитав лише два вірші, враження були настільки потужними, а емоції - такими сильними, що їх важко переповісти. Пані Наталя також з великим хвилюванням прочитала одну з поезій чоловіка, і кожен присутній зміг відчути той огром відчуттів, які переживають дружини захисників...

Щиро вдячні нашим шановним гостям та Інституту національної пам'яті за подаровані бібліотеці видання - "Дівчата зрізають коси" Євгенії Подобної, "Без ротації" Наталки Позняк-Хоменко, "Фактор Боротьби" (комплект брошур, присвячених воєнній історії України), "Мій Маріуполь", "Мустафа Джемілєв", "Володимир Сверстюк" та інші. Бібліотечні працівники ж, за вже доброю традицією, передали нашим гостям зібрані колективом кошти на ремонт автівок з підрозділу пана Олександра. Читачі також виявили бажання допомогти.


Відкриття виставки "Сила у кожному дні. 1000 днів незламності" в Бібліотеці ім. Світличного

15 листопада на запрошення Бібліотеки імені Івана Світличного для дітей наша колега, поетеса Тетяна Яровицина відвідала Гімназію №177, аби підтримати відкриття виставки "Сила у кожному дні. 1000 днів незламності", і ділиться своїми враженнями.

"Єдність - це:
...Коли на зустріч зі школярами приходять одночасно захисники, письменники, бібліотекарі України й разом щиро говорять про те, що всім нам болить, всіх нас тримає...
...Коли про спільний біль свідчать книги і люди, які знають ціну свободі.
...Коли педагоги засвідчують свою повагу письменникам, що закарбовують у свої творах болючу і волелюбну пам’ять українського народу.
...Коли письменники розповідають про подвиги захисників, волонтерів і всіх, завдяки кому ми живемо.
...Коли дорослі вдивляються в ясні допитливі очі покоління дітей війни й, не приховуючи, що боротьба - це важко, дають їм віру в завтрашній день.
...Коли діти з серцем читають вірші про війну та дарують дорослим оздоблені власноруч гільзи, а ті не приховують емоцій. Бо все справжнє дарує катарсис робить нас сильнішими.
І не важливо, чи в дорослих цього дня вихідний, чи ні. У воїнів, що на передовій, вихідних немає. Та й усі ми - частина одного цілого.

Дякую за пам'ятний подарунок, який знайшов своє місце у меморіальній шафці нашої бібліотеки!"


понеділок, 18 листопада 2024 р.

19 листопада - 1000 днів повномасштабної війни

19 листопада — 1000 днів від початку повномасштабної війни росії проти України. Війни, яка має на меті, у тому числі, і руйнування українського культурного надбання та історичного спадку.


Центральна бібліотека Солом’янки ім. Григорія Сковороди намагається бути в авангарді культурного і просвітницького спротиву ворогу, вчиться власними силами не просто брати участь, але й створювати волонтерські ініціативи. Маємо на меті бути місцем для зустрічей військових і ветеранів із громадою, сприяти особистому розвитку наших користувачів та гостей бібліотеки. 
Отже, робимо свою роботу за трьома ключовими «П», які ми визначили для себе самі: Підтримка, Повага, Просвітництво.

Підтримка
Ще до повномасштабного вторгнення бібліотекарі брали участь у гуманітарних і волонтерських ініціативах. І наразі мова не про донати, а про залученість колег – у сенсі їх особистого часу та власного ресурсу – до різноманітних проєктів.
Наприклад, у вересні 2024 року завдяки ентузіазму наших бібліотекарів була створена власна ініціатива «В’яжемо адаптивні шкарпетки» для наших воїнів, які перебувають на лікуванні чи реабілітації. Проєкту лише два місяці, а завдяки друзям бібліотеки вже є велика кількість матеріалу для в’язання. Тож запрошуємо долучатись бажаючих – роботи вистачить на всіх!


Повага
Бібліотека – це публічний простір, а це означає, що кожен може звернутись до нас із ініціативою щодо презентації власної книги, прочитання лекції чи тематичного спілкування. Особливо ми раді, коли маємо честь організовувати зустрічі з військовими та ветеранами. Презентації поетичних збірок, виконання пісень, спілкування на історичну тематику чи обговорення актуальних питань – людина у військовому однострої може бути впевнена, що двері нашої бібліотеки завжди для неї відкриті. Так було, так є і так буде.

Просвітництво
Просвітництво в сучасному розумінні ми бачимо як ідейну течію, якою маємо охоплювати якнайбільшу частину населення. Завдяки соцмережам бібліотека давно вийшла за межі роботи лише з місцевою громадою. У сучасних умовах ми будуємо свою діяльність на охопленні найрізноманітніших питань для наших користувачів, як-от розвиток критичного мислення, психологічне самовдосконалення, цифрова освіта і, звісно, зустрічі із сучасними авторами, журналістами, істориками, людьми широкого кола знань та активною громадянською позицією.


В цей 1000-й день повномасштабного вторгнення, як і у всі інші дні, робитимемо свою справу кожен на своєму місці заради спільної мети для кожного українця, бо не буває маленьких справ. І не буває маленьких донатів.